İkna Kabiliyetinizi Nasıl Arttırabilirsiniz?

İnsanların büyük bir kısmının en fazla istediği şeylerden biri, ikna kabiliyetine sahip olmak. Lakin pek çok kişi bu konuda arzu ettikleri sonuçları ne kadar istese de elde edemiyorlar.

Halbuki bazı psikolojik yöntemler ile beraber isteyen herkes karşılarındaki kişileri kolaylıkla ikna edebilirler.

Ürünü Satarken Özellikleri Ön Plana Çıkartın

 

 İki seçenek içinden diğerine oranla daha pahalı olanın satılması istendiği zaman mutlaka bir seçenek daha ortaya koymalıdır. Bu seçenek pahalı olan ile aynı fiyata sahip olurken daha az özelliği içerisinde barındırmalıdır. Böylelikle insanlar pahalı olan ürünü almak adına çok daha kolay yönlendirilebilir.

İnsanlar ile Buluşurken Rahat Ortamları Tercih Edin

 Anlaşma gibi özel durumlarda pek çok kişinin yaptığı en büyük yanlışlardan bir tanesi, ofiste buluşmak oluyor. Ancak ofis ortamları kişilerin kendilerini çok daha hırslı hissetmesine neden olur, kişiler bu durumda savunma moduna geçerek anlaşma için direnebilirler. Lakin kahve dükkanı gibi ortamlar çok daha arkadaş canlısı olduğu için anlaşma yapmak daha kolay bir hale gelir.

Karşınızdakinin Vücut Dilini Kopyalayın

 Bir kişi ile konuşurken onun vücut diline bakarak aynı duruş ve hareketleri sergilemek, kişi ile yakın olmaya yardımcı olur. Bunun sonucunda da ona söylenecek olan şeyler ya da öneriler çok daha fazla etki edebilir.

Tartışma Esnasında Zıt Fikirlere Sahipseniz Hızlı Konuşun

 Hızlı bir şekilde konuşmak, karşıdaki kişinin söylenilenleri düşünmesi adına daha az vakte sahip olması anlamına gelir. Dolayısıyla bu durumda da fikirlerin zıttının üretilme olasılığın düşük olmasına yardımcı olur. Lakin karşınızdaki kişi sizinle aynı fikirdeyse konuşmanızı yavaşlatmalısını, böylelikle de kafa karışıklığının oluşmasını engellemiş olursunuz.

Konuşurken İsim Kullanmak Fiil Kullanmaya Oranla Daha Fazla Etkiler

 Doğru şekilde karşı tarafa hitap etmek onun bir gruba ait olma hissini yaşamasını sağlar. Düzenli bir şekilde spor yapar cümlesi yerine sporcu bir kişi denildiği zaman bu kişi kendini çok daha iyi hissedebilir.

Kafa Karıştırıcı Yöntemler Kullanabilirsiniz

 Bilindik tarzdaki şeyler yerine daha karışık şekilde karşınızdaki ile iletişime geçebilirsiniz. 5 TL’lik bir ürünün fiyatını 500 kuruş olarak söylemeniz, karşıdaki kişinin fiyatı algılamasını zorlaştıracaktır.

 

Ofisinizi Düzenleyin

 Özellikle de ofiste göz resimlerinin bulundurulması, bilinçaltında karşıdaki kişilerin izleniyormuş hissine sahip olmasına neden olur. Dolayısıyla konuşma sırasında sarf edilecek olan cümlelere çok daha fazla bağlı kalmalarını sağlar. Aynı etki ayna ile de rahatlıkla elde edilebilir.

 

Karşıdaki Kişinin Ne Alacağına Odaklanın

 Bir şey satmak istenildiği zaman fiyatın öncelikli olarak söylenmesi, düşünülenden çok daha büyük bir etkinin ortaya çıkmasını sağlayabilir.

 

İkna etme ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

  1. İnsanlara İstediklerinizi Yaptırmanın Psikolojik Yolları

Sosyal Medyada Paylaşın:

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

DMCA.com Protection Status