Diyet ve Spor Yapıyorum Ama Kilo Veremiyorum Diyorsanız

Herhalde çağımızın en büyük sorunlarından biri kilo alıp vermek olsa gerek. İnsanların çoğu aldıkları fazla kilolardan şikayetçi haldeler. Kimi insanlar ne yese kilo alamazken kimi insanlara adeta “Su içse yarıyor”. Zayıf olanların kilo alma çilesi bir kenarda dursun bu yazımız için ama kilo vermek isteyen ve bunun için çaba gösterdiğini düşünenlere gelsin bu yazımız. Yahu spor yapıp, dengeli beslenip nasıl kilo veremeyiz diyorsanız size bazı önerilerimiz olacak. Tabi neredeyse televizyonda her programda ya da internette sürekli karşımıza çıkan kilo verme tavsiyeleri kafamızı oldukça karıştırıyor. Gelin basitçe anlatarak konuyu başlıklar halinde inceleyelim.

Önemli Olan Yağ Yakmak

Kilo verme sürecinde olup yediklerine dikkat eden, hatta yediklerinin kalorilerini hesaplayanlar vardır. Bu yola girenlerin sağlıklı ilerleyebilmesi için bazı önerilerimiz olacak çünkü aç kaldığınızda bakın vücudunuzdan neler gidiyor.Eğer kilo vermek için aç kalıyorsanız vücudumuz karbonhidrat ile birlikte biriktirdiği suyu öncelikle dışarı atacaktır. Bu yönteme ödem atmak denir ve siz tartıya çıktığınızda kilonuzun azaldığını görürsünüz. Siz vücudunuzdaki sudan yani ödemden kurtuluyorsunuz ama yağlarınız oldukları yerde dururlar.

Çok düşük kalori ile beslendiğimizde vücudumuz kendini korumaya alıyor ve vücudumuzun birçok faaliyetini sağlayan yağları deposundan çıkarmak istemiyor. Vücudumuz aldığımız az kaloriyi yaşamsal ihtiyaçlarımızı karşılamak için kullanılırken karşılayamadığı enerjiyi başka bir bölgede arıyor. Siz yağ yaktım diye düşünürken bir de bakmışsınız ki protein yani kaslarınızdan kilo vermişsiniz. Vücudunuza eğer gerekli yağı, proteini, karbonhidratı almazsanız vücudunuzdaki su gider, proteinler glukoza çevrilir ve kaslarınızdan kilo vermiş olursunuz. Çözümü ise kilo vermek için sağlıklı yemek yeme alışkanlığı edinmektir. Zeytinyağı, tereyağı, et, sebze, süt ürünleri gibi gıdaları mutlaka kilo verme listenize sokun ki sağlık şekilde kilo verme süreciniz devam edebilsin. Artık söylemeye bile gerek yok ama yine de tekrar edelim; zararlı yağlar içeren abur cuburları yaşamımızdan çıkarmalıyız.

Doğru Şekilde Spor Yapmak

Yediklerimize dikkat etmekle kilo vermek mümkün ancak bunun yanı sıra kilo verme sürecimize spor yapmayı eklemezsek vücudumuzdaki sarkmaları toparlamamız çok zor olacaktır. Sporu bu sürece ekledik diyelim ama bilinçsizce yapılan sporun da faydasından çok zararı olabileceğini unutmayalım. “Bu vücut yürüyerek toparlanmaz, ben koşmalıyım” diye düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken hususlar var.

Koşarak nefes nefese kalıyor ve kendinizi aşırı yoruyorsunuz ancak acı gerçeği söylemek gerekir ki zannettiğiniz gibi kilo vermiyorsunuz. Oksijen alım sınırı diye bir kavram var. Yani vücudunuz bu oksijen alım sınırını geçtiğinizde oksijensiz solunuma geçiş yapıyor. Yine yanlış beslenildiğinde olduğu gibi yağ yerine kaslarınızdan kaybedeceksiniz. Spor yaparken örneğin koşacaksanız maksimum oksijen alım sınırını geçmemeye özen gösterin. İki saat koşmak yerine 25 dakika bilinçli bir şekilde koşun. Aşırı kilolarınız koşmaya engelse olabildiğince yürüyün.


Bazı Yanlış Bilgilerin Doğrularını Öğrenmek

Bazı zayıflama önerilerini her yerde okuruz ancak doğru mu yanlış mı diye araştırmayız. Örneğin, zeytinyağı faydalı bir yağdır ama kalorisi oldukça yüksektir. Sınırsızca yememiz yine kilo artışına sebep olur. Örnekleri çoğaltmak gerekirse meyvede şeker vardır tüketirsem kilo alırım demeden ölçülü şekilde tüketmek sebze tüketmek gibi faydalıdır. Kahvaltıyı atlamak da sıkça yapılan yanlışlardan biridir. Yukarıda bahsettiğimiz açlık durumunda vücuda neler olacağını öğrenmiş olmalıyız. Aynı şekilde başka bir yanlış ise aç şekilde spor yapmaktır. Böyle bir durumda yağ yakmazsınız. Makarna, pilav, ekmek gibi karbonhidratları tamamen kesmemelisiniz.

Karbonhidratlar vücudumuza enerji veren ana besinlerimizdendir. Sadece protein ile beslenmek de en çok yapılan yanlışlardan biridir. Evet, vücudumuz proteinleri yakmak için fazla enerji harcar ve zayıflayabiliriz ancak proteinle birlikte birçok yağı da tüketmiş oluruz. Proteini fazla tüketip bu yağlardan fazlaca alırsak kan yağlarında yükselme ve gut hastalığı gibi kronik hastalıklara sebep olabilir. Yine ölçülü ve dozunda yiyeceğiz ve gıda alımımızı tek tip yapmayacağız. Doğru bilinen yanlışlardan başka birisi de maydanoz suyu içmenin zayıflattığıdır. İyi bir idrar söktürücü olan maydanoz suyu zayıflamanızı sağlamaz, sadece su kaybedersiniz. Limonlu su içmenin de tek başına zayıflatıcı etkisi yoktur. Son olarak başka yanlış anlaşılan bir durum ise akşam saatlerinden sonra yemek yemeyi kesmektir. Bu durum ne zaman kalkıp uyduğunuza göre değişkenlik gösterebilir. Sabah kahvaltınızla, diğer öğünlerinizin arasına üç-beş saat boşluk bıraktığınız zaman son yemeğinizi ne zaman yiyeceğinizi otomatik olarak hesaplamış olursunuz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

DMCA.com Protection Status