Kolay Pes Etmeyen İnsanların En Bariz Özellikleri

Hayat karşımıza her yaşta türlü türlü zorluklar, sıkıntılar çıkarabiliyor. Önemli olan bu zorluklara karşı nasıl reaksiyon gösterebildiğimizdir. Bu noktada elbette deneyimlerimiz, doğru kararlar vermek adına ön plana çıkmaktadır. Zihinsel açıdan güçlü kalan, direnme azmini diri tutan insanlar, duygusal zekalarıyla fark yaratıyor.

Her koşulda sonuna kadar direnen, tüm olumsuzluklara rağmen pes etmeyen bu tip insanlara hepimiz büyük bir hayranlık duyarız.

Böyle insanlar, her daim başarıya odaklıdırlar ve bu yolda hırslarını kolay kolay kaybetmezler. Gelin kolay kolay pes etmeyen insanların en bariz ortak özelliklerine daha yakından bakalım.

1. Her şeyden önce kolay kolay yıkılmayan insanların en temel özelliği kendi başlarına vakit geçirme konusunda problem yaşamamalarıdır. Bu onların narsist kişilikleriyle açıklanacak bir durum değildir. Zaten pek çok şeyi yaşamlarında tek başlarına başarmışlardır ve yalnız olmaya, yalnız savaşmaya alışıklardır. Bir konuda başarılı olmak adına mutlak suretle ikinci bir kişiye ihtiyaç duymazlar. Başka insanların daima arkadaş bulma arayışları, onlara her daim garip görünür.

2. Kendileriyle ilgili egoları, kibir boyutunda değildir. Herkesin onlarla ilgilenmesini, herkesin onları sevmesini, ilgi göstermesini beklemezler. Sosyal etkileşimlerini arttırmak adına çok özel bir çaba içine girmezler. Bu tip insanlardan da pek hoşlanmazlar. Dolayısıyla da arkadaşlar konusunda son derece seçici davranırlar.

3.Bir hedefe kanalize olduklarında, onun sonuca ulaşması adına sabırla beklerler. Arzu ettikleri o şey hemen gerçekleşmeyince söylenmeye başlamazlar. Sakin ve sabırlı bir şekilde sonuca ulaşılması gerektiğini bilirler.


4.Bir konuda radikal bir karar almışlarsa bunun arkasında durmasını bilirler. Net bir tavır ve duruşa sahiptirler. Aldıkları karar ona zarar vermeye başlamışsa, bu süreç için asla başkalarını suçlamazlar. Kararın kendisine ait olmasından dolayı sorumluluğu hiç çekinmeden üstlenirler. Başarısızlıklar için bahaneler üretmezler.

 5.Sevdikleri kişiler bir meselede başarı elde etmişse çok büyük bir içtenlikle mutlu olurlar, sevinirler. Bu başarıyı mutlak suretle onlarla paylaşırlar. Kıskançlık ya da kompleks gibi duygulara kapılmazlar. Bunun arkasında kendilerine olan inanç ve güvenleri yatmaktadır. Başkalarını kıskanmaktan ziyade, kendilerini silkelerler ve daha fazla hırs yapıp harekete geçerler. Bu bir nevi onlar için ilham kaynağı olur.

6.Her şeyin bir anda, kolay bir şekilde değişemeyeceğini çok iyi bilirler. Bu nedenle başarıya giden yolun uzun ve yorucu bir yol olduğunu bilirler. Bu düşünce onları her daim çalışmaya iter. Bazı durumları kabul etmek onlar adına zor değildir. İçinde bulundukları durumu değiştirecek durumda değilseler, bunu gerçekçi bir şekilde kabul ederler. Onlar, basamakların 10’ar 10’ar çıkılamayacağını iyi bilirler. Bu nedenle her adımı yeni bir hedef olarak görürler.

7.Başka insanların kendilerini övmesinden müthiş bir haz duymazlar. Bu onlar için çok etkileyici bir durum değildir. Kendi düzeylerini anlamak adına başkalarının onayına ihtiyaç duymazlar. Aynı şekilde eleştirilerden de olumlu ya da olumsuz yönde etkilenmezler. İnandıkları gerçeklerden kolay kolay sapmazlar, kolay kırılmalar yaşamazlar.


8.İmkanları görece az olsa bile bunu sık sık dillendirip bir şikayet konusu haline getirmezler. Var olan imkanları en verimli ne şekilde kullanabileceklerini hesaplarlar.

9.Yaşam mücadelesi içinde hiçbir koşulda kolay kolay pes etmeyen insanların bir diğer bariz özelliği, risk almaktan asla çekinmemeleridir. Risk alınmadan başarının mümkün olamayacağını en iyi onlar bilirler. Risk sonucunda ortaya çıkacak başarısızlık, onları korkutmaz. Her türlü sonuca açıktırlar ve bu nedenle risk almak, onlar için olağan bir yönelimdir. Risk sonucunda sıfırı görseler bile, yeniden yükselişe geçebileceklerini iyi bilirler. Bunun altında da yine kendilerine olan büyük güvenleri yatmaktadır.

10.Hepimiz hayatta bir sürü acı tatlı olayla karşılaşıyoruz. Buna rağmen genelde acı tecrübelerin etkisi üzerimizde daha yüksek olabiliyor. Güçlü insanlar ise başlarına gelen olayların yıpratıcı bölümlerine odaklanmazlar. Kendi işlerine yarayacak olan bölümlerine motive olmayı tercih ederler. Geçmiş, onların gözünde değiştirilemez bir dönemdir. Geçmişle ilgili yakınmalar bu nedenle beyhudedir.

11.Herhangi birinin hayatlarına dahil olup onu yönlendirmesine izin vermezler. Yeni bir kişi dünyalarına girip onları kolay kolay etkileyemez. Ruh hallerinde hızlı değişimler gözlenmez.


12.Bu tip inanları başarıya giden yolda muhtemelen pek çok başarısızlıkla karşılaşır; ancak bu başarısızlıklar onları daha da güçlendirir. Başarısızlıklara bir deneyim gözüyle bakarlar ve gerekli dersleri çıkarırlar. Başarıya giden yolda tekrar denemekten geri durmazlar, her koşulda ısrarcıdırlar.

13.Eğer tanıştıkları yeni insanlar kendilerinden daha donanımlıysa bu kişiler karşısında komplekse kapılmazlar. Onlarla ego rekabetine girişmezler. Bunun tam tersine, iyi bir dinleyicidirler ve bu donanımlı insanlardan öğrenebilecekleri yeni bir şeyler olduğunu bilirler.

14.Tam tersi kendilerinden daha az donanımlı bir kişiyle karşı karşıya gelmişlerse, bilgi ve deneyimleriyle bu kişileri ezmeye çalışmazlar. Egolarını bu insanlar üzerinden tatmin etmek gibi bir hataya düşmezler.

15.Zamanlarını mutlaka çok iyi şekilde kontrol ederler. Her şey planlı ve programlıdır. Zaman onlar adına çok değerlidir ve zamanın boşa akıp gitmesinden hoşlanmazlar.


16.Korkularıyla yüzleşmekten ve hatta onların üzerine gitmekten çekinmezler. Korkuları başarı sürecinde bir engel olmaktan çıkarırlar.

17.Yeteneklerine ve eğilimlerine saygılıdırlar. Yeteneklerini pekiştirmek adına yeni aktiviteler yaparlar, körelmekten çekinirler. Sahip oldukları yeteneklerin en önemli sermayeleri olduğunun farkındadırlar.

18.Bir öğreti, ezberci kalıplar içeriyorsa bunu kırmayı severler. Kendilerince yeni metotlar geliştirmeyi severler.

19.Kötü örnekler üzerinden moral bozmak yerine başarı örneklerine odaklanırlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Bahsedilen özellikleri takdirle kabül ediyorum
    Ancak başarılı kişilerin çabasını ben azim olarak yorumlamayı tercih ediyorum bu çabaya hırs denildiğinde hırsda gözü kara bir gidiş vardır başarıya giderken kendine de çevreye de daha olumsuz haller sergiler.Azimli insan bu doz ayarında daha ölçülü olarak yaşar bu süreci.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

DMCA.com Protection Status