Nikola Tesla’nın Yaşadığı Zamanın Çok İlerisinde Olduğunu İspatlayan 23 Kanıt

10 Temmuz 1856 yılında Hırvastistan Smijlan’da dünyaya gelen Nikola Tesla, Sırp asıllı Amerikalı bir mucitti. Oldukça farklı bir hafızaya sahip olan Nikola Tesla, bu hafızası sayesinde tam 6 dili öğrenmiştir. Politeknik Enstitüsü’nde matematik, fizik, mekanik alanında 4 yıl boyunca çalışmalar yapan Nikola Tesla; günümüzde bile tam olarak anlaşılmayan mucitlerden bir tanesi.

 

Nikola Tesla – Doğaüstü Güçlere Sahip Çocuk

 

1. Aslına bakılacak olursa dünyanın bilim ve teknoloji yapısını kökünden değiştiren ve şimdilerde kullanılsın kullanılmasın birçok farklı deneye ve buluşa imza atmış olan Nikola Tesla’nın ismi genel olarak ders kitaplarında çok az geçer. Şimdilerde en büyük buluşlardan biri olarak kabul edilen “elektriğin kablosuz taşınabilmesi” ve bunu kanıtlamış olması hali hazırda onun ne kadar muhteşem bir mucit olduğu kanıtlar niteliktedir.

 

2.  Radyonun Marconi tarafından, X ışınlarını ise Röntgen tarafından, vakum tüp amplifikatörünün ise Forest tarafından icat edildiği sanılmaktadır. Fakat neon ışıklarını, otomobillerde bulunan ateşleme sistemini, elektron mikroskobunu ve mikrodalga fırınını Tesla’nın icat ettiğini bilen insan sayısı son derece azdır. Üstelik bunlarla beraber başta AC Akım Jeneratörleri ve Motorları olmak üzere lazer teknolojisi, MRI gibi projeler de yine Nikola Tesla’nın var olan teorileri kaynak alınarak ortaya çıkartılmıştır.

 

3. Nikola Tesla Birleşik Devletler’e ilk olarak 1884 yılında gelmiştir. Bu gelişinde Thomas Edison için çalışmıştır. O esnada Edison ampulün patentini yeni almıştı ve elektriğin dağıtımı adına sistem arayışına girmişti. İcat ettiği akkor telli ampul için elektriğin nasıl aktarılacağı ile alakalı sistem geliştirmeye çalışırken Tesla’dan yardım istedi. Ona eğer ki sorunu çözerse çok büyük bir miktarda para vermeyi teklif etti. Tesla bu sorunu çözüp onu milyon dolarlık masraftan kurtarsa da ona vaat edilen para hiçbir zaman verilmeli.

 

4.  İlerleyen dönemlerde Thomas Edison ölüm döşeğindeyken Nikola Tesla’yı ondan af dilemek adına yanına çağırttı. Ancak Tesla vaktini boş laflar ile geçirmek yerine insanlık için gerekli olan icatları yapmaya harcayacağını söyleyerek onun bu isteğini geri çevirdi.

 

5.  Nikola Tesla, yapmış olduğu deneyler ile beraber tarihte ilk defa elektriğin bir kaynaktan çevreye kablosuz şekilde ve oldukça yüksek miktarlarda yayılarak iletilebileceğini de başarılı bir şekilde göstermiştir.

 

6.  Amerikalı mucidin en büyük hayali, tüm dünyaya bedava enerji sağlamaktı. Bu hayalini gerçekleştirmek adına 1900 yılında J.P. Morgan isimli yatırımcı ona 150.000 dolar verdi. O da Long Island New York’ta Tesla Telsiz Yayın Sistemi/Wardenclyffe isimli kulenin yapımına başladı. Yayın kulesi sayesinde dünyadaki telefon ve telgraf servisleri bağlanmış olacaktı. Bununla beraber borsa verileri, hava durumu bilgisi ve resimler de kolaylıkla aktarılmış olacaktı. Ancak Morgan bu kulenin tüm dünyaya bedavadan enerji dağıtacağını fark edince işe yatırım yapmayı bıraktı.

 

7.  O dönemlerde dünya, daha öncesinde olmayan ses ve resim iletimi projesinden ötürü Nikola Tesla’nın kaçık olduğunu düşünmeye başladı. Fakat J.P. Morgan eğer ki desteğini kesmeseydi şimdilerde hepimiz elektriği ücretsiz ve kablosuz olarak kullanıyor olacaktı.

 

8.  Mucidin en önem verdiği projesi Kablosuz Enerji İletimiydi. Kayıtlara geçen verilere göre Nikola Tesla 20 tane ampulü kablo kullanmadan 25 mil uzaktan yakalamayı başarmıştır.

 

9.  Nikola Tesla alternatif akım içinse şunları söylemiştir: ”Frekans yüksek olduğu müddetçe yüksek voltajlardaki alternatif akımlar derinin yüzeyinde, herhangi bir yaralanmaya neden olmadan salınırlar. Ama bu amatörlerin becerebileceği şey değildir. Sinir dokularına nüfuz edebilecek miliamperler öldürücü etki yaratabilir ama derinin üzerindeki amperler kısa süreler için zarar vermez. Derinin altına sızabilecek düşük akımlarsa, ister alternatif ister doğru akım olsunlar, ölüme yol açabilir.”

 

10.  Endüstri tarafından floresan lamba henüz icat edilmeden yaklaşık olarak 40 sene öncesinde Nikola Tesla kendi laboratuarında bu lambayı kullanmaya başlamıştı.

 

11.  Ford, o dönemlerde ilk motorlu aracı ile gururlanırken Nikola Tesla onun yanına giderek böylesine büyük bir motora gereksinim olmadığını anlatmıştır. Ancak Ford kendini çok üstün görmesinden ötürü onu dinlememiştir. Bunun sonucunda ise Telsa ateşleme sistemini icat ederek Ford’a bunu göstermiştir. Lakin daha öncesinde olduğu gibi bu konuda da şanssızlığı devam etmiş, Ford ateşleme sistemini kullanmak adına patenti kendine aldı.

 

12.  1898 yılında Madison Square Garden ‘da tüm dünyaya hazırlamış olduğu ilk uzaktan kumandalı model botunu göstermiş olur. Dolayısıyla insanlık uzaktan kumandalı arabalar, uçaklar, botlar ve televizyonlar için Tesla’ya müteşekkir olmalı. Göstermiş olduğu model botunun uzaktan hareket etmesi sonrasında yalnızca bütün seyirciler ona hayran olmadı, aynı zamanda pek çok günlük gazetelerin ön sayfalarında yer almayı başardı.

 

13.  Amerikalılar, savaş sırasında Alman denizaltılarını çok daha hızlı bir şekilde bulmak adına Edison’dan yardım istemiştir. Ancak Tesla tarafından önerilen enerji dalgalarının kullanılması fikrine ise Edison şiddetli bir şekilde karşı çıkmıştır. Bundan dolayı da radarın keşfi yaklaşık 25 yıl gecikmiştir.

 

14.  Nicola Tesla yalnızca dünya ile değil aynı zamanda uzaydaki yaşam ile de oldukça yakından ilgilenmiştir. Ve bunun sonucunda da 1899 Mart’ında kendi laboratuarından uzaya ses dalgaları göndermeyi başarmıştır. Fakat o dönemlerde kozmik radyo dalgaları bilim camiasında çok fazla bilinmediği için yeteri kadar ilgi ve desteği göremedi.

 

15.  1943’te yani Tesla’nın öldüğü sene yüksek mahkeme, Tesla’nın yapmış olduğu açıklamalar ile Marconi’nin radyo konusundaki patentlerinin geçersiz olduğu hükmetti fakat radyonun icadı ile alakalı pek çok kaynak Tesla’nın ismini günümüzde dahi yazmıyor. Üstelik Marconi’nin radyosu yalnızca sinyal iletip ses iletmemesine rağmen Tesla uzun süre öncesinde ses iletimini gerçekleştirmişti.

 

16.  Nicola Tesla dünyayı bizim gördüğümüzden çok daha farklı bir gözle görüyordu. Çok uzaklardan elektrik ampullerini yakıyor olması, deprem ya da şimşek gibi aslında doğanın en büyük güçlerini kontrol etmesi bunun en büyük göstergeleriydi. Öyle ki günümüzde ABD Tesla’dan aldıkları fikirler ile HAARP isimli projeyi gerçekleştirmiştir.

 

17.  Dünyanın ilk hidroelektrik santralini Niagara şelalelerinde gerçekleştiren de hiç şüphesiz Nicola Tesla’ydı.

 

18.  Peki, bu kadar büyük başarılar karşısında Tesla’ya verilen ödül ise Edison Madalyası oldu. Şüphesiz Tesla’ya verilecek olan ödül bundan daha kötü olamazdı.

 

19.  1943 Ocak ayında yaptığı buluşlardan aldığı 700 patent ile en fazla patent sahibi kişi olarak tarihe geçmeyi başardı.

 

20.  Her ne kadar modern dünyayı icat etmiş olmuşsa da milyarder olabilecek iken parasız bir şekilde 7 Ocak 1943’te 86 yaşında New Yorker otelinde ölü bulundu. Sonrasında tüm dokümanlarına ABD hükümeti el koydu ve ondan geriye kalanlar üzerine çalışmalar yapılmaya devam edilmekte. Ve öldüğü 3327 numaralı odaya da onun ismi verildi.

 

21.  Bilim insanları günümüzde bile onun notlarını taramaya devam etmekte. Yaşadığı dönemde uçuk olarak nitelendirilen teorilerin doğruluğu şimdilerde ispatlanıyor.

 

22.  1977’de bilim adamları Kuarklar’ı keşfederken o daha önceden elektron altı yükleri olan parçacıkların varlığını ortaya koyabilecek olan deneylerden bahsetmişti.

 

23.  Nicola Tesla Nobel ödülünü reddeden tek bilim adamıdır ve şimdilerde başta filmler olmak üzere diziler, oyunlar ve banknotlarda da ismini ve çalışmalarını görmek mümkün.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. 1960 larda en iyi radyo alıcısının Tesla marka olduğunu hatırlıyorum. Sonraları philips sierra ve grundig gibi markalar çıktı. Elbette transistörlü olarak. Tesla diyot lambalıydı.

  2. İhanetin en büyüğü yapılan büyük ruh Tanrı’nın İnsanlığa hediyesi.
    İhanet ve ego olmasaydı bugün Dünya’nın elektiriği bedava kullanması büyük lütufdu.
    Işıklar içinde mutlu kal büyük ruh 🙏🏻

Sen de Düşüncelerini Paylaş!