Yabancı Dil Öğrenmenin En Eğlenceli 7 Yolu

Yabancı dil Türkiye’de hep belli geleneksel yöntemler üzerinden öğretilmeye çalışılıyor. Oysa artık daha modern ve renkli eğitim metotlarının yabancı dil üzerinde ne kadar etkili olduğu kabul edilen bir gerçek. Klasik, dört duvarın arasına sıkışan yabancı dil eğitimlerinden ziyade bu eğlenceli ve yaratıcı yöntemlere şans vermeyi deneyin. Hem akılda kalıcı hem de daha fazla keyif alabileceğiniz yöntemleri deneyerek ne kadar verimli sonuçlar elde edebileceğinizi görebilirsiniz. Yabancı dil öğrenme aşkınızı yaratıcılığınızla birleştirmek istiyorsanız aşağıda yer alan alternatif yöntemlere göz atabilirsiniz.

1. Sabahları Kalktığınızda 10 Yeni Sözcük Öğrenin!

Yabancı dil öğrenmek istiyorsanız bunun bir disiplin ve istikrar işi olduğunu unutmayın; ancak bu alanda tek ve salt bir yöntemden bahsetmek olanaksızdır. Örneğin sabahları kalktığınızda kendinizi 10 yeni sözcük öğrenmeye odaklayabilirsiniz. Elbette sabah kalktığınızda panik içinde evden çıkmak durumunda kalacağınız zamanları bir tarafa ayırıyoruz; fakat genelde herkesin sabahları 10 tane yeni sözcük öğrenecek kadar bir vakti vardır. Sabahları zihin öğrenmeye açık ve enerjiktir.

Bunu dil öğrenme noktasında bir avantaja çevirebilirsiniz. Gramer yabancı dil için temel bir problemdir. Bu problemi bu eğlenceli yolla kolay şekilde aşabilirsiniz. Zaten yabancı dil öğrenirken en sık kullanılan ortalama 1000 sözcüğü öğrendiğiniz zaman, sözcüklerin %90’lık bir bölümü size artık daha tanıdık gelmeye başlar. Buradan hareketle, ortalama 3 ay boyunca bu yöntemi uygularsanız, sürecin sonunda size temel oluşturacak bir altyapı sağlamış olursunuz.

2. Değiş Tokuş Yöntemini Deneyin

Son zamanlarda özellikle de internetin yaygınlaşmasıyla beraber insanlar kendilerine genelde dil partnerleri aramaya başlamış durumda. Dil partneri farklı dillere sahip iki kişinin yabancı dil öğrenme süreçlerinde birbirlerini beslemesi anlamına gelir. Bunun hem eğlenceli, hem sosyal hem de çok verimli bir yöntem olduğu kesindir. Ücretsiz bu yöntemi denemek için hemen harekete geçebilirsiniz. Hatta web üzerinde sadece bu konuya odaklanmış pek çok uygulamanın da olduğunu söyleyebiliriz. Türkçeyi öğrenmek isteyen bir kişiye yardımcı olmak ve karşılığında yeni bir dil öğrenmek için partner yöntemini es geçmememizi öneririz. Bugün bazı ülkelerde bu tip dil değişimleri için insanlar büyük organizasyonlar ve toplantılar organize ediyor. Bizde ne yazık ki daha tam anlamıyla böyle bir gelişim söz konusu değil.

3. Online Oyunlara Dalış Yapın

Mobil cihazların yaygınlaşmasıyla beraber oyun tutkusu dünyada her yaş aralığına yayılmış durumda. Bu durum elbet bizim ülkemizde de bu şekilde. Peki, bu durumu neden dil öğrenme süreçlerinde bir avantaja çevirmiyoruz? Bilhassa genç nüfusun zamanını büyük ölçüde oyun oynayarak geçirdiği bir dönemdeyiz. Oyunlar aslında iyiye kullanıldığında zeka geliştirici bir işleve de sahip olabilir. Tabi bu durum biraz da oyunun ya da uygulamanın içeriğiyle de alakalı bir durum.

Nitelikli oyunlar sayesinde size verilen görevleri yerine getirmek adına İngilizce komutları anlamak durumundasınız. Oyunlarda genelde İngilizce dili hakimdir. Sadece oyun oynayarak bile dilini geliştiren çok sayıda genç insan var. Online oyunlarda da internaktif bir konuşma olduğu için bu konuşmaları anlamak için ekstra çaba sarf etmek zorunda kalırsınız. Tüm bu çabalar, basit bir oyun sayesinde bile dilinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. Bu hem oyunu da daha başarılı şekilde oynamanızı sağlar.


4. Youtube Videolarını İzleyin

Youtube evrensel ve oldukça büyük bir video ağıdır. Son birkaç senede müthiş bir dünya yaratmayı başaran Youtube’da gezerken yabancı dilinizi geliştirmeniz mümkün. Özellikle doğru yabancı kanallara abone olmanız halinde yabancı dilinizi rahatlıkla geliştirebilirsiniz. Yabancı gezi kanalları ile hem yeni kültürleri tanır hem de videoları izlerken farkında olmadan dile de aşina olmaya başladığınızı görürsünüz. İnternette basit bir araştırma yaptığınızda yabancı dilinizi geliştirecek çok özel Youtube kanallarının olduğunu görebilirsiniz.

5. Çok Beğendiğiniz Şarkıları Çevirin

Sevilen şarkıları tercüme etmek de çok etkili yöntemler arasında kabul görür. Sizler de hayranı olduğunuz ve dilinizden düşürmediğiniz yabancı şarkıları çevirerek dil gelişiminize katkı sunun. Şarkıları çevirdiğinizde aslında Türkçede olduğu gibi yabancı dillerde de pek çok havalı a da devrik diye tabir edebileceğimiz cümle olduğunu görebilirsiniz. Bunu yapmak için en azından başlangıç aşamasında görece basit şarkıları tercih etmeniz daha yerinde olacaktır. Telefonunuza indireceğiniz uygun bir program sayesinde şarkı akarken sözlerini kolayca da takip edebilirsiniz. Örneğin Musixmatch isimli program bu anlamda oldukça ideal bir program olarak gösterilebilir. İnternette araştırma yaptığınızda benzer şekilde ücretsiz olarak yabancı şarkıları eş zamanlı çeviren programlara rastlamanız mümkündür.


6. Telefonunuzun Ana Dilini Değiştirmeyi Deneyin

Kulağa garip ve çılgınca gelebilir ama bunu en az bir defa deneyin ve sonucu görün. Hangi dili öğrenmek istiyorsanız o ülkenin dilini ayarlayın. Ayarlar/Telefon Ayarları/Dil Ayarları şeklinde girmeniz yeterli olacaktır. Bu alanda karşınıza onlarca yabancı dilin çıkacağını göreceksiniz. Sizi heyecanlandıracak çok ama çok ilginç dilleri bile bu şekilde görmeniz olası. Bir süre telefonunuzu bu şekilde kullandığınızda menüler ve alt menüler sayesinde zaten çok sayıda kelimeyi kolayca öğreneceksiniz. Daha da önemlisi eğlenceli bir yöntem olduğundan ve sürekli geri dönüp kullanacağınızdan, gözünüzün önünde durak yüzlerce kelime aklınıza kazınmaya başlayacak. Bu yöntemi denemenizi tavsiye ederiz.

7. Yabancı Filmleri Dublajlı İzlemeyin

Yabancı dizi ya da filmleri dublajlı olarak izlediğinizde hem film keyfini düşürürsünüz hem de İngilizce öğrenme fırsatını kaçırırsınız. Ülkemizde her ne kadar dublaj çalışmaları çok başarılı olsa da hiçbir şey filmin orijinal seslerini ve dilini karşılamaz. Film kültürünüzü geliştirmek ve yabancı dili daha kolay benimsek için filmleri dublajlı yerine altyazı ile takip edin. Bu aynı zamanda telaffuz açısından da çok faydalı olacaktır. Çünkü bu sayede her repliğin nasıl telaffuz edildiğini canlı canlı takip etme şansınız olacaktır. Diğer yandan dilin kültürle olan canlı bağına tanıklık edeceksiniz. Dili daha organik ve doğal bir atmosfer içinde öğrenmek için filmler ya da diziler müthiş fırsatlar sunar. Kültürel dinamiklere de dil kadar hakim olabilmek için detaylara hakim olmak zorundasınız. Bunun da yollarından biri yabancı filmleri ve dizileri orijinal haliyle takip etmekten geçiyor.

Yabancı Dil Öğrenmek İlgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

  1. Kolayca Yabancı Dil Öğrenmek İçin 9 Taktik
  2. Yabancı Dil Öğrenmek Size Ne Sağlar?
  3. Ücret Ödemeden İngilizce Öğrenebileceğiniz siteler
  4. Dizi İzleyerek İngilizce Öğrenmek
  5. Eğlenirken İngilizcenizi Geliştirebileceğiniz En İyi 5 Oyun

Sosyal Medyada Paylaşın:

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

DMCA.com Protection Status