Ucuz Uçak Bileti Almanın Yolları

Uçak biletlerin yaygınlaşmasından sonra özellikle uçak bileti fiyatlarında gözle görünür bir düşüş gerçekleşti. Bu düşüşle beraber uçakla seyahat etmek insanlar için cazip bir hale geldi. Buna rağmen çok daha ucuz biletler bulmak, doğru zamanda en ideal kampanyalardan faydalanmak ve bu konuda genel anlamda bilinçli hareket etmek mümkün.

Seyahat etmekten pek çoğumuz keyif alırız. Sık seyahat etmek gibi bir planlamanız varsa uçak biletine vereceğiniz paradan önemli ölçüde tasarruf edebileceğinizi unutmayın. Seyahat ücretlerimizin belki de en önemli kısmını uçak biletleri oluşturuyor. Bu ağır yükten kurtulmak ve bütçenizi daha cazip alanlarda harcamak istiyorsanız size vereceğimiz önerileri bir kenarı not almayı ihmal etmeyin. Haydi başlayalım.

1. Tatil Planınızda Esneklik Yaratın

Belli günlere ve hatta saatlere odaklanılmış tatil programları ne yazık ki ucuz uçak bilet bulmanın önündeki en önemli engellerden birisi durumunda. Bu engelden kurtulmak için planlarınızda ufak tefek esnekliklere alan yaratmalısınız. Elbette bu yoğun iş hayatında insanların farklı günlerde planlar yapması, iş yerinden izin alabilmesi, uygun programı oluşturabilmesi pek kolay değil, bunlar kabul edilebilir ve anlaşılır gerekçelerdir. Buna rağmen belli bir tarihe kendinizi zorunlu hissetmiyorsanız görece ileri ya da geri tarihlerde sizi bekleyen çok daha ucuz uçak biletlerinin olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Mesela Paskalya gibi dönemlerde söz konusu yoğunlukların yaşanması, uçak biletinize olumsuz yansır. Bu tip dönemlere önemli tatil planlarınızı denk getirirseniz ne yazık ki uçak biletiniz normalin çok üzerinde olacaktır. Aynı durum ülkemizdeki dini bayramlar için de geçerlidir.

2. Aktarmalı Uçuşlardan Çekinmeyin

Aktarmalı uçuşlara karşı belli bir ön yargı olsa bu tip uçuşların çok daha uygun fiyatlı olduğunu hatırlatalım. Aktarmalı uçuşlarda yol belki görece biraz daha uzayabilir; ancak bekleme süreleri lüks ve konforlu havaalanlarında gerçekleşeceği için zamanın nasıl geçeceğini zaten anlamayacaksınız. aBu nedenle aktarmalı uçuşlar size zihinsel ve fiziksel açıdan büyük yükler getirmiyor. Mesela ABD gibi uzak ülkelere gittiğinizde aktarmalı uçuş seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

3. Biletleri Erkenden Almaya Çalışın

Ucuz uçak bileti bulma noktasında beki de en klasik ama en etkili yöntemlerden bir tanesi de budur. Biletlerinizi erkenden aldığınız takdirde mutlaka çok daha uygun seçeneklerle karşılaşabilirsiniz. Özellikle yurt dışındaki uçak biletleri için 5-6 ay öncesinden uçuş aramaya başlayabilirsiniz. Güncel fiyatlarla o dönemin fiyatları arasında ne kadar ciddi farklar olduğunu kendiniz de göreceksiniz. Bazı durumlarda da uçağa istenildiği gibi talep oluşmadığında firmalar hemen B planını devreye sokuyor ve talebi artırmak için o uçuşa özel indirimler yapıyor. Bu tip fırsatları da yakından takip edebilir, firmalardaki boşlukları hızlı davranıp doldurabilirsiniz.


4. Bazı Havaalanları Daha Ucuz Olabiliyor?

Uçak bileti alırken ineceğiniz havalimanına da özellikle dikkat edin. Çünkü havaalanının kalitesi uçak biletini etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Özellikle büyük ve birden fazla havalimanı olan şehirlerde bu durum tam olarak böyle işliyor. Burada kriter genelde havalimanının eski ya da yeni oluşu, hizmet kalitesi, teknolojik altyapısı ve en önemlisi şehre olan uzaklığıdır. Size ucuz olarak satılan her biletin mutlaka makul bir karşılığı vardır, bunu unutmayın ancak bu kriterleri önemsemiyorsanız, alternatif olarak görülen havalimanlarına hiç çekinmeden yönelebilirsiniz. İstanbul’da şu anda üç ayrı havalimanı var ve her birinin de fiyat politikalarının birbirinden farklı olduğunu görebilirsiniz.

5. Daha Ucuz Hava Yolu Firmalarını Deneyimleyin

Günümüzde popüler düzeyde herkesin bildiği 5-6 civarında hava yolu şirketi bulunuyor. Bunların aralarında önemli fiyat farkları söz konusu olabiliyor. Uçak filosu, personel, uçuş içi hizmet, kurumsallık vs. bu kalitenin kriterleri arasında yer alıyor. Ucuz uçak bileti bütün bu kriterlerden daha önemli ise düşünmeden bu tip firmalara yönelebilirsiniz. Nihayetinde varacağınız şehirler aynı, uçuş rotaları aynı. Bugün bilhassa gençler ya da öğrenciler bu tip firmaları öncelikli olarak tercih ediyor. En azından bir defa da olsa bu deneyimi yaşayıp firmanın hizmet kalitesini analiz edebilirsiniz.


6. Arama Motorlarını Aktif Kullanın

İyi bir internet kullanıcısıysanız en doğru en ideal uçak biletini bulmamanız için hiçbir neden yok. Karşınıza ucuz uçak biletleri çıkmıyorsa anahtar kelimelere ilişkin önemli hatalar yapmış olabilirsiniz. En doğru kelimelerle, etkili algoritmalarla uçak biletinizi aramalısınız. Tüm firmaları aynı çatı altında toplayan ve size doküman olarak sunan platformlar bu anlamda ideal bir tercih olarak duruyor. Bu tip sitelere üye olduğunuzda aynı zamanda ucuz uçak biletleri konusunda düzenli mailler alırsınız. Bu sayede de ucuz biletlerin gözünüzden kaçma şansı kalmaz.

7. Hava Yolu Firmalarının Mail Veri Tabanlarına Üye Olun

Uçuş listeleri saat saat hatta bazen dakika dakika güncelleniyor. Bu süreci adım adım takip etmek hiç kolay değil. Bir uçak bileti için hiç kimse zaten bu kadar yoğun bir araştırma yapacak vakte sahip değildir. Bu nedenle uçak biletlerine dair kampanyalardan haberdar olmak için hava yolu firmalarının doğrudan mail veri tabanlarına üye olmanız önerilir. Ertesi gün basında yer alacak bir bildiri geceden sizin mail kutunuza düşecektir. Bu tip haberleri herkesten önce öğrenmek ve ucuz biletleri kapmak istiyorsanız bu listeye kendinizi mutlaka dahil edin. Mail listelerine üye olmak için iletişim alanında firmalarla irtibat kurmanız yeterlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

DMCA.com Protection Status