Performans Sanatçısı Kadına Yapılanlar Sizi İnsanlığınızdan Utandıracak

Marina Abramovic, dünyanın en meşhur performans sanatçılarından birisi olarak kabul ediliyor. Onu tüm dünyanın tanımasına vesile olan olay ise 1979 senesinde yaşandı. Marina Abramovic o sene dünyanın en uzun ve unutulmaz gösterilerinden birine imza attı. Marina Abramovic’in bu gösterisi aslında oldukça basitti. Sadece belli bir yerde sabit şekilde durmak. Kulağa elbette böyle basit gelse de hiç kıpırdamadan bunu saatler boyunca yapabilmek gerçekten profesyonelliği zorunlu kılıyor.

Şovun bir diğer yanı ise Marina Abramovic’in performansını sergilediği yerin hemen önünde duran masaydı. Gösteriyi izlemeye gelen seyirciler masaya çeşitli nesneler bıraktı. Bıçaktan çikolataya kadar farklı farklı nesnelerin bulunduğu bu ürkütücü masada insanlar bir nevi iyi ve kötü arasında seçim yapma şansı buluyordu. Hatta masanın üzerine birkaç adet silah ve mermi dahi bırakılmıştı. İşin daha da korkuncu şu ki seyirciler şov esnasında bu materyalleri istedikleri gibi kullanacaklardı.

Her Şey İyi Başladı

Seyirciler şovun başında kibar davranmayı tercih ettiler. Örneğin masada yer alan çiçekleri kadının eline tutuşturdular. Kimisi onunla tokalaşmak adına masaya yanaşıyordu. Saatler ilerledikçe saçlarını okşayanlar oldu. Zaman geçti ve alkol düzeyi artmaya başladı. Bu süreçte kadına olan yaklaşımlar çirkin bir boyuta doğru evirildi. Seyircilerden bir tanesi şok bir şekilde kadına tokat attı. Marina Abramovic kendisine atılan tokada hiçbir şekilde reaksiyon göstermedi. Bunu fark eden izleyiciler daha da çirkinleşti. Bir seyirci kadının yüzüne sert şekilde vurmaya başladı. Birkaç dakika önce kadına gül veren kişiler şimdi kadını yumrukluyordu ve daha da kötüsü bundan hunharca bir zevk alıyorlardı. Karşılarında çaresiz ve savunmasız birinin olması hoşlarına gitmişti. Elbette skandal sadece bununla sınırlı değildi.


Olaylar Çığırından Çıktı

Bir seyirci öfkeli bir şekilde masaya yanaştı ve havaya doğru ateş etti. Daha sonra da silahı doğrudan kadının alnına dayadı. Kimileri kadının alnına bazı kelimeler yazdı. Tacizlerin ardı arkası hiç kesilmedi. Kadına tükürenler ve hatta öpenler dahi oldu. Amaç en uç eylemlerle kadının performansını baltalamaktı. Bunu kadına karşı bir iddia olarak görüyorlardı. Kadını bezdirip en sonunda kendilerince kazanmak istiyorlardı. Derken korkulan oldu ve tacizler başladı. Kadına dokunanlar, sıkıştıranlar oldu. Bunun ardından Marina Abramovic’i soymaya başladılar. Üzerindeki eşyaları makasla ya da bıçakla parçaladılar. Her şeye rağmen Marina Abramovic sanatından ödün vermedi ve istifini hiç bozmadı. Adamın biri kadının karnına bir çizik attı. Psikopatın biri akan kanı emmeye başladı. Cansız mankenler gibi sağdan sola gülerek taşıdılar. Bunu yaparken çirkin gülüşmeler ve bağrışmalar yaşandı.

Cesaret Bulaşıcıdır

Neyse ki seyircilerin içinde vicdanlı ve sağduyulu bazı kişiler olayın daha da ileri boyutlara gitmesine engel oldu. Bu engelleme gerçekleşmeseydi Marina Abramovic’in oradan sağ çıkması neredeyse olanaksızdı. Marina Abramovic tüm bu yaşananlar esnasında gözyaşlarını tutamadı; ancak insanlar için o bir insan değil cansız bir objeydi. Bu durumu bir oyun gibi gördüler ve kendilerince epey eğlendiler. Yaşanan vahşi ortamdan bazı gruplar ciddi anlamda rahatsızlık duydu. Buna rağmen kalabalığa karşı bir eylemde bulunmak cesaret istiyordu. En sonda ise kalabalığın içinden bir kadın koşarak Marina Abramovic’e sarıldı ve onun gözyaşlarını silmeye başladı.Bir nevi onu orada bulunan erkeklere karşı korumaya aldı. Kendi vücudunu tam anlamıyla siper etti. Kadının kıyafetlerini giydirdi ve bu anlamsız şova son verdi. Kadından cesaret alan azınlık masaya doğru yanaştı ve ona yardım etmeye başladı. Kadının yaralarını hızlıca sardılar ve ona hemen o an bir sigara ikram ettiler. Marina Abramovic hala yaşadığı şokun etkisindeydi.

Toplumsal Bir Deney Gibi Görüldü

Aslında bu performans farkında olmadan müthiş bir toplumsal deneyi de doğurmuş oldu. Deney, kötülüğün toplumdan alınan cesaretle beslenerek yayıldığını gösterdi.  Aynı şekilde azınlık bile olsa iyiliğin de birbirinden cesaret alınarak geliştiğini gördük. Doğru zamanda cesaret edilemeyen ve geç kalınan eylemler acı bedeller ödetir. Deneyin gösterdiği bir diğer gerçek de bu oldu. Söz konusu performans toplamda 6 saat sürdü. Marina Abramovic yeniden toparlanıp hareket etmeye başladığında insanlar bu gerçekle bir anda yüzleşmiş gibi oldu. Demin yaptıkları onca çirkinlikten sonra karşılarında duran kişinin bir birey olduğunu anımsamaları, dehşeti yaşamalarına neden oldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

  1. Hepsi manyakmis bence fırsat bulsalar yine yaparlar onun için güçlü olup kimseye o fırsatı wermeyecegiz haddini bilecek aklından geçirmeyecekler…!

  2. Bu performansın karşılıklı olarak anlaşmalı yapıldığı konuşuldu geçen haftalarda twiter da..Bir tiyatro yada bir parodi gibi…

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

DMCA.com Protection Status