Bilinçaltı Temizleme Teknikleri

Bilinçaltı temizleme konusunda tam anlamıyla kanıtlanmış, bilimsel bir yöntem söz konusu değildir. Fakat bilinçaltınızdaki yükü, çeşitli terapilerle ve bazı küçük yöntemlerle en azından bir nebze hafifletebilirsiniz. Bilinçaltı, oldukça ağır bir yüktür ve onu bütünüyle silebilmek pek kolay değildir. Çocukluktan günümüze dek yaşadığımız, deneyimlediğimiz her türlü olay, durum ya da duygu, bilinçaltının malzemesini oluşturur.

İnsanın bilinçaltındakileri temizleme isteği ya da arayışı, öteden beri devam eden bir süreçtir. Geçmişe takılıp üzülmek, kırgınlıkları, kalbinizdeki yaraları, sizi üzen olayları zihninizden kalıcı bir şekilde yok etmek istersiniz.

Çünkü öz güveninizi yeniden kazanmanın, korkularınızı yenmenin en önemli yollarından birinin bu olduğuna inanırsınız. Merak etmeyin, bu konuda yalnız değilsiniz. Dünyada bilinçaltını sıfırlamak isteyen milyonlarca insan var.

Bilinçaltı Nedir ve Nasıl Değişir?

Bilinçaltının nasıl değişebileceğini ya da nasıl temizleneceğini aktarmadan önce, dilerseniz doğrudan bilinçaltı kavramının ne olduğunu konuşmakla başlayalım. Bilinçaltı kavramının yoğun bir şekilde tartışılmaya başlanması, bu terimi sıklıkla kullanan Freud ile başladı diyebiliriz. Çocukluğumuzda maruz kaldığımız bir şiddet olayı, belki de yaşamımız boyunca peşimizi bırakmaz. Bir kadının yine aynı şekilde yıllar önce maruz kaldığı bir taciz, zihnine kazınır. Bunun korkusunu, travmasını yaşamı boyunca kolay kolay atamaz.

Bilinçaltı, bizim arka bahçemizdir. Orada korkularımız, sapkınca isteklerimiz, cinsel dürtülerimiz, arzularımız, sevinçlerimiz, nefretimiz, bir sandığın içinde gibidir. Zaman zaman mantıklı bir şekilde istemediğimiz bir şeye karşı duygusal bir zaafımız olabilir. Burada mantığımız ve bilinçaltımız çoğunlukla çatışma halindedir. Kimi zaman da korkularımızı açığa çıkaran bir durumla karşı karşıya kalırız ve bilinçaltımız anında devreye girer. Bilinçaltı bizi ele geçiren, büyük bir güçtür. Rüyalarımız, bilinçaltımızın birer yansıması olarak okunabilir. Bu açıdan rüyaları analiz ederken çok daha ciddi yaklaşmak icap edebilir. Bilinçaltını, yarattığı bu tip travmalardan ötürü silme ihtiyacı hissederiz; ancak bu durum, yukarıda da bahsettiğimiz gibi öyle pek kolay olmaz. Bazı sinema filmlerinde hafızasını tümüyle yok etmek isteyen karakterlerin hikayelerine tanıklık etmişliğimiz var; ancak bunu gerçek hayatta uygulamak bu kadar kolay değil.

Bilinçaltı Temizleme Yöntemleri

Geçmişimizle alakalı olarak zihnimizde yer alan olayları tarih sahnesinden silme gücüne elbette sahip değiliz; ancak bu olaylara bakış açımızı değiştirmeyi bir şekilde başaracak güce sahibiz.

Yüzleşmekten Korkmayın: Olay ya da durumları halının altına süpürmek, hiçbir zaman doğru bir yöntem olmamıştır. Bunun yerine bizzat geçmişinizle cesur bir şekilde yüzleşmelisiniz. Bunu yapmaktan asla korkmamalısınız. Korkularınızın üzerine gittiğinizde onun bir zaman sonra etkisinin yok olacağını görürsünüz. Küçükken denizde boğulma tehlikesi geçirdiniz ve bu olaydan sonra denize her girdiğinizde bu korkuyu yaşıyorsunuz. Bu nedenle de denize çok daha nadir şekilde gitmeye çalışıyorsunuz.Oysa ki kontrollü bir şekilde, denize girmeye devam etmelisiniz. Denize girme eylemini çoğalttığınız andan itibaren, korkunuz yok olmaya başlayacaktır. Korkup bu durumu kabul etmek yerine, denize gitmeye devam etmeniz gerekiyor. Ne kadar fazla zaman geçirirseniz, denizle ilgili algılarınız o kadar değişecektir. Artık orası sizin için sıradanlaşacaktır. Çünkü insan uzaklaştığı her şeyden korkmaya başlar. Bu nedenle korktuklarınıza dair aidiyet kurmaya odaklanın.

Kimliğinizi Güçlü Bir Figürle Değiştirin

Korkularınızı aşamıyorsanız, kendi kimliğinizden soyutlanarak yeni bir kimliğe bürünün. Bu, çok güçlü bir hayvan figürü bile olabilir. Ruhen kendinizi o güçlü figürün ruhu içinde hissedebiliyorsanız, üstesinden gelemeyeceğiniz hiçbir şey yok. Kendinize güven veren figürler bulun ve bunları bir rol model gibi düşünün. Korktuğunuz anlarda, hemen kimliğinizi değiştirin. O x hayvan ya da x insan, burada bu pozisyonda olsaydı nasıl davranırdı, bunu böyle düşünün. Bu tip kimlik değişimleri hem eğlenceli hem de son derece etkili bir metottur.

Hipnotik Transa Dikkat

Kişi zaman zaman söz konusu sorununu adlandırmakta güçlük çeker. Yani bilinçaltında bazı endişeler, korkular vardır; ancak bunu tahlil edemez. Bu tip kişiler yukarıdaki teknikleri uygulama konusunda genel anlamda başarısızdır. Bu nedenle böyle kişilerin psikolojik bir yardım almaları şarttır.


Spor ve Meditasyon

Zihin ve beden her zaman bir denge içindedir. Bu nedenle bedenimizi kontrol etmeyi öğrenemeden, zihnimize hükmedemeyiz. Bilinçaltını rahatlatmak adına özellikle her sabah 15 dakika boyunca yapılacak bir meditasyon çalışmasının bile müthiş etkisi olacaktır. Öte yandan çeşitli sporlarla ilgilenerek de bu zihinsel dönüşüme katkı sunabilirsiniz. Tüm bunların haricinde geleceğe dair, hedeflerinize dair her zaman pozitif olmaya çalışın. Kendinize olan güveni ve inancı tazeleyin.

Mutlu Olabileceğiniz Eylemlere Yönelin

Herkesin mutlu olma anlayışı farklıdır. Sizi de muhakkak bu yaşama bağlayan, mutlu eden, motivasyonunu yüksek tutan pek çok unsur söz konusudur. Mutlu olduğunuz eylemler neyse, bunları her zaman vitrinde tutun. Bu, sizin için doğal bir otohipnoz yöntemi olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

DMCA.com Protection Status