Zihinleri Daima Meşgul İnsanların Ortak Özellikleri

Düşünmek, doğru ve sağlıklı kararlar vermek adına oldukça önemli bir eylemdir. Cahil insanlar ve kitleler düşünmekten pek hoşlanmazlar. Çünkü fazla düşünmek, insanın gerçeklik algısını dönüştürür. İnsanoğlu bazı gerçeklerle yüzleşmekten hoşlanmaz. En kaba tabirle “Cahillik mutluluk getirir.”

Gün içinde kafaları sürekli meşgul olan, daima bir düşünceye kanalize olmuş insanlar, bu durumun hem olumlu hem de olumsuz yönleriyle karşılaşmak durumunda kalıyor. Fazla düşünmek, kimileri için bir ayrıcalık değil, başlı başına bir problem olarak tanımlanabiliyor. Yoğun bir düşünce trafiği içinde olan insanların ortak özelliklerini bu başlık altında sıralamaya çalıştık.

Çok Şey Söylemek İsterler; Ancak Sessiz Kalırlar

Kısa süre içinde çok hızlı düşünen kişiler bir meseleye dair hemen hemen bütün olasılıkları akıllarından geçirirler. Bu süreç oldukça hızlı ilerler. Kişi bu nedenle söylemek istediklerini tam olarak cımbızlayamaz. Düşünceler ve olasılıklar silsilesi arasından bir tercih yapmak onu zorlar. Bu nedenle gerekli olmadığı sürece kendilerini ifade etmek istemezler. Bu onların kendilerini kötü ifade etmesinden kaynaklanmaz. Düşündüğü ince olasılıkları karşı tarafın kesin biçimde anlayıp anlayamayacağından emin olamazlar.  Bu riski almak yerine sessiz kalmayı yeğlerler.

Uyku Problemleri Baş Gösterebilir

Çok düşünen insanlar, görece gece vakitlerinde daha verimlidirler. Gece, atmosfer itibariyle düşünmeye daha uygundur. Pek çoğumuz kafamızı yastığa koyduğumuz an kendimizi derin düşüncelerin içinde buluruz. Bu insanları gece vakitlerinde bu durumu biraz abartabilir. Öyle ki huzurları kaçarcasına saatlerce düşünebilirler. İç dünyalarında derin bir tartışma yaşanır, konudan konuya, düşünceden düşünceye savrulurlar. Bu düşüncelerin varlığı uykularının kolay kolay gelmemesine neden olur. Bu durum ne yazık ki rutin bir alışkanlığa dönüşür. Erken kalkmak zorunda olan insanları düşünceler adeta esir alır.

Farklı Konulara Eğilimlidirler

Böyle insanların tek bir alanda değil de farklı disiplinlerde de başarılı olduklarını görebilirsiniz. Yaşamları boyunca bir konuyu teorik anlamda araştırmaya eğilimlidirler. Bunu merak duyguları ayakta tutar. Belki bütün konularda çok derin bilgi sahibi değildirler; ancak pek çok meseleye dair yüzeysel de olsa söyleyecekleri bir şeyler vardır. Her konuyu konuşabilecekleri insanlarla arkadaşlık kurmak onları çok mutlu edebilir. Konudan konuya atlamak, dinamik bir sohbetin parçası olmak onlara büyük bir haz verir. Ayrıca sanatsal üretimlere de her daim yakındırlar.

Az Arkadaşları Vardır

Bu tip insanlar için arkadaş çoğu zaman bir yüktür. Onlar büyük ölçüde kendi başlarına olmaktan keyif alırlar. Belki çok fazla insan tanırlar, sokağa çıktıklarında çok farklı insanlara selam verebilirler; ancak sosyal açıdan onlarla daha ileri bir noktaya gelmek istemezler. Pek çoğunu arkadaşlık boyutunda benimsemezler. Açık sözlü davranmaları, diğer insanların genelde pek hoşuna gitmez. Bu insanlar, öyle kimseyi pohpohlamaktan hoşlanmazlar. Hataları doğrudan arkadaşlarının yüzüne vurur, sırf moralini yüksek tutmak adına beyaz yalanlara başvurmazlar.

Her Türlü Araştırma Yaparlar

Klasik ya da modern anlamda bütün araştırma tekniklerini severler. Özellikle okuma yapmaya ve kuramsal araştırmalar yapmaya adeta bayılırlar. Buradan aldıkları bilgileri kendi düşünceleriyle harmanlarlar. İnternette sosyal medya sitelerinde dolaşmaktan ziyade belli konuları araştırmayı tercih ederler.

Mutsuz Görünürler

Yukarıda da açıkladığımız üzere bir konuda bilinçli olan insanlar, genelde o meselenin soğuk taraflarıyla yüzleşir. Büyük toplulukların göz göre göre kandırıldığını, bir yalana alet edildiğini bilirler. Bu durumu onlara açıklayamamak, onları ikna edememek bu insanları mutsuz kılar. Gerçeğin farkında olmak, keyiflerini kaçırır.

Sohbete Odaklanamazlar

Sosyal bir ortamda muhabbete doğrudan dahil olamazlar. Sürekli düşünce ve yorumlama halinde oldukları için genelde geriden gelirler. Bu nedenle insanlar sıklıkla “Bir şey mi oldu?” ya da “Bir şeye mi takıldın?” gibi cümleler kurar. Bu dalgın tavrınız insanlarda saygısızlık olarak bile yorumlanabilir. Onları önemsemeyip dinlemediklerini düşünebilirler.

Fiziksel Olarak Yıpranırlar

Çok düşünmek her şekilde yorucu ve yıpratıcı bir süreçtir. İnsanlar sizin mutsuz ve hatta depresyonda olduğunuzu bile düşünebilir. Bu durum genelde kişilerin iştahlarının da kaçmasına neden olacaktır.

Geniş Kalabalıklarda Yalnızdırlar

İletişim becerileri normalde yüksek olsa bile asosyal olmayı tercih edebilirler. Herkesin delice eğlendiği büyük kalabalıklarda onlar bir köşede tek başlarına içkilerini yudumluyor olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Sen de Düşüncelerini Paylaş!