Uyumadan Önce Kitap Okumak Yaşam Kalitesini Arttırıyor

Kitap okumanın faydalarını anlayabilmek adına bizzat bu sürece pratik olarak dahil olmak gerekiyor. Ne yazık ki kitap okuma konusunda son derece cılız bir ülkeyiz. Kitap okuma konusundaki alışkanlıklarımızı değiştirmek belki de pek çok sorunun çözümü noktasında belirleyici olacak.

Kitap okumak, etrafımızda olan biten her şeye bakışımızı değiştirebilecek kadar büyük bir etki yapabilir.

Özellikle de empati yapma becerimizin ciddi anlamda artması, analitik düşünme eğilimimizin gelişmesi, kitap okumanın bize sağladığı yararlar arasındadır. Bütün bunların haricinde bir de kitap okumanın fiziksel faydalarından söz edebiliriz. Örneğin uyumadan önce kitap okumanın yaşam kalitesini arttırdığı bilinen bir gerçektir.

Stresli İşler Zihni Yoruyor

Özellikle yüksek tempolu işlerde çalışanlar, zihinsel açıdan müthiş bir stresle karşı karşıya kalıyor. Yaşamımızı idame ettirebilmek adına yaptığımız işler yüzünden çoğu zaman kendimize vakit ayırmakta zorluklar yaşayabiliyoruz.  Bilhassa da kitap okumaya vakit bulamamak oldukça can sıkıcı bir durum. Kitap okumak için zihnin yorgun olmaması, algıların açık olması gerekiyor. Bir şekilde, en azından uyumadan önce kitap okumak adına az da olsa bir vakit yaratabilmek, oldukça olumlu sonuçlar doğuruyor. Gündüz ve akşam vakitlerinde doğal olarak kitap okuyacak fırsatı bulmakta zorlanıyoruz. Uyku öncesinde, kendimizle baş başa kaldığımız o zaman diliminde birkaç sayfa kitap okumak, bir noktadan sonra müthiş bir terapiye dönüşüyor.

Bilişsel Yetenekleri Geliştiriyor

Uyumadan önce kitap okumanın zekayı tetiklediğine dair bilimsel araştırmayı Northern Üniversitesi gerçekleştirdi. Hem genel kültür, hem de sözcük dağarcığının bu bağlamda önemli ölçüde geliştiğini ifade edebiliriz.

Depresyonun Önüne Geçer

Küçük ya da büyük çaplı depresyona giren bireyler, bu süreci kitap okuma alışkanlığı ile atlatabiliyor. Bu konuda tam anlamıyla bir garanti vermek elbette mümkün değil; ancak uyumadan önce kitap okumanın, depresyona girmiş bireylerde bir nevi psikolojik bir seans etkisi yaptığı söylenebilir.


Uykunun Kalitesini Yükseltiyor

Geceleri uyumadan önce birkaç dakika bile olsa kitap okuyan insanların, kitap okumayan insanlara göre uyku problemi yaşama olasılıkları oldukça düşük. Kitap okumak günün stresini ve yorgunluğunu önemli ölçüde sizden alır. Bu da uykunun kalitesini ciddi anlamda arttırmaktadır.

Alzheimer Hastalığından Korur

Geceleri uyku öncesi birkaç sayfa kitap karıştırmak beynin temel fonksiyonlarını diri tutar. Özellikle hafızanın canlı kalmasını, algıların açık olmasını tetikler. Uyku öncesi istikrarlı olarak kitap okuyanların Alzheimer hatalığına yakalanma riski son derece düşük.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

DMCA.com Protection Status