Mutluluğun Ter İle Bulaştığını Biliyor muydunuz?

Mutlu  olduğunuz anlarda salgıladığımız hormonlarla çevrenize mutluluğunuzu bulaştırırsınız.

Araştırmacılar mutluluğun ter kokusuyla nasıl etrafa yayıldığı üzerinde yürüttükleri çalışmada aşağıdaki sonuçlara ulaşmışlardır.

Mutluluk Ter İle Bulaşır

 

Araştırmalar sonrasında mutluluğun yarattığı  etki oldukça geniş kapsamlı olduğu ortaya çıkmıştır. Yapılan Fenomen araştırmasında  deney gurubundan seçilen 12  erkeğe 3 farklı video izletildi. Bu videoların içerisinde mutluluk, korku ve nötr duygular yer alıyordu.

Her video sonrasında deneklerden erkek gurubundan  koltuk altı ter örnekleri toplandı.Sonrasında aynı uygulama kadınlara da yapıldı. Ve görüldüğü üzere kadınların terlerinde çok daha fazla ipucu bulunuyordu.

Duyguların Ter Kokusuna Etkisi

 36 koku uzmanı beş dakika aralıklarla mutlu, korkulu ve nötr ter kokularını ayrıntılı bir şekilde inceledi. Kadınların mutlu oldukları anlarda salgıladıkları ter kokusunu genellikle gülümsedikleri anlarda ortaya çıkardığı görüldü. Ancak araştırmacıların dikkat ettikleri şey, bu kokuların bulaşıcı olup olmadıkları. Yani mutlu kişinin  ter kokusuna maruz kalan kişiler de mutlu olabiliyor muydu?

Kokunun Gücü

Vücut dışına salgılanan hormonlar, stres ya da heyecan gibi duygular sonrasında ortaya çıkmaktadır. Adrenalin ise yalnızca stres ya da korku esnasında belirmez, ayrıca içten bir mutluluk sonrasında da ortaya çıkabilmektedir. Dolayısıyla mutlu bir kişinin ter kokusunu koklayan kişide de aynı oranda olmasa da mutluluk hormonlarının salgılanmasına yardımcı olabiliyor. Araştırmacılar mutluluğun parfümünü üretmek için araştırmalara devam etmekte olup, ancak bu durum henüz mutluluk parfümlerinin üretilmesi için yeterli değil.

Bu konu ile İlgili, bu içerikleri de mutlaka okuyun!

  1. Gerçek Mutluluğa Ulaşmak Zor Değil
  2. 8 Maddede Çekiciliğin Bilimsel Sırrı ( Koku )
  3. Mutluluğun Formolünü Çözmüş İnsanların Sahip Oldukları 9 Ortak Özellik

Sosyal Medyada Paylaşın:

Sen de Düşüncelerini Paylaş!