Toksik Arkadaşlarınızdan Bir An Önce Kurtulmaya Bakın

Yalnızlığın ne yazık ki kutsandığı bir dönemde yaşıyor olsak da esasen unutulmamalıdır ki insan, özünde sosyal bir varlıktır. Bu kimliğini hangi koşulda olursa olsun saklamakta güçlük çeker. Bir şekilde çocukluğumuzdan bu yana arkadaşlık kurma ihtiyacı içindeyizdir. Arkadaşlarımız çoğu zaman bizim birer aynamızdır; fakat bazı arkadaşlıkları ömür boyu sürdürmek insana yarardan çok zarar getirmektedir.

Arkadaşları iyi ve verimli arkadaşlar ile toksik arkadaşlar olarak ikiye ayırabiliriz. Toksik arkadaşlarınızın sizi pohpohlamasına, size zaman zaman sevgi gösterisinde bulunmasına kanıp size verdiği zararları es geçmeyin. Mutlaka yaşamınızdaki bütün arkadaş seçimleri tam olarak isabetli değildir.

Kimi zaman “toksik” olarak ifade ettiğimiz bu arkadaşlara sahip olabiliyoruz. Önemli olan onların bize vereceği büyük zararı önceden kestirebilmek ve gerekli müdahaleyi yapmaktır. Toksit arkadaşlar içten içe her zaman sinirlerimizi zıplatır; ancak duygusal davranırız ve onları hayatımızdan bir anda çıkaramayız. Oysa radikal kararlar vererek hafifleyebilirsiniz. Toksik arkadaş olarak adlandırdığımız arkadaşlar genelde sizin başarılarınızı itibarsızlaştırır, sizi kaba saba şekilde eleştirmekten, incitmekten çekinmezler.

Buna da belli kılıflar uydurmayı severler.  Peki hiç düşündünüz mü? Neden hepimizin çevresinde en az bir tane de olsa bu toksik arkadaşlardan bulunuyor. Onları neden hayatımızdan defedemiyoruz? Uzmanlar bu durumu çocukluk döneminde yaşanan duygusal istismarların bir sonucu olarak yorumluyor. Anne babanın size hem çok iyi hem de çok kötü davranabilmesini zaman içinde meşrulaştırdınız. Hatta öyle zamanlar geldi ki bu dengesiz davranışları hak ettiğinizi bile düşünmeye başladınız.

Hayatınızdan Çıkarın ve Hafifleyin

Ebeveynleriniz size inişli çıkışlı davranışlar sergilemişse bu tip arkadaşlar edinme olasılığınız artıyor. Ebeveynlerle çocukların bağlanma formları, esasen sosyal ilişkilere de zemin hazırlıyor. Toksik arkadaşlarınızın olumsuz davranışlarını tolere etmekten vazgeçmelisiniz. Bunu yapmanın en kolay yönü, onu hayatınızdan çıkarmaktır. Adından da anlaşılacağı üzere toksik arkadaşlar, zehir saçmaya odaklıdır.


Şöyle kaba bir şekilde düşünün, bu arkadaşlarınız hayatınızda olduğunda size ne katıyor, sizin hayatınızda olmadığında sizden ne eksiliyor? İnsanlık var olduğu sürece sosyal ilişkiler kurmaya, arkadaşlıklar edinmeye elbette devam edeceğiz. Fakat karşımıza çıkan toksik arkadaşları, öz sevgi gereğince hayatınızdan bir an önce çıkarmalıyız. Kısa bir süre sonra hafifleyeceğinizi hissedeceksiniz.

Toksik Arkadaşların Özellikleri

Toksik arkadaşların en önemli özelliği her zaman ve her koşulda, sizinle alakalı konulara olumsuz yaklaşmasıdır. Bu onların genel karamsarlığıyla alakalı bir durum değildir. Kendi başarısızlıklarıyla yüzleşmemek adına sizin de başarılı olmanızı istemezler. Sürekli içten içe kendisiyle sizi kıyaslama ihtiyacı hissederler. Başka arkadaşlarınızla aranızın bozulmasına neden olurlar. Kendisi dışında kimseyle arkadaşlık kurmanızı istemezler. Genellikle sizi küçümseyen bir tavırları vardır. Düşük bir enerjileri vardır. Olaylara hep işlerine gelen açıdan bakmak isterler. Toksik arkadaşlar verici olmaktan ziyade alıcıdırlar. Sizi hem maddi hem de manevi anlamda sömürürler. Pasif kalarak bu tip bir arkadaşlık biçimine asla izin vermeyin ve hayatınızı mahvetmeyin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

DMCA.com Protection Status