Diş Macunları Tehlike Saçıyor

Senelerden bu yana her birimiz daha güzel gülüşlere ve daha beyaz dişlere sahip olmak adına durmadan dişlerimizi fırçalıyoruz. Peki kullandığımız diş macunlarının içinde yer alan maddeleri hiç araştırdınız mı?

Florid Gerçeğiyle Yüzleşmeliyiz

Diş macunlarında yer alan maddeler, yıllardan bu yana deyim yerindeyse halının altına süpürülüyor. Gözümüzün önüne sokulan o ışıltılı diş macunu reklamlarında elbette bunların anlatılmasını beklemiyoruz. Diş macunlarındaki en ciddi tehlike, florid gerçeğidir. Diş macunlarında kullanılan florid adlı madde, ne yazık ki sinir sistemini olumsuz yönde etkileyebiliyor. Her ne kadar saklanmaya çalışılsa da sodyum floridin zararlı bir madde olduğu gerçeği değişmiyor. Doğal olarak bu durumda insanın aklına tek bir soru geliyor: “Peki diş macunu kullanmayalım mı?”

Öğrenme Becerilerini Olumsuz Etkiliyor

Esasen diş macunu, koca insanlık tarihi içinde henüz çok yeni bir kavram olarak değerlendirilebilir. Nihayetinde atalarımız, yüzyıllar boyunca diş macunu kullanmadan hayatlarını geçirmişlerdir. O halde bahsettiğimiz yıllarda insanlar böyle bir koruma olmaksızın diş sağlığını nasıl koruyabiliyordu? Bu da genel beslenme alışkanlıkları ve besin farklarıyla açıklanabilir. Bugün için floridin zararları gittikçe yayılmaya başlıyor. İnsanlar artık bu konuda çok daha bilinçli. Florid konusunda çok önemli dergilerde makaleler yayınlanıyor, üniversiteler çeşitli çalışmalar yürütüyor.

New York’ta yakın zaman önce yapılan bir çalışma, floride maruz kalmış çocukların zeka gelişimlerinde belli bir düşüş yaşandığı gerçeğini ortaya koydu. Diş macunlarında ciddi düzeyde yer alan florid, aynı zamanda hafızaya da ciddi zararlar verebiliyor. Diğer yandan florid çocukların öğrenme becerilerini olumsuz yönde etkiliyor. Florid bir dönem, bazı toplumlarda fare zehri yapımında kullanılıyordu. Florid kemikleri ve bilhassa da dişleri yıpratabiliyor. Kuyu sularında floride doğal haliyle rastlamak mümkün olabiliyor.


Bazı ülkelerde çeşme suyuna florid katılması yasaklanmıştır. Kimi uzmanlar floridin diş sağlığımıza yarardan çok zarar getirdiğini iddia ediyor. Çocuklar dişlerini fırçalarken bazen macunu yutabiliyor. Ebeveynlerin çocukları özellikle bu yönde uyarması gerekiyor. Çünkü bu tip durumlar flor zehirlenmelerine sebebiyet verebilmektedir.

Diş Macunlarındaki Diğer Zararlı Oluşumlar

SLS (Sodyum Lauril Sülfat)

Diş macunlarında ya da şampuanlarda sıklıkla kullanılan sodyum lauril sülfat, kısaltılmış haliyle SLS, hücrelere tahribat verebiliyor. Ağız bölgesinde oluşan aftların daha da artmasına neden oluyor. Tatlandırıcılar kullanarak SLS’nin tadı bastırılmaya çalışılıyor.

Formaldehit

Metanal olarak da bilinen formaldehit, etkili bir zehirli kimyasaldır. Formalin ise onun sulu çözelti biçimine deniyor. Verdiği zararlara rağmen pek çok sektörde ne yazık ki kullanılıyor. Temizlik materyallerinde ve naturel olmayan diş macunlarında formaldehite rastlamak mümkün. Kanser yapıcı bu zehirli maddenin son derece ciddiye alınması gerekiyor.

Triclosan

Diş macunlarında kullanılan bir diğer zararlı madde triclosandır. Diş macunları dışında deodorant, oyuncak, sabun, klavye, çorap ve losyonlarda da kullanılıyor. Yapılan araştırmalar triclosanın tiroid hormonlarına zarar verdiği gerçeğini kanıtlamıştır. Triclosan, diş eti iltihabını önleme becerisi olduğu için bu alanda sıklıkla kullanılıyor. Antibakteriyel özelliğinden dolayı pek çok üründe kullanılsa da uzmanlar antibakteriyel özelliğe sahip olan ürünlerden olumlu yönde sonuç alınamayacağını savunuyor.

 

Sonuç olarak her gün düzenli olarak kullandığımız diş macunlarının perde arkasında bize yarardan çok zarar getiren bazı kimyasal maddeler bulunuyor. Florid başta olmak üzere pek çok zehirli madde, kısa ya da uzun vadede sağlığımızı tehdit ediyor. Bu durumda özellikle büyük marketlerde rahatlıkla temin edebileceğiniz floridsiz diş macunlarına yönelmeniz gerekiyor. Hatta daha da ötesi, evinizde basit malzemelerle kendi organik diş macununuzu üretebilirsiniz. İnternette kısa bir araştırma yaparsanız çok sayıda basit tarifin yer aldığını görebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

  1. Ter Kokusuna Doğal Ev yapımı Roll on İle Veda Edin
  2. Körler neden kanser olmaz?
  3. Ceviz Ağacının Altında Neden Oturulmaz?
  4. Sağlığımızı Tehdit eden Mavi Işık Nedir?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

DMCA.com Protection Status