Dizi İzleyerek İngilizce Öğrenmek

Gelişen dünyada İngilizce öğrenmek artık bir gereklilik olmuştur. Bazı insanlar için İngilizce öğrenmek keyifli bir hobi iken, bazıları için de büyük bir işkencedir. İngilizceyi öğrenmeyi daha keyifli bir hale getirmek için farklı yöntemler kullanılmaktadır. İngilizce öğrenmek için dizi izlemek, keyifli ve öğretici bir kaynak olabilir. Ancak, dizi ve film izlemek bazen çok etkili olamayabiliyor. İngilizceyi geliştirmek için izlenen dizilerden tam randıman alabilmek için öncelikle dizi alt yazılı izlemeli, daha sonra zor olsa da altyazısız olarak izlemelidir. Burada kelimelere takılmaktan ziyade verilmek istenilen genel mesajı anlamaya çalışmak gerekir.

Bir süre sonra dizileri orta seviyede anlamaya başladıktan sonra bir not defteri alarak dizi tekrar tekrar izlenmelidir. Anlaşılmayan yeni kelimeler ve ifadeler not alınmalıdır. Bundan sonra diziyi tekrar başa alarak altyazıyı kapatarak dinlemek gerekir. Bu durum birkaç defa tekrarlandıktan sonraki gün diziyi tekrar altyazılı olarak açarak, dizideki oyuncularla beraber diziyi seslendirme provası yapılmalıdır.

Bir sonraki aşamada ses kapatılarak seslendirme yapılmalı ve bu kayıt edilmelidir. Bu tekrarlar sürekli olarak yapıldığında bir süre sonra farklı kelimelerin de öğrenildiği görülecektir. Hatta konuşma aksanı da şaşırtıcı derecede gelişecektir.

İngilizce Öğrenmek İçin Dizi İzlemek Neden Faydalıdır?

Ülkemizde İngilizce genellikle kitaplar üzerinden öğretilmektedir. Bu nedenle kelimelerin telaffuzu, konuşmaların nasıl başlayıp, nasıl biteceği ve öğrenilen kelimelerin günlük hayatta nasıl kullanılacağı hakkında pek bir bilgi sahibi olunmaz. Ancak, İngilizce öğrenmek için dizi izlemek, İngilizce kelimelerin günlük hayatta nasıl telaffuz edildiği, nasıl kullanıldığı ve konuşma dili ile yazı dilinin birbirinden ne şekilde ayrıldığını görmek açısından çok önemlidir. Bu sayede İngilizce, aksanlı olarak konuşulabilir. İngilizce öğrenmek için dizi izlemek tek amaçsa, bu çok faydalı olmayacaktır. Bu durum faydadan çok zarar verecektir.


Bu nedenle öncelikle severek izlenecek olan bir dizi seçilmelidir. Bunun yanı sıra hızlı konuşulan ve ağır kelimeleri olan dizi filmlerden uzak durmak gerekir. Daha çok günlük kelime yapıları olan diziler tercih edilmelidir. Seçilen dizinin öncelikle altyazılı olarak izlenmesi hem kelimelerin yazılışının birebir görülmesini hem de cümle yapılarının daha kolay kavranmasını sağlayacaktır. Dizinin ilk birkaç bölümü İngilizce altyazılı olarak izlendikten sonra tekrar başa dönerek Türkçe altyazılı olarak izlenmelidir. Daha sonra tekrar İngilizce altyazılı olarak izlemek kelimeleri daha iyi anlamak açısından daha faydalı olacaktır.

İngilizce Öğrenmek İçin İzlenecek İdeal Dizi ve Filmler

  • Game Of Thrones; İngiliz aksanı üzerinden telaffuzunu geliştirmek isteyenler için ideal bir film olan bu film, fantastik kurgu üzerine olsa da telaffuzunu geliştirmek isteyenlerin mutlaka izlemesi gereken bir filmdir. Dizide konuşulan dil biraz ağır olduğu için, İngilizce seviyesi yüksek olan kişilerin izlemesi önerilir.
  • The Walking Dead; İngilizce birinci seviyede olanların rahatlıkla izleyebileceği bu dizide konuşmaların yavaş gerçekleşmesi ve kullanılan kelimelerin üst seviyede olmamasından dolayı tavsiye edilmektedir. Dizi korku ve dram üzerine bir dizi olarak en başarılı dizler arasında yer almaktadır.
  • Hannibal; İngilizce ikinci seviyedekilerin kolaylıkla izleyebileceği ve dizideki kelimelerin çeşitliliğine rağmen konuşmaların anlaşılır biçimde yavaş ifade edilmesinden dolayı tavsiye edilen bir dizidir. Film, korku, drama ve suç kategorisinde yüksek başarı elde etmiş bir filmdir. • Friends; sitcom tarzı dizilerden biri olan Friends, komedi kategorisinde başarıyı elde etmiş bir dizidir. Diziyi izlerken hem eğlenceli anlar yaşanacak ve konuşma hızının yavaş olmasından dolayı ikinci seviyede olanlar kolaylıkla anlayabileceklerdir.
 • Sex And The City; NewYork’ta yaşayan 4 kadın arkadaşın, aşk, cinsellik ve ilişkilerini romantik komedi tarzında anlatan bir dizidir. Kelime çeşitliliği açısından çok fazla olmasa da konuşma hızı bakımından üçüncüm seviye İngilizce eğitiminde bulunanların izleyebileceği bir dizidir.
 • Sherlock; polisiye ve dedektiflik üzerine yapılan ve dünyaca ünlü dizilerden biridir. İngiliz aksanının etkileyici bir şekilde kullanılması ile dikkat çeken bir dizidir. Diyaloglar çok hızlı olduğundan, İngilizce seviyesi yüksek olanların aksan ve telaffuz için izleyebilecekleri bir dizidir.
 • The Simpsons; küçükten büyüğe herkesin seyrettiği bu dizi aslında yetişkinler için hazırlanmış bir animasyondur. Dizide çok fazla ağır kelime bulunmamakla birlikte konuşma hızının yüksek olması, İngilizce seviyesi yüksek olanların izlemesi açısından uygun bir dizi olduğunu gösteriyor.
 • How I Met Your Mother; komedi ağırlıklı olan bu dizide 5 arkadaşın hayatları esprili bir dille anlatılıyor. Komedinin yanı sıra duygusal anlar da yaşanabilen bu dizide konuşma hızı orta seviyededir ve kelime dağarcığının gelişimi açısından faydalı bir dizidir.

 

İngilizce Öğrenmek İlgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

 1. Ücret Ödemeden İngilizce Öğrenebileceğiniz siteler
 2. İngilizce Konuşmayı Öğrenmenin En etkili Yöntemleri
 3. İngilizcede Kullanılan Deyimler ve Türkçe Anlamları
 4. Eğlenirken İngilizcenizi Geliştirebileceğiniz En İyi 5 Oyun
 5. İngilizcenizi Geliştirmenize Katkı Sağlayacak En İyi 8 Kitap

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  • Merhaba!
   Gramer olarak b1 speaking olarak A2 seviyedeki biri için önerebileceğiniz dizi var mıdır?

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

DMCA.com Protection Status