Kirli Kanı Vücuttan Nasıl Arındırabilirsiniz?

Yaşamımız için oldukça önemli bir işleve sahip olan kan; hem besin maddelerini hem de hormonları taşır. Diğer yandan ürünlerle hücrelerin ayrışmasında etkili bir rol oynar. Hem toksinleri hem de atık ürünleri farklı alanlara taşır.

Piyasada çok pahalı fiyatlar karşılığında satılan kan temizleyicilerin bu işlevi ne kadar yerine getirip getirmediği muamma. Çünkü henüz bu konuda herhangi bir bilimsel veri söz konusu değil.

Vücut normal koşullarda atık ürünlerini verimli biçimde işler. Bunun için yapılması gereken tek şey bu doğal savunma yolunu canlı tutmak adına kişinin sağlıklı şekilde beslenmesidir.

Kanın Temizlenme Süreci

Normal ve sağlıklı bireylerde böbrek, akciğer ya da karaciğer gibi önemli organlar kanın temizlenmesini sağlar. Özellikle bu noktada karaciğer çok önemli bir işleve sahiptir. Hem vücuda iletilmesi gereken besinleri çeker hem de toksinleri temizler. Öte yandan akciğerler, gazları giderir ve nefes vasıtasıyla bırakır.

Bu durum kanın temizlenmesine katkı sunar. Böbrekler ise idrarla beraber salgılamış oldukları atıkları filtreler. Bu üç organ kanın temizliğinde başrol oynayan organlardır. Cilt, lenf sistemi, bağırsak ve dalak da yanı şekilde kanın temizlenmesinde rolü olan organlar olarak kabul edilir. Tüm bunlar gösteriyor ki kanın temizlik için dışarıdan herhangi bir desteğe zaten ihtiyacı yoktur. Tabi bu organları sağlıklı bir düzeyde tutabilmek kanın da temiz şekilde kalması için yeterli bir faktördür.

Kan Temizleyici Ürünler Ne Kadar Etkili?

Yukarıda da vurguladığımız zere vücudumuz kanı etkili bir biçimde kendi başına temizliyor. Detoks tipi ürünlerin sonuçlarını test etmek çok kolay değildir. Tabi kabul etmek gerekir ki bazı otlar ya da besinler organların kanı temizleme aşamasına katkı sunar. Şu anda kanı temizleme işlevini yerine getiren bu minvalde mucizevi bir üründen söz etmek mümkün değildir. Bunlar yerine kanı doğal yollarla temizleyen besinlere odaklanmak daha yerinde olacaktır. Bu yöntemlerden bazıları şu şekildedir:

Su

Kanı temiz tutmak adına en sık başvurulan besin sudur. Böbrekler kanı temizlemek ve filtrelemek için mutlaka suretle suya ihtiyaç duyar. Su aynı zamanda tüm organların işlevlerini yerine getirmesini sağlar.

Kan damarlarını açık şekilde tutmak ya da vücudun kan akışını muhafaza etmek adına su her daim gerekli bir besindir. Günde 8 bardak su tavsiye edilen ideal düzeydir. Bu durum mevsimsel olarak değişse de ortalamanın bu şekilde olduğunu ifade edebiliriz.

Egzersizler
Düzenli ve etkili bir şekilde egzersiz yapmak kanın temizlenmesine yardımcı olur. Terlemeye ve nefes almaya olanak sağlar. Bu sayede kalp kaslara doğru daha çok kan pompalar. Tüm bunlar kanın temizlenme süreçlerinde önemli adımlar olarak görülür.

Taze Yiyecekler Yemek

Besin alımını artırmak adına taze yiyecekleri bulundurmanız önemlidir. Taze besinler organların daha verimli çalışmalarını sağlar. Yağlı besinleri azaltmak, sağlıklı tercihler yapmak kan temizliğinde önemli bir çözüm sayılır. Bu çözümü kısa değil de uzun vadeli olarak düşünmek daha sağlıklı bir yoldur. Özellikle kimi sebzelere ya da meyvelere bu anlamda özel olarak bir parantez açmak gerekiyor. Yapılan araştırmalara göre detoks açısından faydalı olabilecek yiyecekler şunlardır:

 • Papatya çayı,
 • Turunçgiller,
 • Soğan,
 • Sarımsak,
 • Kahve,
 • Yaban mersini,
 • Soya fasulyesi
 • Tatlı patates
 • Zencefil

Karaciğeri Sağlıklı Tutmak İçin Yöntemler

Karaciğerini sağlıklı tutmak adına pek çok önlem alınabilir. Karaciğer kanın temizlenmesine en önemli paya sahip olan organdır. Aynı zamanda yaşamsal fonksiyonlarımızın bağlı olduğu organlar arasında kabul görür. Karaciğerin sağlıklı bir şekilde kalması ve sağlığımıza katkı sunmaya devam edebilmesi aslında büyük ölçüde bize bağlı. İşte karaciğeri sağlıklı tutmak için yapılabilecek basit önlemler:

 • Alkolden uzak durmak: Karaciğerde yer alan toksinler büyük ölçüde alkolden meydana gelir. Fazla alkol karaciğer organındaki hücreleri tahrip eder. Bu da karaciğer dokusunda izlerin oluşmasına neden olur.
 • Kilo almamak
 • Hepatit riskine karşı aşı olmak
 • Kullanılan ilaçların yan etkilerini kontrol etmek: Bilinçsiz kullanılan her ilaç karaciğere zarar verebilir. Reçetesiz şekilde kesinlikle ilaç almayın. Diğer yandan yurt dışı üzerinden bilinçsiz şekilde ilaç sipariş etmeyin.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

 1. Bu Yöntemler Nikotini Vücuttan Temizliyor
 2. Beyne En Çok Zarar Veren Yiyecekler
 3. Diş Macunları Tehlike Saçıyor

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

DMCA.com Protection Status