Anksiyete Ve Sıkıntılarına Çözüm Olacak En Etkili 6 Öneri

Hepimiz, yaşadığımız olaylar karşısında bazen stres altında hissederiz, geriliriz, kaygılanırız, panik halinde olabiliriz. İçinde olduğumuz olumsuz durumun daha da kötü olacağına inanıp belki kalp ritmimiz hızlanır, bir terleme basar ya da nefesimiz kesilir gibi olur, yutkunmakta zorlanabiliriz.

Bunun gibi sayılacak birçok fiziksel ve ruhsal durumun birleşmesiyle oluşan rahatsızlığa anksiyete bozukluğu denmektedir. Uzmanlar burada saydığım belirtilerin birçoğunu değerlendirip tanı koyarlar. Her kendini kaygılı hisseden de

Anksiyete bozukluğu olduğunu düşünmesin diye yenilemek gerekir ki uzman görüşü olmazsa olmaz. Uzmanlar size Anksiyete bozukluğu tanısını koyduysa, çözüm bulmak için psikiyatriste gidip verdikleri ilaçları alıyorsunuzdur veya psikoloğa gidip destek alıyorsunuzdur. Bu çözümlere ek olarak ise öneri olarak Anskiyete bozukluğu yaşayanlara iyi geleceğine inandığımız çözümlere bir göz atalım.

Nefes Alma ve Gevşeme Yöntemlerini Uygulamak

Anksiyete atağı sırasında vücudunuz ve zihninizi sakinleştirmenin en iyi yollarından biri bozulan nefes alış-verişini dengelemeye çalışmaktır. Belirli sürede içinizden sayarak nefes alın, belirli bir süre tutun ve sayarak yine belirli sürede vermeye çalışın. Nefes ile ilgili yakından ilgili yoga gibi aktiviteler de gevşemeye ve nefesinizi dengelemeye yardımcı olacaktır.

Düşüncelerinizi Tekrar Değerlendirmek

Anksiyete bozukluğu yaşayan kişiler atak geçirdiklerinde olabilecek en kötü senaryoları düşünerek kaygılarını oldukça alevlendirirler. Bunun farkına varmaya ve olumlu düşünmeye kendinizi ikna etmeye çalışın. Olumsuz düşüncelerinizin ne kadar gerçekçi olduğunu sorgulayın. Durumuzdan haberdar olan bir yakınınızla bu düşüncelerinizi paylaşmanız da duruma farklı bir bakış açısı getirip yeniden değerlendirmenizi sağlayabilir. Başka bir yöntem ise, o içinden çıkılamaz andan sıyrılmaya çalışarak kendinize başka bir zaman, daha sakince değerlendirmek için randevu vermeniz olabilir. Sizi kaygılandıran durumları yazarak sonradan, sakin kafayla değerlendirebilirsiniz.

Ana Odaklanma Oyunu Oynamak

Gelecekle ilgili kaygılarınızın yani olacak olanlardan sıyrılmanın en iyi yollarından beri geleceği düşünmeyi bir süreliğine bırakıp yaşadığınız ana odaklanmak olsa gerek. Bunu anksiyete atağı geçiren birinin yapması oldukça zor olsa da hoş olmayan bu durumdan çıkmak için küçük bir oyun oynayarak algınızı dağıtabilirsiniz. Bu oyunu etrafınızda gördüğünüz üç nesneyi, duyduğunuz üç sesi söyleyerek ve vücudunuzun üç bölümünü (parmaklar, bilekler, kollar olabilir) hareket ettirerek oynayabilirsiniz. Böylece algınız dağılacak ve gelecekle ilgili kaygılarınız dağılarak anınıza odaklanabileceksiniz.


Sağlıklı Beslenmek ve Spor Yapmak

Gerek psikolojik gerek fiziksel sorunların çözümünde uzmanların işaret ettikleri en önemli noktalardan biri de spor yapmak ve sağlıklı beslenmek olur. Özellikle şekerli gıdalardan uzak durmamız gerektiği çağımızın gerçeklerinden biri haline geldi. Şekerin anksiyeteyi tetiklemesi gibi bir durum söz konusu olabileceğinden şekerli gıdalardan uzak durmaya çalışın. Bunun yerinde sağlıklı yiyeceklere ve spor yapmaya yönelmeniz her anlamda sağlıklı bir vücuda ve ruh sağlığına kavuşmanıza büyük katkı sunacaktır. Kahveden de uzak durmaya çalışmanızda yarar var. Kahvenin içerisindeki kafein maddesi uyarıcı olduğundan uykusuz kalmanıza sebep olabilir. Kahve yerine bitki çayları ve doğal içecekleri tercih edebilirsiniz.

Hobi Edinmek veya Hobilere Yoğunlaşmak

Var olan bir hobinizi devam ettirebilir veya bir hobiniz yoksa ilginizi çekebilecek bir alana yoğunlaşabilirsiniz. Eğer işsizseniz kaygılarınızın olması oldukça normal karşılanabilir ancak aşırı kaygılı haliniz de iş bulmanızı zorlaştırmaktan öteye geçmeyecektir. İş bulma telaşınızı, maddi kaygılarınızı hastalıkla birleştirmemeye çalışın. Siz ne kadar olumlu olursanız güzel şeyleri bulmanız kolaylaşacaktır. Bu yüzden çalışanlar iş stresinin yanındaki anksiyete bozukluğundan uzaklaşmak için, işsiz olanlar da olumlu düşüncelere yönelmek için hobilerine zaman ayırmayı ihmal etmemeliler.

Olumlu ve Neşeli Olmaya Çabalamak

Düşüncelerinizin gücünün farkına varın ve olumlu olmaya çalışın. Olumlu düşünmeye bir yerden başlamak için, sizi güldürüyorsa komik videolar izleyebilirsiniz. Karikatür okuyabilir veya sizi gerip sıkmayacak neşeli filmler izleyebilirsiniz. Sizi germeyecek insanlarla sosyal aktiviteler oluşturabilirsiniz. Unutmayın sizi bu durumdan kendiniz çıkaracaksınız. Kimse sizi, siz istemediğiniz sürece anksiyete bozukluğundan çıkarıp kurtarmayacak. Olumlu düşünmeye, pozitif yaşamaya ve neşeli olmaya gayret etmelisiniz. Eğer bunu başarırsanız kendinizle olan mücadelenizin kazananı yine “siz” olacaksınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

DMCA.com Protection Status