20 Maddede Sağlıklı Bir Zihne Sahip Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Sağlıklı bir zihne sahip olan insanlar ilerleyen dönemlerde zihinsel rahatsızlıklara karşı yakalanma riski ile çok daha az karşı karşıya kalacaktır. Fakat birçok kişi zihnini nasıl sağlıklı bir hale getirmenin nasıl olacağını bilemiyor. Lakin yapılmakta olan bilimsel çalışmalar sonrasında ortaya oldukça etkili sonuçlar çıkmış oluyor. Aynı bedende olduğu için zihinde de sağlıklı bir halin kendini gösterebilmesi adına dengeli bir yaşam sürülmesi gerekmektedir. Bununla beraber zihni meşgul edici faaliyetler ile karşı karşıya kalınması ve düzenli olarak hareket halinde olmak; beyin sağlığı konusunda büyük bir öneme sahiptir. Bunlarla beraber sağlıklı bir zihne sahip olmak adına dikkat edilmesi gereken bazı şeyler bulunmaktadır.

1. Günde bir defa gerçekten açlık hissedilmeli.

Çünkü açlık duygusu tam anlamıyla oluşmadan yemek yenilmesi sonrasında mideden gelecek olan ghrelin hormonu yeterli oranda salgılanmayacaktır. Bilindiği üzere bu hormon yalnızca tam açlığın yaşandığı durumlarda ortaya çıkar. Özelliği ise büyüme hormonunun salgılanmasını arttırıp vücudu dinçleştirmek ve beyinde hafıza ile alakalı bölgelerin çalışmasına olumlu anlamda katkı sağlamak olmaktadır.

2. Belirli dönemlerde et ve şeker orucuna girilmelidir. 

Çünkü devamlı olarak benzer tarzda gıdalar ile beslenilmesi rutin hale gelir ve bu durumdan kaçınılması gerekmektedir. Belirli besinlerin bazı zamanlarda alınmaması ile beyin dokusu toksinlerden arınacak ve kolayca yenilecektir.

3. Her gün yeni kelime öğrenilmelidir. 

Bu sayede bilişsel süreç doğrudan etkilenmiş olacaktır.

4. Günde en az bir kere hafif şekilde terlenecek kadar yorulmak gerekir. 

Hareket etmek beyindeki kan dolaşımının artmasını sağlayacak ve zihinsel faaliyetlerin düzene girmesini sağlar. Aynı zamanda yorulmak, hormon düzeyini arttıracaktır.

5. Yılda bir ya da iki kere en az bir tane motor beceri kazanmak gerekmekte. 

Bir spor dalını ya da enstrüman çalmayı öğrenmek, beyinde yeni hücrelerin oluşmasını sağlayacaktır.


6. Sanatsal alanlar ile ilgili yapılacak olan faaliyetler, beyindeki üretim sistemlerini faaliyete geçirecektir.

 

7. Teknoloji çağında olunmasına rağmen kağıt kalem kullanma sıklığı arttırılmalı. 

Çünkü yazı ya da resim gibi yetenekler kullanılmadığı zaman ilgili alanlarda yapısal anlamda bozulmalar kendini gösterecektir.

8. Rutin durumlar insanların zihni için oldukça zararlıdır. 

Rutin durumların dışına çıkıldığı zaman bilinç uyarılacak ve farkındalık düzeyi ciddi oranlarda artmış olacaktır. Örneğin sudoku gibi bulmacaların çözülmesi sonrasında başta Alzheimer tarzındaki hastalıklara karşı ciddi anlamda koruma sağlanmış olacaktır.


9. Ciddi kararların alınması öncesinde mutlaka yürüyüş yapılmalıdır. 

Bu sayede yapılan hafif egzersiz sonrasında beyin dolaşımı ve metabolizma düzene girecek; insanlar çok daha sağlıklı bir şekilde düşünüp karar vermiş olacaklar.

10. Günlük olaylar ile alakalı karşılaşılacak olan detaylara dikkat edilmeli ve gerekiyorsa noktalar alınmalıdır. 

Çünkü nelerin görülebildiğine dikkat edildiği zaman algıda açılma oluşacaktır. Fotoğrafçılık, bu aşamada oldukça etkili bir başlangıç olacaktır.

11. İnanılan şeyler ile yapılanlar arasındaki denge sürekli olarak sorgulanmalıdır. 

Çünkü ikisi arasında oluşacak çatışma; stresin kendini göstermesine sebep olur ve bunun sonucunda beyin yaşlanmaya başlayacaktır.


12. En az haftada bir kere kesin olarak biline bir şeyden şüphe edilmeli ve bu şey sorgulanmalıdır.

Böylece çok fazla bilgi sahibi olunduğu düşünülen konular ile alakalı ne kadar az bilgi sahibi olunduğunun farkına varılacak ve beyin egzersizi yapılacaktır.

13. 30 günlük basit alışkanlıklar edinin.

Her gün aynı hareketi tekrar etmek ya da 30 gün boyunca 50 kuruş biriktirmek sayesinde zihin ve bedenin istenilen yönde geliştirileceği kişinin kendisine hatırlatılmış olacaktır.

14. Zaman buldukça aynada kendinize gülümseyin.

Yapılan çalışmalar doğrultusunda gittikçe önem kazanan bedensel biliş, bizlere bedenimizin zihnimiz üzerindeki önemini vurguluyor. Örneğin kendinize aynada bakarak gülüm serseniz beyniniz bunu bir mutluluk sinyali olarak alır, tebessümünüz beyne giden mutluluk devrelerini bir kez daha uyararak mutluluk hormonlarınızın salımını arttırır.


15. Sosyal medya gibi platformlarda insanların mümkün olduğu kadar onları endişelenecek tarzdaki haberler yerine kendilerini mutlu edecek şeylere odaklamaları önemlidir.

Çünkü stresli haberler beyindeki stres tepkilerini harekete geçirir ve uzun vadede vücudun fizyolojisini bozar.

16. Uyulmasa bile zaman planlaması yapılmalıdır.

Çünkü böylece zihnin zaman algısı genişler ve işlerinde verimli olmaları sağlanmış olur.

17. Uyku oldukça önemlidir.

Çünkü uyuma esnasında yalnızca beden değil aynı zamanda beyin de dinlenecektir.

18. Kahve mutlaka kararında içilmelidir.

Erken erişkinlik dönemlerinden itibaren günlük bir fincan kahve insanı uzun dönemde pek çok farklı rahatsızlığa karşı koruyacaktır. Ancak fazla tüketilecek olan kahve tüm vücudu yoracak, aynı zamanda zihinde ve beyinde de oldukça sakıncalı etkiler ortaya çıkacaktır.

19. Gevşeme tekniklerinin öğrenilmesi sonrasında stresin ortaya çıkarttığı olumsuz etkilerin boşaltılması sağlanmış olacaktır.

20. Her  zaman şükredin. Şükran duygusu huzur verir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. Faydalı bilgiler paylastiginiz için teşekkür ederim

  2. Sudoku kesinlikle zihni kıpraştırıyor ama çok vakit yiyor sınav dönemlerinizde bulaşmayın

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

DMCA.com Protection Status