İngilizce Konuşmayı Öğrenmenin En etkili Yöntemleri

“Bir dil bir insan” sözünden yola çıkarak özellikle günümüzde yabancı dil bilmenin ne kadar önemli olduğunu söylemeye bile gerek yok.

Tüm dünyanın neredeyse tamamına yakın bir kısmının da İngilizce konuştuğunu göz ardı etmemek gerekiyor. O yüzden kişilerin mutlaka İngilizceyi eğer kendi ana lisanlarını değilse öğrenmeleri gerekiyor. İş yaşamında iyi bir İngilizcenin açamayacağı kapı yok gibi.

Her ne kadar ilkokullardan itibaren İngilizce öğretilmeye başlasa da bu çoğunlukla yeterli olmuyor. İnsanlar akıcı bir biçimde İngilizce konuşmak, yazmak, anlamak için farklı yöntem arayışlarına giriyor. İşte o yöntemlerden bazıları.

 

Gerek İngilizce gerek ise diğer dilleri öğrenmenin en temel yöntemleri arasında geliyor. İngilizce dilinden bir filmi izlemek ve olabildiğine alt yazılarına bakmamak dil öğreniminde son derece önemli. Doğrudan insanların beynine etki eden bir yöntem bu. Bir süre sonra artık insanlar kelimelere, diyaloglara alışıyor ve kendiliğinden dil öğrenme yolunda bir adım atılmış oluyor. Aynı şekilde şarkı dinlemek de dil öğrenmeyi son derece etkiliyor. Ama bu yöntemi tercih edecek olanların ilk başlarda basit, kolay anlaşılır şarkıları seçmesi gerekiyor. Gerekir ise bir uzmana danışarak da bu yönteme başvurulabilir ya da yine alt yazılı olarak televizyon ve/veya internet ortamı üzerinden video klipler takip edilebilir. Yurt dışı yayınları alt yazılı olarak sunan birçok Tv kanalı bu konuda yardımcınız olabilir.

 

 • Yurt Dışına Çıkmak, Sürekli Telkine Maruz Kalmak

İngilizce öğrenmenin belki de en etkili yöntemlerinden bir tanesi bu. Bugün bu konuda danışmanlık yapan firmalar aracılığı ile yurt dışına giderek İngilizce öğrenilebilir. Malta gibi küçük nüfuslu ülkelere giderek öğrenilebileceği gibi direkt olarak İngiltere ya da diğer Avrupa ülkelerine giderek de dil öğrenmek mümkündür. Yurt dışında dil öğrenmek isteyenlere öncelikli olarak seviye tespit belirleme sınavları yapılmakta akabinde kişinin dil seviyesine uygun olarak yurt dışında eğitim görmesi sağlanmaktadır. Ücretler ülkeden ülkeye, konaklamalı olup olmamasına ve kişinin dil seviyesine göre değişmektedir. Ana dil olarak İngilizce konuşulan bir ülkede çevre tarafından sürekli telkine maruz kalmak oldukça etkili bir yöntemdir.

 

 • Bol Bol Konuşup Pratik Yapmak

Dil öğrenmenin en kalıcı çözümleri arasında gelmektedir ki burada da farklı farklı yöntemler aynı anda uygulanabileceği gibi, tek bir yöntem üzerine de yoğunlaşa bilirsiniz. Bu yöntemlerden bir tanesi çevrenizde İngilizce bilen herkes ile korkmadan konuşulmalıdır. Çat pat olsa bile bir yerden başlanmalıdır.

Bunun yanında bir diğer konuşma biçimi dil kursu veren yerlerde açılan konuşma sınıflarına katılmaktır.

Internet üzerinde yer alan forumlara katılarak da konuşma olanağı mevcuttur.

Ayrıca kişiler turistik bölgelerde çalışarak İngilizce pratik yapma olanağına sahip olabilirler.

 

 • Yüksek Sesle İngilizce Kitap Okumak ve Sonrasında Dinlemek

Akıcı bir biçimde okuyabilmek için en etkili yöntem olarak bu söylenebilir. Kişi önce basit düzeyde sonra adım adım daha ileri düzeylerde kitaplar okumalı ve okumasını ses kaydedici ile kaydederek dinlemelidir. Bunun yanında İngilizce yazılı olan görülen her şey okunmalı ve bilinmeyen kelimelerin ne olduğu sözlüğe bakarak öğrenmeye çalışılmalıdır. Okuma işlemleri için arzu edilirse bu konuda olan kitaplar da alınarak seviye seviye gidilebilir.

 

 • Yazma Denemeleri Sürekli Pratik Yapmak

Yine step by step yani adım adım yazma çalışmalarına başlanmalıdır. Bu yazmayı kavramak açısından da oldukça önemlidir. Basit basit öyküler yazılmalı, sonrasında bu iş adım adım ilerletilmelidir. Şiir, blog belki basit yemek tarifleri yazılarak bu konuda adımlar atılmalıdır.

 

 • İngilizce Sözcüğü Yanından Ayırmamak

Kişi mutlaka yanında cep sözlüğünü taşımalıdır. Gördüğü herhangi bir kelimede eğer bilmiyor ise sözlüğe bakarak anında ne olduğunu öğrenmeye çalışmalıdır. Bu arada kişi yazarak çalışmalı ve gördüğü, öğrendiği her kelimeyi mutlaka bu konuda tuttuğu deftere not almalıdır. Unutulmamalıdır ki yazarak çalışmak en etkili, en kalıcı öğrenme yöntemleri arasındadır.

 

 • Dil Kurslarına Gitmek

Ülkemizde çok sayıda dil kursu bulunuyor. Kişi eğer bir dil kursuna giderek dil öğrenme yöntemine başvuracak ise mutlaka çok iyi araştırma yapmalı ve kararını ondan sonra vermelidir. Olabildiğince yabancı öğretmenlerin olduğu, konuşma sınıflarının olduğu kurslara giderek İngilizce dil eğitimi alınmalıdır.

 

 • İnternet Üzerinden Dersleri Takip Etmek

Bugün gerek yerli, gerek yabancı pek çok İngilizce dil öğrenme kursu vardır. Kimileri ücretsiz, kimileri ücretli olan bu eğitimleri takip ederek de İngilizce dili öğrenmek, pratik yapmak mümkündür.

 

 • İngilizce Öğrenme Kitapları Ve CD’ler Edinmek

Kişi eğer evde kendi kendine dil öğrenmek isterse bunun için bu konuda pek çok yayın bulunmaktadır. Bu yayınları alarak evde hem pratik yapabilir, hem de çalışabilir ama bu kimi zaman tek başına yeterli değildir.

Tüm bunların yanında kişi dil öğrenir iken hata yapmaktan korkmamalı ve denemekten asla vazgeçmemelidir.

 

İngilizce Öğretmekle ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

 1. Dizi İzleyerek İngilizce Öğrenmek
 2. Ücret Ödemeden İngilizce Öğrenebileceğiniz siteler

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

 1. Bir dil öğrenmek istiyorsanız, mevcut bildiğiniz dili hiçbirşekilde konuşmayın, konuşulan bir muhitten uzak durun, demem oki yurtdışında öğrenmeye çalışın. Kolay gelsin

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

DMCA.com Protection Status