Hazır cevap Olmanın Püf Noktaları

Hazır cevaplığıyla ön planda olan insanlara karşı hepimiz büyük bir hayranlık duyarız. Hazır cevap olan insanların doğuştan yeteneklere sahip olduğu düşünülür, bu belli ölçüde kabul edilebilir; ancak hazır yetenek geliştirilebilir bir özelliktir. Bu nedenle özel püf noktalara dikkat ederek ya da çeşitli pratikler yaparak siz de gündelik hayatta hazır cevaplılığınızı konuşturabilirsiniz. Hazır cevap insanların genellikle mizah duygusu yüksek oluyor.

Beden dilini kontrol etmek, ses tonunu ayarlamak, hızlı ve pratik düşünmek, sakin kalmak son derece önemlidir. Bunların yanında yaratıcı ve hızlı cevaplar vererek etrafınızdakileri şaşırtmak imkansız değil. Gelin hazır cevap olmanın bazı temel püf noktalarına hep birlikte bakalım.

Kaynak Cephanenizi Doldurun

Hazır cevap egzersizlerinin daha verimli olması adına cebinizde sağlam bir kaynak olması gerekiyor. hızlı geri dönüşler yapmanızı sağlayacaktır.  Bu egzersizi çeşitli konular belirleyip hızlı konuşmalar üreterek geliştirebilirsiniz. Örneğin haftanın 2-3 gününde filmler, arabalar, renkler hakkında serbest çağrışım yöntemiyle hızlı hızlı cümleler kurun. Konuları kendiniz dilediğiniz ölçüde değiştirebilirsiniz. Burada asıl amaç hızlı düşünme ve hızlı karar verme yeteneğini ön plana çıkarmak.

Bu pratiği en kaba tabirle kas yapmaya benzetebiliriz. Ufak yaşlardan itibaren kaslar gelişmeye başlar. İletişim becerisi de aynı şekilde küçük yaşlarda temellenir.

Eşyaları Betimleyin

Bir başka kolay egzersize geçelim. Evinizde otururken çevrenizde yer alan bir eşya belirleyin. Bu eşyayla ilgili yine aklınıza gelen ilk cümleleri sıralayın. Mesela karşınızda duran bir sehpa ya da bir saksı hakkında çeşitli cümleler kurmaya başlayın.  Kaynak cephanenizin zaman içinde gelişeceğini göreceksiniz. Bu konuşmalarda ortalama 2 dakikalık süreler yeterli olacaktır. Bazı kurumsal firmalar işe alım süreçlerinde adaylardan kısa bir süre içinde bir mesele hakkında konuşmalarını isterler..Bu kısa süre içinde doğaçlama şekilde belirlenmiş konuda akıcı şekilde konuşan adayların şansı bir hayli artıyor.


Konular Arasında Geçiş Yapın

Bir diğer egzersiz de konuları bağlama üzerine kurulu. Kendi kendinize bir hikaye ya da bir anı anlatıyorsanız, o konunun bitiminde hemen hızlı bir şekilde o konuyu bağlayan yeni bir konu başlatın. Bu pratik, sizin hazır cevaplılığınızı geliştirecektir. Mesela okulda kopya çektiğiniz bir anınızı anlatıyorsunuz. “Tembel bir öğrenciydim ve sürekli kopya çekme ihtiyacı hissederdim” gibi bir cümle kurdunuz. Hemen bunun üzerine yeni bir konu açmak isterseniz, “Bu arada okul demişken…” deyip hemen okul dönemizle alakalı yeni bir meseleye geçiş yapabilirsiniz. Konular arasında yumuşak geçişler yaptığınızda, insanların sizi daha büyük bir ilgiyle dinleyeceğini göreceksiniz.

Genel Kültürün ve Kelime Haznesinin Payı Büyük

Hazır cevaplılık konusunda pratik çalışmalar kadar genel kültürün ve bilgi birikiminin de payı büyüktür. Kelime haznenizin geniş olması, bu noktada size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Kelime haznenizi geliştirmek için bol bol kitap okumak ya da günlük olarak sözlük karıştırmanız önemlidir. Ayrıca çeşitli eğlenceli kelime oyunları sayesinde de sözcük sayınızı yükseltebilirsiniz. Arkadaşlarınızla aranızda oynayacağınız renkli kelime oyunları sizi hem eğlendirecek hem de sözcük kapasitenizi arttıracaktır. Örneğin bir sözcüğün son iki harfiyle başlayan yeni bir sözcük bulma oyunu oynayabilirsiniz. Tabu gibi oyunların da bu anlamda çok faydalı olacağı kesin.  İnternet’te çağrışım üzerine kurulu çok sayıda oyunun olduğunu görebilirsiniz. Bunun haricinde herhangi bir gazetede yayınlanan bir röportajı okuyun. Burada yer alan sorulara, sanki size sorulmuş gibi yanıtlar verin. Bu tip pratikleri ayna karşısında yapmak kontrolü sağlamak açısından çok daha verimli olacaktır. Diğer yandan bol bol deyim ve atasözü okuyarak da kendinizi hazır cevaplılık konusunda geliştirebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

DMCA.com Protection Status