Araştırmalara Göre Kel Erkekler Daha Zeki ve Daha Başarılı

Kellik sadece ülkemizde değil tüm dünyada bir tabu olarak görülür. Erkekler açısından kellik  genel anlamda bir kabus gibi görülür. Saçların dökülmeye başlamasıyla birlikte daha az çekici görüneceklerine olan inanç, öz güvenlerini de olumsuz yönde etkileyebilir. Buna rağmen kellikle alakalı son dönemde yapılan araştırmalar kellere bazı teselliler veriyor.

Saç dökülmeleri henüz 20’lü yaşlardan başlamak kaydıyla erkekler adına ciddi bir probleme dönüşür. Kadınlar bu konuda genel anlamda şanslı olsalar da erkek tipi dökülme, pek çok erkeğin karşılaştığı bir sorun. Neyse ki birkaç yıllık kabullenememe sürecinden sonra erkekler bir şekilde azalan saçlarına alışmak durumunda kalırlar. Hatta öyle ki kellikleriyle barışıp kendilerine yeni yeni tarzlar oluştururlar. Kimilerinin yeni görüntüsü saçlı hallerinden bile iyi hale gelebilir.

Araştırmalar Ezber Bozuyor

Keller kendilerini çekici ya da erkeksi bulmazlar ancak araştırmalar bunun aksini söyler. Kellerin bu konuda derlenmesine, kendilerini yiyip bitirmelerine hiç gerek yok. Kellerin öz güvenleri düşünülenin aksine aslında daha yüksek olduğu araştırmadan çıkan en çarpıcı sonuç. Diğer yandan kel erkeklerin çoğunlukla daha zeki, daha başarılı oldukları kabul görüyor. Buna rağmen bazı erkekler akıllı olmaktan ya da başarılı olmaktan ziyade saçlarının olmasını tercih edebiliyor. Bu, hayattaki genel önceliklerle alakalı bir durum olsa gerek.

Keller Sosyal Yaşamda Çok Baskındırlar

Amerika’nın Florida bölgesinde yer alan Barry Üniversitesi, yakın zaman önce tam olarak bu konuda özel bir çalışma yürüttü. Bu çalışmada daha çok kellerin sosyal yönlerine odaklanıldı. Araştırmadan çıkan sonuca göre kel erkekler sosyal yaşamlarında oldukça aktif ve lider rolünde. Bazı kadınlar için saçlı kadınlar daha çekici bulunsa bile, kellerin ekonomik statü bakımından önde olduğu duygusu, araştırmanın dikkat çeken bir diğer sonucu. Ayrıca kel erkekler bir tehdit unsuru olmaktan uzak görünürler. Araştırmaya katılan kadınların çoğu kel erkeklerin daha fazla güven verdiğini ifade etmiştir.

Kültürel Birikimleri İyidir

Yapılan araştırmada profesör F. Muscarella, kadınlardan erkekleri 4 ayrı ölçüye göre değerlendirmelerini istemiş. Bu kriterler çekicilik, uzlaşma eğilimleri, olgunluk düzeyi ve şiddet potansiyeli olarak belirlenmiş.  Araştırmada bir grupta saçlı erkekler, diğer grupta ise bizzat aynı kişilerin sanal ortamda saçları kazınmış halleri yer almış. Katılımcılar kel erkeklerin daha dürüst, daha kültürlü ve birikimli, daha erkeksi göründüklerini belirtmiş.


 Ayrı Çalışmalar Aynı Sonucu Veriyor

Profesörün ortaya koyduğu sonuçlar, Pensilvanya Üniversitesi’nin yaptığı başka bir çalışma tarafından da onaylanmış oldu. Zaten kellerin sosyal yaşamlarındaki algıları üzerine yapılan çalışmalarda genel anlamda bu tip sonuçlar pekişiyor. Bu çalışmaların ortak sonucu kellerin daha güçlü, daha başarılı ve lider ruhlu görünmeleridir. Tabi kel olmanın normal koşullarda insanın karakteristik özelliğine bir katkı sunması beklenemez. Burada vurgulanan unsur kellerin toplumsal düzeyde nasıl bir algı oluşturduğu üzerine. Yoksa elbette kel olmasına rağmen başarısız, pasif, güçsüz ve de aptal pek çok insan var. Bu araştırmalar imajın algılar üzerine düşündürdüklerini kapsıyor diyebiliriz.

Keller Adeta Bir Bilge Gibi Görülüyor

Kellerin seksi ve çekici oldukları bir şehir efsanesi gibi yayılmıştır; ancak son zamanlarda bunun yanında bir de kellerin daha zeki olduklarına dair bir inanış söz konusu. Hatta öyle ki kel erkeklerin adeta bir bilge gibi göründüklerine inananların sayısı bir hayli fazla. Saarland Üniversitesi’nin bu konuda 20 bin kişiyle yaptığı araştırma, bu durumu doğruluyor.

Bu Durum Tamamen Kel Olan Erkekler İçin Geçerli

Saçların belli bir bölümü kelleşmiş bir kişi için tamamen kel diye bahsetmek mümkün mü? En azından bu araştırma saçlarını tamamen kazıtan kişiler ya da saçlarının tamamı dökülen kişilere odaklanmış. Saçlarının bir bölümü dökülmüş, bir bölümü açılmış kişiler tam aksine saçlarını kazıtan kişilere kıyasla erkeksi bulunmuyorlar. Bu kişiler aynı zamanda daha zayıf ve başarısız görünüyorlar.  Saçlarını kazıtan erkeklerin bu durumdan asla utanmamaları, kontrolün de tamamen kendilerinde olduğu algısını doğuruyor. Bu da haliyle saçlarını kazıtan kişileri daha seksi, daha çekici hale getiriyor.

Bu yazıdan sonra erkeklerin daha başarılı, çekici ve zeki görünmek için vakit kaybetmeksizin saçlarını kazıması muhtemel.

Kaynaklar

  1. bbc.
  2. theleaders

Sosyal Medyada Paylaşın:

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

DMCA.com Protection Status