Temiz Kalpli İnsanların Ortak Özellikleri

Çevremizde pek çok kişiden “Çok temiz kalpli olduğum için ve herkesi kendim gibi zannettiğim için hep kaybettim” cümlesini sıklıkla duyarız. Bu gerçekten de yüreği temiz insanların ağzından en çok dökülen isyan cümlesi olarak bilinir.

Bu insanlar yaşamın her alanında büyük hayal kırıklıkları yaşamaya mahkûmdurlar. Herkese hep art niyetsiz yaklaşırlar ve her zaman kişileri, olayları ya da durumları olumlu yönleriyle değerlendirirler. Fakat ne yazık ki bu iyi niyetli yaklaşım, en nihayetinde büyük kalp kırıklıkları yaratır. Temiz kalpli insanların ortak özelliklerine gelin yakından bakalım.

1. Her Daim Kırılacak Gibidirler

Bu tip kişiler oldukça hassastırlar. Kalpleri bu nedenle en ufak bir olumsuzlukta incinir. Kalplerindeki yarayı tamir etmek zordur. O yara kapansa da asla eskisi gibi olmayacaktır.

2. Kötülük Onlar Adına Gerçek Dışı Bir Şeydir

Onlar kötülük kavramını somut dünyanın içine konduramaz. Bu tip kötülüklerin filmlerde, masallarda olabileceğini düşünürler. İnsanların bu düzeyde kötülükler yapacağına olasılık vermezler. Ayrıca bu insanlarda intikam alma duygusu ya da refleksi yoktur.

Ne Derseniz Hemen İnanırlar 

Onları kandırmak zor değildir, çünkü yalan söyleme olasılığınıza inanmazlar. Sizin söylediğiniz her şeyi doğru olarak kabul ederler. Çünkü onların kendi dünyalarında yalana ve hileye yer yoktur. Bu nedenle yalanla ilgili bir algıları yoktur. Kimse hakkında şüpheci düşünmezler, şüpheci bakışlar atmazlar. Bu konuda herkesin kendileri gibi olduğunu düşünürler.

3. Kolay Kandırılırlar

Temiz kalpli insanlar her türlü vaade kanabilir. Onları oyalamak ya da kandırmak zor değildir. Bu durum onların başını belaya sokabilir. Kefil olma, borç verme gibi durumlarla sıkça karşılaşırlar. Dolandırıcıların her zaman radarındadırlar.


4. Haklı Bile Olsalar Karşı Tarafı Kırmazlar

Bir tartışmada ne kadar haklı olurlarsa olsunlar, tartışma esnasında kırıcı konuşmalardan uzak kalırlar. Hatta karşı tarafı sürekli alttan alıp ortalığı yumuşatırlar. Haklılıklarının herhangi bir önemi yoktur, onlar sadece sorunların bir an önce çözülmesine odaklıdır.

5. Hareketlerinde Art Niyet Yoktur

Bu tip insanların davranışları kalplerinin aynasıdır. Hiçbir şekilde içten pazarlığa yer vermezler. Bu nedenle her davranışları şeffaf ve doğaldır.

6. Başka İnsanların Dertlerini Sahiplenirler

Bu tip kişiler başka insanların derdini formaliteden dinlemezler, onları gerçekten kendi dertleri gibi sahiplenirler ve içten bir şekilde kahrolurlar.

7. Hayır Demeyi Beceremezler

Bu aslında sadece temiz kalpli insanların değil, belki de tüm insanlığın ortak problemi; ancak temiz kalpli bireyler bu konuda biraz daha sıkıntı yaşıyor diyebiliriz. Gerekli durumlarda insanlara hayır diyemedikleri için başları dertten hiç kurtulmaz. İstemedikleri mutlu olmadıkları anların içine düşmek durumunda kalırlar. Kimseyi kıramazlar, herkesin yardımına koşmak zorunda hissederler.


8. Duygusal Reaksiyonlar Verirler

Yaşadıkları hayal kırıklıklarının dozu diğer insanlara göre daha yoğun olduğu için tepkileri duygusal anlamda daha yüksek olabilir. Örneğin pek çok durum karşısında oturup ağlayabilirler. Olaylar karşısında soğukkanlı kalamazlar.

9. İnsanlar Tarafından Değerleri Bilinmez

Bu tip insanları öve öve bitiremeyiz. Onların hayatımızda hep olmasını isteriz; ancak madalyonun diğer yanı hiç de öyle değil. İnsanlar genelde bu tip kişilerin kıymetini bilmez ve onları sahiplenmez. Hak ettikleri değeri asla görememişlerdir. Bu nedenle temiz kalpli kişiler nihayetinde yalnızlaşır.

10. Kötü İnsanlara Bile Olumlu Bakmaya Çalışırlar

Temiz yürekli insanlar diğer kişilerin üzerini hemen çizmezler. Olaylara her zaman onların tarafından da bakarlar. “Belki öyle demek istememiştir” ya da “Belki o da pişmandır” gibi cümleler kurar. Kimse hakkında kötücül düşünmek istemezler. Kötülüğün altındaki nedenlere odaklanırlar, onları anlamaya çalışırlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

DMCA.com Protection Status