En Etkili 6 Manipülasyon Tekniği

Farkında olmasak da karşımızdaki kişileri ya da geniş kitleleri etkileme çabası içinde oluruz. Bu durum esasen insanın özünde olan bir eğilimdir. Gerek eğitim hayatımızda, gerek iş hayatımızda, gerekse de sosyal hayatımızda sürekli birilerini etkilemek için çaba sarf ederiz. Bu hiyerarşik durum, her türlü psikolojik yöntemi mubah görebilir.

Bu anlamda psikolojik manipülasyon tekniklerine ayrı bir parantez açmamız gerekiyor. Manipülasyon en basit tanımıyla duygulardan, düşüncelerden, inançlardan ya da eğilimlerden yola çıkılarak perspektifinizi değiştirmeye odaklanan, bu süreçte gerçeği biçimlendiren eylemlere denir.

Bu uğurda yalan, hile, hedef şaşırtma, iftira, duygusal sömürü, provokasyon gibi hoş olmayan yöntemlere başvurulabilir. Manipülasyon ile karşıdaki insana ya da topluluğa istediğinizi yaptırmak isterseniz. İşte en çok bilinen manipülasyon teknikleri:

1. Yalan Aracılığıyla Manipüle Etmek

Manipüle etmek aslında etik bir sorundur. Bu nedenle yalanla her zaman aynı cümlede kullanılır. Gündelik yaşamlarında çok sık yalan söyleyen insanların manipülasyon konusunda ne kadar ustalaştığını görebilirsiniz. Dolandırıcılar da ne yazık ki bu yöntemi çok daha organize ve kusursuz bir biçimde uygularlar. Gerçek etkileyici bir şekilde çarpıtılır. Uyuşmazlıkları ve blöfleri fark ettiğinizde ortada sorun olmayacaktır; ancak aksi takdirde bir kurbana dönüşmek zorunda kalabilirsiniz. Yalan aracılığı ile manipüle edilmemek için insanlara güvenme konusunda kendinizi ağırdan almalısınız. Tepeden inme iş vaatleri ya da zengin olma vaatlerine her zaman şüphe ile yaklaşın. Tanımadığınız kaynaklarla asla finans bilgilerinizi paylaşmayın.

2. Duygusal Manipülasyon

Bu belki de manipülasyon teknikleri içinde insanın canını en çok acıtan türdür. Normal hayatta asla yapamayacağı şeyleri insanlar duygusal olarak manipüle edildikleri dönemlerde ne yazık ki kolayca yapabiliyor. Özellikle psikopatlığa yatkın olan bireyler bu metoda oldukça eğilimlidir. Kişiler ya duygusal anlamda ele geçirilmiş durumdadırlar ya da tehdit edilmişlerdir. Bu tip durumlardan korunmak adına duygusal yatırımlarınızı tanımadığınız insanlara sarf etmemektir. En zayıf olduğunuz yönlerinizi asla açık etmeyin.  Uzun vadede bu zayıf yönlerinizde faydalanacak insanlar olacaktır, unutmayın. Gönlünüzü gerçekten güvendiğiniz ve artık iyice tanıdığınız kişilere açın.


3. Provokasyon Yöntemiyle Egoyu Harekete Geçirme

Provokasyon ve manipülasyon denildiği zaman akla gelen ilk grup elbette politikacılar oluyor. Dünden bugüne geniş kitleleri etkilemek adına politikacılar her türlü provokatif eyleme başvurmuştur. Bunun yanında egonun ön planda olduğu spor alanında hem provokasyona hem de aşağılama yöntemine başvurulur. Bu iki yöntem de egoyu harekete geçirmek amacıyla yapılır. Birini insanların içinde aşağıladığınız zaman o kişi aptalca şeyler yapmaya uygun duruma gelebilir. Bu, aptal kararlar vermek adına yapılmış bilinçli bir provokasyondur. Bir ego yıpratılmışsa, her türlü provoke eyleme cevap verebilir. Politikacılar bunu özellikle rakiplerine karşı sıklıkla kullanır. Her provoke eylem, özünde bir hedef barındırır. Bir reaksiyon vermeden önce bunu etraflıca tartın, kontrolü kaybetmeyin ve olası sonuçlarını düşünün.

4. Yanlışa Sevk Etme

Duygusal anlamda hızlı değişimler yaşamak, hırsların esiri olmak, hayatlarımızı mahvetmek adına başlı başına yeterli gerekçeler. Özellikle bir şeyi bağımlılık düzeyinde arzulamamaya özen gösterin. Esiri olduğunuz arzular bir süre sonra pusuya düşmenize neden olur. Alkol, seks, uyuşturucu, kumar gibi kısa vadeli zevkler manipülatiftir ve bir illüzyon yaratmayı severler. Bağımlılıklarınızdan faydalanarak sizi daima onlara yönlendiren insanlar yaşamınızla alakalı olarak kontrolü ele geçirmek isteyebilir.


5. Beyin Yıkama Yöntemi

Bu genelde pazarlama sektörünün kullandığı bir manipülasyon tekniğidir. Bu sistem bir eylemi abartılı şekilde tekrar etmeye dayanır. Çünkü aşırı derecede tekrar eden her şey, bir noktadan sonra analiz becerisini ortadan yok eder. İnsanlar artık olayları ya da durumları hiçbir mantıksal süzgeçten geçiremezler. Düşünebilme kabiliyetinizi kaybetmemek adına sorgulama reflekslerinizi diri tutmaya devam edin.

6. Egoları Okşama

Duygusal manipülasyon yöntemleri arasında her daim ön plandadır. Manipülatör türlü türlü yalanlarla egonuzu tavana çıkartır. Bu olumlu düşünceler manipülatör lehine karar vermenizi kolaylaştırır. Egonun aşırı derecede okşanması aynı zamanda kibri doğurur. Kibir adalet duygusunu yok eder, kişi adil kararlar vermekte ya da alçak gönüllü biri olmakta zorlanır.

Manipülasyon ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

  1. Algı ile Zihin Kontrolü
  2. Psikolojisi Bozuk Olan İnsanların Kullandığı 11 Manipülasyon Yöntemi
  3. Medyanın Bizleri Manipüle Etmek İçin Kullandığı Yöntemler

Sosyal Medyada Paylaşın:

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

DMCA.com Protection Status