Bölgesel Zayıflanabilir Mi?

Zayıflama konusunda hepimizin istediği ve merak ettiği konulardan bir tanesi de bölgesel kilo vermenin mümkün olup olmadığıdır. Çünkü pek çok kişi kilo vermek istedikleri zaman bunun yalnızca belirli bir bölgeden olmasını istemektedir.

Bu konuda yapılmakta olan incelemelerde de görülebileceği üzere pek çok kişi doğru şeyleri bilmediği için karşısına çıkan şeyler ile rahatlıkla kandırılabiliyor. Genel itibari ile hücreler yağ yakım çalışmalarını eğer ki zorunlu değilse başlatmayacaktır. Yağların yakılması için doğru diyet programı ya da zorlu egzersizler gerekmektedir. Eğer ki doğru imkanlar ortaya çıkartılmışsa kan şekeri düşer ve hücreler halen enerjiye ihtiyaç duydukları için vücuttaki yağ hücreleri parçalanır, serbest yağ asitleri ortaya çıkar ve dolaşıma sunulur.

Bu konuda pek çok farklı araştırma yapılıyor olsa da bunların iki tanesi, son derece önemli sonuçları beraberinde getireceği için ciddi anlamda önemlidir.

 

Araştırma 1

 Araştırmaya 7 erkek ve 4 kadın katılmıştır. Bu kişiler 12 hafta süre ile haftada 3 kere tek bacakları için leg pres yaparlar. Araştırmanın öncesinde ve sonrasında kemik yoğunluğu, vücut ağırlığı, bölgesel yağ oranı radyolojik yöntemler ile ölçülmüştür. Her gün 960 kere yapılan leg pres ile beraber kemik yoğunluğu ve vücut ağırlığında bir değişim ortaya çıkmazken toplamda vücut yağında ise %5.1 oranında azalma görüldü. Burada ilginç olan nokta ise bacak arasında yani egzersiz yapılan bölgede yağ kütlesinde farklılık olmazken en çok yağ kaybeden bölge üst beden olmuştur. Araştırmanın sonucunda ise belirlendiği gibi egzersiz yapan bölgedeki yağ gereksinimi kendi çevresinden değil, bütün vücut üzerinden karşılandığı görülmüştür.

 

Araştırma 2

 18 40 yaş arası 14 erkek 10 kadın araştırmaya karın bölgesi antrenmanı yapan ve yapmayan olmak üzere ikiye ayrıldıktan sonra başlıyorlar. 6 haftalık süre içerisinde haftanın 5 günü 7 ayrı karın hareketini 2 set 10 tekrar üzerinden yapan ikinci grup ile birinci grup karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmanın sonucunda ise iki grubun karın yağ oranı, bel kalınlığı ve karın derisi kalınlığı ile alakalı herhangi farklılık görülmemiştir. Dolayısıyla araştırma sonrasında karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak adına yalnızca karın egzersizi yapmanın gereksiz olduğu ortaya çıkmıştır.

 

İnatçı Yağlar

 İnatçı yağ olarak bilinen yağlar gerek genetik gerekse cinsiyet olarak kontrol edilmektedir. Bunun nedeninin ise katekolanin duyarlılığı olduğu düşünülmektedir. Aslında yağların yakılması adına verilmekte olan uyarılardan biridirler ve kan dolaşımına salınmalarından sonra yağ hücrelerinin reseptörlerine tutunarak parçalanma sinyali verirler. İnatçı olarak belirlenen bölgelerde ise var olan reseptörler daha az olarak bulunur.

Bununla beraber bütün dokularda kanlanma aynı şekilde olmadığından dolayı da kimi bölgelerde az kan dolaşımı ile normalden daha kötü yağ yakımının görülmesi de olasılık dahilindedir. Dolayısıyla bölgesel yağ yakımı denilen bir durum aslında söz konusu değildir. Sadece kimi yöntemler hızlanmış yağ yakımı süreci sırasında normal dokulara oranla daha az küçülmüş olan inatçı bölgesel yağ yakınma yardım edebilmektedir.

 

İnatçı yağlar konusunda önemli olan detaylardan bir diğeri de lokal anlamda değişiklikler yapmaktır. Bu aşamada yapılacak olan şey ise kan dolaşımını hızlandırmak olmalıdır. Fakat hedef kan dolaşımın hızlanması ile beraber bölgede yer alan yağlar için yağ yakım sinyali çok daha kolay gönderilmiş olacaktır. Kan akımını arttırmak adına ise iki basit fakat etkili yöntem arasından seçimler yapılabilir. Bunlardan biri, sıcaklık değişimidir.

 

Kan akışının artması adına kullanılan bu yöntemde bölgeye 2 dakika soğuk sonrasında 5 dakika sıcak uygulama yapılacaktır. İkinci yöntem ise masajdır. Doğru bir şekilde yapılacak olan masaj ile beraber bölgedeki kan akımı hızlanacak, kılcal damarlar çok daha aktif bir hale gelecektir. Unutulmamalıdır ki bu aşamada amaç bölgesel zayıflama değil mevcuttaki yağ yakım tepkisinin vücudun diğer bölümleri gibi gerçekleştirilmesini sağlamaktır.

Zayıflama ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

  1. Sabah Koşmanın Faydaları

Sosyal Medyada Paylaşın:

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

DMCA.com Protection Status