Kötü Alışkanlıklarınızdan Kurtulun

Kötü alışkanlık denildiği zaman insanların akıllarına ilk olarak sigara geliyor. Ancak yapılan araştırmalarda, özellikle de son dönemlerde internet bağımlılığı da literatüre giren yeni bir bağımlılık türü haline geldi. Pek çok kişi bağımlılıktan kurtulmanın zor olduğunu düşünse de bunun için bir adım atmak, her şeyi değiştirecektir.

1-Hedefinize Odaklanın

 Var olan kötü alışkanlıktan kurtulmaya karar verildiği zaman, bunun bir anda gerçekleşemeyeceği bilinmeli. Çünkü bu tarz alışkanlıklar belirli bir süre boyunca yapılınca bağımlılık haline gelir. Birçok kötü alışkanlığınız varsa öncelikle bir tanesine odaklanmalı, onun üzerine gitmelisiniz.

2-Farklı Uğraşlar Bulun

 İnsanların pek çoğu, başka şeyler ile uğraşmadığından kısa süreler içerisinde tekrardan bu alışkanlıklarına başlarlar. Halbuki farklı uğraşlar bularak kişinin kendini oyalaması gerekiyor.

3-Başarı Sonrasında Kendinizi Ödüllendirin

 Kendinizi ödüllendirmeniz, istediğiniz şeyi başarmanız konusunda sizi olumlu bir şekilde etkileyecektir.

4-Kendinizle İnatlaşın

 Uzun sürelerdir yapılan şeylerden kopmak oldukça zordur. Fakat başka konularda yapmış olduğunuz inatlaşmayı bir kere de bu alışkanlıklarınız için yapmayı deneyin.

5-Her Şeyi Sıraya Koyun

 Tüm kötü alışkanlıklardan aynı anda kurtulmaya çalışmak, istenilen sonuçların elde edilmemesine neden olacaktır. Bunu engellemek adına kendinize bir program yapın.

6-Hatırlatan Şeyleri Ortadan Kaldır

 Sigara içen pek çok kişi, bunun yanında mutlaka çay içer. Ve bir süre sonrasında da artık çay ve sigara ayrılmaz bir ikili olur. Bundan dolayı da her çay içtiğinizde canınız sigara içmek ister. Bunun önüne geçmek adına bir süre çay içmeyi de azaltmanızda fayda var.

7-Pes Etmeyin

 İnsanlar bazen dayanamaz hale gelir ve kendilerini tutamaz, bu alışkanlıklarına tekrardan geri dönmek ister. Böylesi bir durumda yapılması gereken şey bir saniye durmak ve beklemek. Bu kadar uğraştıktan sonra pes etmek yerine çabalamaya devam edin.

8-Kendinizi Motive Edin

 Kötü alışkanlığınızdan kurtulmak adına kendinizi farklı şekillerde motive edebilirsiniz. Örneğin sigarayı bırakırsanız kendinize o çok istediğiniz elbiseyi alacağınızı söyleyin ve elbisenin fotoğrafını görebileceğiniz bir

Sosyal Medyada Paylaşın:

Sen de Düşüncelerini Paylaş!