Sağlıklı Yaşamın Anahtarı: Melatonin

Son zamanlarda yarattığı mucizelerden dolayı melatonin kavramına daha sık rastlıyoruz.

Bilim adamları melatonin konusunda pek çok yeni makale yayınlıyor. Son yayınlanan “Melatonin Mucizesi” isimli kitapta da oldukça çarpıcı bilgiler bulunuyor.

Bunun öncesinde dilerseniz melatonin ne olduğunu anımsayalım.

Melatonin, esasen halk arasında uyku hormonu şeklinde biliniyor.  Vücudun biyolojik anlamda dengesini sağlayan melatonin büyük ölçüde karanlık ortamlarda salgılanan bir hormondur. Beyinde yer alan ve epifiz adı verilen bölge, bu hormonun salgılandığı yerdir.

Epifiz bezi geçtiğimiz yüzyılın sonlarına doğru keşfedildi. Karanlık ortamlarda uyumak, melatoninin daha fazla salgılanmasını sağlar. 40 yaşından sonra bu hormonların üretim hızı görece yavaşlar. Melatonin öncelikle biyolojik ritmi düzene sokar. Antioksidan özelliği de bulunan melatonin, stresin etkilerini azaltır. Ayrıca melatoninin göğüs kanseri riskini de azalttığı belirtiliyor. Melatonini dışarıdan edinmek de artık mümkündür.

Melatonin yaşlanma hızını düşürür, hem ruhsal hem de fiziksel anlamda oluşabilecek deformeleri engeller. Gençliği biraz daha elinizde tutmanın sırrı melatonin temin etmektir. Melatonin yaşamdan alınan zevki açığa çıkarır. Melatonin hormonu ile güneşin doğuş-batış saatlerinden doğrusal bir ilişki söz konusudur.

Melatonin akşam saatlerinde yavaş yavaş artmaya başlar ve gece 03.00’a kadar belli bir ivmeyle artış gösterir. Sabah saatlerinde ise melatonin etkisini büyük oranda kaybeder. Eczanelerde kapsül olarak satılan melatoninleri satın alabilirsiniz. Bunun kısa süre içinde yararını görebilirsiniz.


Melatonini Arttırma Yöntemleri

Melatonini yükseltmek adına doğal ışıktan faydalanmak çok önemlidir. Ortalama 23.00 ile 01.00 saatleri arasında uyuyup sabah güneşin doğuşundan hemen sonra uyanmak melatonin seviyemizi dengede tutmak adına gereklidir.

Bu konuda en büyük hatamız cep telefonu ya da tablet bağımlılığımızdır. Bu tip cihazlarda bilindiği üzere mavi ışık bulunmaktadır. Mavi ışık melatonin üretimini son derece yavaşlatır. Triptofan isimli amino asit de aynı şekilde melatonini yükseltme noktasında bize yardımcı olacaktır. Söz konusu maddenin hem melatonin hem de serotonin artışında önemli bir etkisi bulunuyor.

Bunun haricinde yumurtanın sarı bölümü, çikolata, buğday, fındık, pancar, tere, ananas gibi yiyecekleri özel diyetinize dahil edebilirsiniz. Özetle melatonin hem uyku düzenimizi organize eder hem de genç kalmamızı, kendimizi zinde ve genç hissetmemizi sağlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

DMCA.com Protection Status