Sağlığınız İçin Kırmızı Mucize Likopeni Hayatınızdan Eksik Etmeyin

Kimi meyvelerin ya da sebzelerin baskın bir şekilde kırmızı renge sahip olma sebebini hiç düşündünüz mü? Bu konu karşımıza kaçınılmaz bir şekilde likopen kavramını çıkaracaktır. Likopen vücudumuzun her daim ihtiyaç duyduğu elementler arasında yer alır.

Toksin atma süreçlerinde özelikle likopenin önemi bir kez daha ortaya çıkar. Aynı zamanda beta karoten açısından zengin olması dolayısıyla göz sağlığında da önemli bir yer tutar. Likopen besinlere kırmızı rengi veren ana maddedir. Özellikle antioksidan bakımından son derece güçlü bir yapıya sahiptir. Sadece kırmızı değil aynı zamanda pembe rengin ortaya çıkmasında da etkilidir.

Bugün sıklıkla tükettiğimiz sebzelerden biri olan domateste ciddi düzeyde likopen bulunur. Kansere karşı korumada oldukça etkili olduğuna inanılır. Likopenin günlük düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Uzmanlar likopenin günlük düzenli olarak tüketilmesi gerektiğini savunuyor.

Vücutta birikmeye başlayan serbest radikallere karşı bir antioksidan görevi gören bu özel madde, tam anlamıyla mucizevi sonuçlar doğurur. Sağlıkla ilgili faydaları bir tarafa, likopen ayn zamanda boya endüstrisinde de sıkça kullanılan bir madde olarak dikkat çeker. Likopenli besinleri hem sıcak hem de soğuk atmosferlerde muhafaza etmek mümkündür. Örneğin domates pişirildiği zaman likopen düzeyi daha da artış gösterir. Farklı sıcaklıklarda bu tip ürünlerin kimyasal yapılarında bir bozulmaya rastlanılmaz.

Hangi Sebze ve Meyvelerde Likopen Bulunur?

Günümüzde likopen bakımından en etkili sebze domates olarak kabul görür. Örneğin günde 3 adet domates yemek, vücudun ihtiyacı olan antioksidanı temin eder. Aynı zamanda domatesin çeşitli kalp rahatsızlıklarına karşı etkili bir silah olduğu biliniyor. Diğer yandan domates, cildi tazeler ve yaşlanmayı durdurur.

Likopen açısından zengin olan bir diğer sebze karpuzdur. Sulu besinler özelinde en kuvvetli besin olarak kabul görür. Sadece iki dilim karpuz yiyerek ihtiyaç duyulan karpuzun %30’unu karşılamak mümkündür. Domatesle kıyaslarsak, karpuzdaki likopen düzeyi daha düşüktür. Bunun temel sebebi, karpuzun daha açık renge sahip olmasıdır.

Kuşburnu da likopen açısından yüksek besinler arasında gösterilir. Kuşburnu bilhassa enfeksiyon oluşumlarının önüne geçen bir besindir. Diğer yandan kum oluşumlarına engel olur ve kan şekerini düzenler.

Acı ve ekşi bir tada sahip olan greyfurt sayesinde de kış aylarında bol miktarda likopen alabilirsiniz. Greyfurtun aynı zamanda lif ve C vitamini açısından da çok zengin bir içeriğe sahip olduğu biliniyor. Vücut direncinizi artırmak adına bol bol greyfurt tüketmelisiniz.


Likopenin Temel Yararları

1. Sağlıklı beslenmeyen kişilerin hormonları bir zaman sonra dengesiz bir hal alır. Bu durum stresle birleşir. Stresin artması bağışıklığı azaltır. Stres, hastalıkların oluşumunu tetikler. Fakat likopen bakımından zengin olan besinler sayesinde vücut enerjisi artış gösterir.

2. Damar tıkanmalarına ve kan hastalıklarına karşı vücut kendi başına antioksidan üretemez ve bu ihtiyacını besinler vasıtasıyla sağlar. Likopen açısından zengin besinlerin alımı ile beraber damarlar kısa süre içinde temizlenir.

3. İlerleyen yaşlarda unutkanlık problemi ya da benzer psikolojik rahatsızlıkları önler.

4. Ürik asiti azaltır ve bu sayede kemik ya da kas ağrıları oluşmaz.

5. Likopenli besinlerde sıvı düzeyi bir hayli fazladır. Bu durum cildin tazelenmesi açısından oldukça önemlidir. Likopen bakımından zengin ürünler tüketerek cildinizi genç tutabilirsiniz. Hatta kadınlar için tam anlamıyla bir güzellik sırrı olarak kabul görür. Pek çok diyette likopenli ürünlerin ön planda olduğunu söyleyebiliriz.

6. Göz sağlığını önemli ölçüde korur.

7. Akciğerde oluşabilecek iltihapları önler. Bu sayede astım tehlikesini bertaraf eder.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

DMCA.com Protection Status