Başarılı İnsanların Uyumadan Önce Yaptığı 13 Alışkanlık

Belli bir yaşı geçtikten sonra uyumak, çok daha önemli ve kritik bir hal almaya başlıyor. Verimli ve kesintisiz bir gece uykusunun ne kadar kıymetli olduğunu söylemeye herhalde vurgulamaya gerek yoktur. Bu konuda Ulus Uyku Vakfı’nın yaptığı son açıklamalar, gece uykusunun özellikle de başarı kavramıyla ne kadar doğru orantılı olduğu gerçeğini bir kez daha gösteriyor. 8 saatlik bir uyku, ertesi gün için ideal bir süre olarak kabul görüyor. İş yerinde odaklanma sorunlarıyla karşılaşmamak ve verimli bir performans göstermek için düzenli gece uykusu, olmazsa olmazlar arasında gösteriliyor. Peki başarılı insanlar uyumadan önce neler yapıyor dersiniz? Gelin hep birlikte göz atalım.

1. Uykularına Dair Plan Yaparlar

Uyku ile alakalı en önemli adım, bunu bir planlama çerçevesinde disipline etmek. Meşguliyeti yüksek kişiler genelde uykularını belli bir düzene ve ritme sokamazlar. Her akşam yatağa aynı saatte girmek son derece kritik ve belirleyicidir. Kronik uyku sorunları ile yüzleşmek istemiyorsanız bunu artık bir istikrara bağlamanız gerekir. Uykunuzu planlamak, kendinize ve çalışma hayatınıza duyduğunuz saygının bir göstergesidir.

2. Günlük Yazmayı Severler

Başarılı insanların uyku öncesi alışkanlıkları incelendiği zaman günlük yazma alışkanlığı hemen dikkat çeker. Kafanızda dolmuş olan tüm düşünceleri artık bir kağıda boşaltmak, rahatlamak adına belki de en makul yöntemlerden bir tanesi. Günlük yazmanın bir ferahlama duygusu yaratacağı kesindir. Bu aynı zamanda bir tür psikolojik terapi gibi görülebilir. İçinizde biriken ne varsa güvenebileceğiniz bir sırdaşla paylaştığınızı düşünsenize. Böyle bir eylemden sonra kafanızı yastığa koyduğunuz zaman siz hangi düşünce taciz edebilir ki?

3. Kendi İşleri Dışında Kitaplara İlgi Gösterirler

Dünyaya tek bir açıdan bakan insanların ne kadar sıkıcı olduğunu söylemeye lüzum yoktur. Başarılı insanların en önemli sırlarından bir tanesi de kitaplara, dolayısıyla da farklı düşüncelere ve bakış açılarına duydukları saygıdır. Bu anlamda gece olduğunda uykudan önce sadece kendi iş yaşamlarını ilgilendiren sıkıcı ve teknik kitapların arasında boğulmazlar. Bunun yerine daha farklı türden kitaplara da ilgi gösterirler. Özellikle de başka insanların yaşamlarına uzanabilecekleri kurmacalar, uyku öncesi rahatlamanızı sağlayacaktır. En başarılı isimlerin uyumadan önce en az yarım saat kitap okudukları bilinir. Uykudan önceki son eylemin kitap okumak olması, son derece önemlidir.


4. Uyumadan Önce TV ve Bilgisayarla Vedalaşırlar

Akıllı telefonların hayatımıza girmesinden sonra uyku düzenimizde ciddi bir bozulma söz konusu. Bunu geniş kitleler üzerinde gözlemlemek olası. Özellikle yatağın içine girdiğimiz zaman kafayı yastığa koyup uyumak pek de kolay olmuyor. Yanıbaşınızda size pek çok şey vadeden böylesine cazip bir aygıt varken onu yok saymak öyle kolay değil. Oysa akıllı telefon ya da tabletlerden yayılan mavi ışık vücut saatini son derece olumsuz etkiliyor. Bu, bilimsel olarak da kanıtlanmış bir durum. Uyku öncesi her türlü elektronik aygıttan uzaklaşmanız en iyisi. Özellikle bilgisayar, TV, tablet ve cep telefonları, kara listede yer alıyor.

5. Hijyen Alışkanlıklarını Aksatmazlar

Gece yatmadan önce hijyenle alakalı alışkanlıkların sürdürülmesi, sizi uyku moduna daha kolay şekilde adapte edecektir. Sadece diş fırçalama alışkanlığı ya da uyumadan önce yüz yıkama alışkanlığı bile uykuya dair psikolojik işaretlerdir.

6. Akşam Gezintisine Çıkmayı Severler

Yapılan araştırmalar, başarılı insanların akşam gezintilerini bir ritüele dönüştürdüklerini gösteriyor. Dünyaca ünlü firmaların başarılı CEO’larında bu alışkanlığa rastlamak mümkün. Buffer CEO’su olan Joel Gascoigne, akşamları muhakkak bir yürüyüşe çıktığını ifade ediyor. Bu tarz yürüyüşler sizi hem mental hem de fiziksel anlamda rahatlatır. Yürüyüşler aynı zamanda günle ilgili düşünme ve biraz olsun iş hayatından uzaklaşma şansını size verecektir.

7. Kendilerini İyi Şeyleri Düşünmeye Teşvik Ederler

Olumlu ya da olumsuz şeyler düşünmek sadece bizim elimizdedir. Başarılı insanların genelde iyi düşünceleri öncelediği bir gerçek. Bu tarz insanlar kendilerini iyi hissetmek adına “Bugün iyi anlamda ne yaptım?” gibi sorular türetirler. Benjamin Franklin bir söyleşide bu konuya özel olarak vurgu yapar. Kimi insanlar da bunları düşünmek yerine yazmayı tercih ederler. Sonuç olarak iyi düşünceler, ilerleme ve motivasyon noktasında bize yardımcı olacaktır.


8. Sonraki Güne Odaklanırlar

Aynı güne sağlanmak yerine sonraki günün hayalini kurmak, o güne kendini psikolojik olarak hazırlamak, başarılı insanların yaptığı bir alışkanlıktır. Her günün kendine ait özel bir amacı ve planı vardır. Bu planlamaları bir gün öncesinden yapmak tedirginlik duygusunu ortadan kaldıracaktır. Yatağa girmeden önce ne hissettiğiniz, bir sonraki güne ait modunuzu da belirleyecektir. Uyku öncesi sizi iyi hissettirecek olan ritüeller sayesinde güne harika başlayabilirsiniz.

9. İşten Uzaklaşmaya Çalışırlar

Başarılı insanların uyku öncesinde edindiği en önemli alışkanlıklardan bir tanesi de işi bir takıntı haline getirmemeleridir. Özellikle de uyku döneminde yatağın içinde o gün iş yerinde olup bitenleri düşünerek kendilerini yıpratmazlar. Yataktayken bile akılları e-posta kutusunda olmaz. O günkü raporları, performansları düşünmezler. İş yaşamı, onlar için mesai saatleri bittiği an anlamını yitirir. Artık kendilerine odaklanmak durumundadırlar.

10. Alkole Pek Sıcak Bakmazlar

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki başarılı insanlar uyku öncesinde alkol almayı pek tercih etmiyor. Çünkü uykudan önce alınan alkol, uyku düzeninde bozulmalara neden olabiliyor. Alkol yüzünden hemen dalsanız da uykunuz aslında hafif evrede devam eder. Bu da derin bir şekilde uyumaktan sizi alıkoyar. Kaliteli ve kesintisiz bir uyku için uyku öncesi alkol almak, başarılı insanların pek tercih edeceği bir durum değildir.


11. Aileleriyle Vakit Geçirmeye Çalışırlar

Partnerinizle her daim aynı anda yatağa giremeseniz dahi en azından uyku öncesinde kaliteli bir şekilde vakit geçirmek,i bazı eylemlerde ortaklaşmak, bir araya gelip sohbet etmek, basit gibi görünen ancak oldukça etkili alışkanlıklardır. Günün nasıl geçtiğini konuşmak, bazı konuları paylaşmak ya da gündelik konulardan söz etmek için aile üyelerinizi tercih edebilirsiniz. Başarılı insanların akşamları köpek ya da kedileriyle düzenli olarak oyun oynadığı bilinir. Kısacası kendilerine gömülmek, odaya kapanmak yerine aile üyeleri ile vakit geçirmeyi severler.

12. Meditasyon Yaparlar

İşten döndükten sonra akşam saatlerinde evinizde gevşemenin en önemli yollarından bir tanesi de meditasyon yapmaktır. Uyumadan önce yapılacak 10 dakikalık basit bir meditasyon dahi kendinizi çok iyi hissetmenize neden olacaktır. Vücudunuzu ve ruhunuzu sakinleştirmek ya da kötü düşüncelerden uzaklaştırmak adına  çeşitli meditasyon yöntemlerine başvurabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

  1. Bilinçaltı Temizleme Teknikleri
  2. Zekayı Geliştiren Bilimsel Yöntemler Nelerdir?
  3. 20 Maddede Sağlıklı Bir Zihne Sahip Olmak İçin Yapılması Gerekenler
  4. Zeki İnsanların Ortak Özellikleri “Siz bu özelliklerin kaçına sahipsiniz”?

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Meditasyon ne arkadaş ? Yatmadan önce şöyle güzel bir abdest alıp Allah’ın huzuruna çıkıp yatsı namazı ķılmak ne güzel olur. Hem bedene hem ruha ferahlık olur. En önemlisi de kulluk vazifemizi yerine getirmiş olmanın vereceği o duygu var ya. Ah ah. İnsan bu dünyaya başıboş otlamak üzere gönderilmiş değildir.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

DMCA.com Protection Status