Her Bilinçli Annenin Oğluna Aşılaması Gereken Düşünceler

Biyolojik olarak bir çocuğu hayata getirmekle anne baba olarak görevlerimiz sona ermiyor. Asıl sorumluluk tam olarak bu noktada devreye giriyor. Geleceğe vicdanlı, sorumluluk sahibi, faydalı bireyler yetiştirmek büyük ölçüde ailede başlıyor.

Çocukların karakterlerinin oturmaya başladığı dönemi şekillendiren pek çok etkenden söz etmek mümkün; ancak çocukluk döneminde belli bir temel oluşturmak anne babanın elinde. Malum, çocukları ne şekilde yetiştirilirse karakteri de bu doğrultuda belirleniyor. Bu gerçekten de hem anne hem de babalar için büyük bir sorumluluk demek. Özellikle daha fazla zaman geçirmelerinden ötürü annelere özel bir parantez açmak gerekiyor.

Ülkemizdeki bazı problemlerin kaynağında erkek egemen toplumun ve eril dilin yer aldığını söyleyebiliriz. Erkeğin kadını algılama biçimi, kadına davranış biçimini etkileyecektir. Burada elbette medyanın, televizyonun, eğitimin, sosyo kültürel etkenlerin, siyaset dilinin ve daha pek çok faktörün olumsuz etkilerinden söz etmek mümkün; ancak bilinçli bir anne, erkekliğin ayrıcalıklı bir cins gibi göstermez ve çocuğun üzerindeki o gereksiz erkeklik gazını erkenden alır. Bilinçli her annenin aşılaması gereken düşünceleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Erkeklik Üstünlüğü İfade Etmez!

Henüz çocuk yaşlardayken erkeğin ve kadınların eşit haklara sahip olduğu anlayışını benimsetmek oldukça önemlidir. Erkekliğin güçle ve iktidarla birlikte aynı cümlelerde geçmesi son derece tehlikeli bir anlayışa çanak tutacaktır. Toplumsal cinsiyet rollerinin yanlış bir şekilde yansımaması adına çocukluk dönemleri belirleyicidir.

Öz güvenli Ol, Kendin Başarabilirsin!

Ülkemizde çocuklar her şeye sahip olabilecekleri konforlu bir aile hayatının içinde yaşatılıyor. Bu durum çocukta oldukça yanlış bir bilincin doğmasına neden oluyor. Çocukta bu durumda balon bir öz güve oluşacaktır; ancak ileride yaşamın zorlukları karşısında duvara çarpacaktır. Pamuklar içinde büyütmekten ziyade erkek çocuğuna daha erken yaşta, sorumluluk duygusunu vermek gerekiyor. Çocuğun öz güvenini asıl yükselten süreç budur. Onun her istediğini zahmetsize sizin yerine getirmeniz değil. Küçük küçük iş bölümleri oluşturmak, sorumluluk bilinci açısından önemli bir başlangıç olacaktır.

Problemlerini Tehdit Unsuruyla Çözemezsin!

Erkek çocuklarıyla ilgili bir başka sorun da tehdit pratiğidir. Çocuk; bir problem yaşadığında, muhtemelen babasından, arkadaşlarından, televizyondan gördüğü gibi şiddet unsurlarıyla çözüm üretmek isteyebilir. Bu noktada konuşarak her şeyin üstesinden gelinebileceğini ona hatırlatmalısınız. Ayrıca bunu çeşitli mizansenlerle pekiştirebilir, oyun haline getirebilirsiniz. Çocuğun tehdidi bir çözüm aracı olarak görmesi büyük problemler doğuracaktır.


Özür Dilemeyi Öğrenmelisin

Bazı insanlar özür dilemeyi bir aşağılanma, bir hakaret gibi görür. Oysa özür insanı yücelten, asil bir davranıştır. Sizi erdemli kılar. Çocuklar bir hata yaptığında özür dileme noktasında onları teşvik etmelisiniz. Bu aynı zamanda onun ileride öz eleştiri yapabilen bir birey olmasını destekleyecektir.

Para Sadece Bir Araçtır, Her Şey Demek Değildir!

Hangi ekonomik sınıftan olursanız olun, çocuklara mütevazi olmayı öğretmek durumundasınız. Parayla her şeyin elde edilebileceği algısından uzak durmalısınız. “Paramız var, alırım oğluma. Paramız var, hallederiz. Paramız var gideriz.” gibi cümleler, çocuğunuzun güç ve para arasında doğrudan bir paralellik kurmasına neden olur. Para kazanma , parayı elde etme hırsı, pek çok şeyi ıskalamasına neden olabilir. Ona paranın sadece bir araç olduğunu benimsetmeniz yeterli olacaktır.

Hayvanları Sevmelisin!

Bu konuda pek zorlanacağınızı sanmıyoruz; çünkü zaten çocuklarla hayvanlar arasında doğal bir ilişki söz konusu. Yine de şiddete eğilimli olarak yetişen bazı erkek çocukları ne yazık ki nedensiz şekilde bir hayvanı öldürme güdüsüne sahip olabiliyor. Kendisine zarar vermemesine rağmen bir hayvanı durduk yerde öldürmesi ve bundan haz duyması sizin için kırmızı alarmın çaldığı anlamına gelir. Bir an önce çocuğunuzu karşınıza almalısınız ve hayvanlarla her koşulda dost olmak gerektiğini anlatmalısınız. Hayvanları adeta bir öcüymüş gibi sunmamalısınız. Mümkünse evinizde bazı hayvanları besleyerek bu anlayışı daha kolay aşılayabilirsiniz.

Her Koşulda Paylaşmayı Bilmelisin, Bencil Olmamalısın!

Paylaşmak, insan olmanın en incelikli davranışlarından birisidir. Paylaşma alışkanlığı kolektif düşünme, kolektif hareket etme duygumuzu geliştirir. Ayrıca bu sayede sadece kendimizi düşünen, bencil bireyler olmaktan uzaklaşır ve empati yaparak başkalarını anlayabiliriz. Erkek çocuklarına daha o yaşlarda, yemeğini, oyuncaklarını, giysilerini ihtiyaç sahipleriyle paylaşabileceğini söylemelisiniz.


İstediğin Her Şeyi Gerçekleştiremeyiz!

Çocuklar o yaşlarda her isteklerinin yerine getirilebileceğini düşünebilir, bu gayet doğal. Ona talep ettiği her şeyin yerine getirilemeyeceğini anlatmalısınız. Bir zaman sonra daha makul, daha normal isteklere sahip olacağını göreceksiniz.

Sahip Olduklarının Kıymetini Bil, Onları İyi Sakla!

Çocuklar doğası gereği savurgan olabilir. Onların bu eğilimlerini törpülemek sizin elinizde anneler, unutmayın. Her şeyi hızlı şekilde tüketmesine olanak tanımayın, ona peş peşe yeni hediyeler alırsanız maymun iştahlılığını tetikleyebilirsiniz. Kısıtlı olanakları doğru şekilde kullanmasını öğretmelisiniz. Örneğin bir besini çöpe attığında, onun topraktan evimize gelene dek ne zahmetlerden geçtiğini, o besinin çok değerli olduğunu anlatmalısınız.

Cinsiyetçi Cümlelerden Uzak Durmalısınız

Oldukça tehlikeli bir dil olan cinsiyetçiliğin temelleri henüz çocuk yaşlarda filizlenir. Örneğin “Erkeksin sen, koçum benim, yaparsın” ya da “Kız gibi ağlama, biraz güçlü ol” gibi cümleler yanlış sonuçlar doğuracaktır. Bu cümleleri kullanan arkadaşlarını uyarmasını sağlamalısınız. Çocuklar sizin sayenizde bunu bir kötü söz, bir küfür gibi algılamalıdır.

Her çocuk babasına benzemek ister ve onu sosyal yaşamda bir rol model olarak görür. Buna rağmen annenin bir erkek çocuğunu eğitme, biçimlendirme etkisi potansiyel olarak çok daha yüksektir. Onunla daha fazla vakit geçirmenin avantajlarını kullanın ve onunla bol bol konuşun. Kadına şidetten uzak, kendine ve topluma son derece faydalı, gurur duyacağınız bir erkek çocuğu yetiştirmek, sizin elinizde. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

DMCA.com Protection Status