İngilizcenizi Geliştirmenize Katkı Sağlayacak En İyi 8 Kitap

İngilizceye henüz adım atanlar, bu özel ve evrensel dili öğrenmek adına pek çok yönteme başvuruyor. İngilizcenizi geliştirmek adına Edebiyat ve İngilizce arasında bir köprü kurmak, çok hızlı bir şekilde yol almanızı sağlayacaktır. Bazı edebi eserler özellikle çok sade bir dille yazıldığı için okuyucuları pek zorlamıyor. İngilizce kitap okumaya henüz yeni yeni başlayanlar için bu kitaplardan bazılarını bir araya getirdik.

1. Three – Ted Dekker

Bir gün direksiyon başındayken ansızın çalan telefonunuzda, karşıdaki kişinin şöyle bir cümle kurduğunu hayal edin: “Günahını itiraf etmen için sadece 3 dakikan var, eğer bu itirafı yapmazsan araban uçacak” Kitap adından da anlaşılacağı üzere bu 3 dakikanın Kevin Parson isimli karakterin üzerinde yarattığı gerilime odaklanıyor. Gelelim bizi asıl ilgilendiren kısma, yani kitabın diline ve biçimine. Three, İngilizce kitap okumaya yeni adım atmış kişiler için, pek çok açıdan oldukça ideal bir kitap.  Hikayenin bazı bölümleri oldukça gergin ve aksiyon yüklü olduğu için kimi sahnelerin takibini yapmakta zorluk çekebilirsiniz; ancak dilin oldukça anlaşılır olduğundan emin olabilirsiniz.

2. One For The Money – Janer Evanovich

Evanovich’in en çok sevilen kitaplarından biri olan “One For The Money”, hikayesini parayla başı dertte olan Plum karakterinin üzerine kuruyor. Plum oldukçakısa bir süre içinde ihtiyacı olan parayı mutlaka bulmak zorundadır. Firari olanları hükümete teslim etmek, tek motivasyonu haline gelir. Bu sayede para kazanmaktan başka çaresi olmadığını düşünür. Eski bir dostu sayesinde bu işte, en başta başarılı olur, ancak her şey bu kadar kolay devam etmeyecektir.  Kitapta kullanılan dil çok yalın olduğu için takip etmekte güçlük çekmeyeceksiniz. Karakterlerin kullandığı dil, günlük yaşama çok yakındır. Bu da günlük dili algılamak açısından büyük bir avantaj getirecektir.

3. Fifty Shades of Grey – E.L. James

Listemize aşk romanları ile ön plana çıkan E.L. James’in “Fifty Shades of Grey” isimli meşhur kitabıyla devam ediyoruz. Kitabın kahramanı olan Steele, gittiği bir iş görüşmesinde oldukça yakışıklı biri olan Grey ile tanışır. Bu tanışıklık kısa süre sonra ikili arasındaki yakınlaşmayı doğurur. Grey ve Steele, birbirlerini daimi olarak kontrol ettikleri, cinsel odaklı bir ilişki yaşarlar.  Kitabın bu bağlamda cesur sahneler içerdiğini ve dolayısıyla yetişkinler için uygun olduğunu anımsatmakta fayda var. Kitabın dilinden söz etmemiz gerekirse, okuyucuyu boğmayan, sıkmayan, karmaşık sözcükler içermeyen cümlelere işaret edebiliriz. Genelde kısa ve anlaşılır cümlelere sahip olması, öte yandan bol bol diyalog kullanılması, günlük dili kavramak açısından oldukça önemli.

4. The Forty Rules of Love – Elif Şafak

Listemizde yerli bir yazarımıza da yer açtık. Yapıtları pek çok dile çevrilen ve bizi bu bağlamda uzun senelerden beri başarıyla temsil eden Elif Şafak, genel anlamda akıcı bir İngilizce’ye sahip. 2009 senesinde kaleme aldığı bu kitabın aslında orijinal dili İngilizce. Yani sanıldığı gibi Türkçe yazıp İngilizceye çevrilmedi. Bu nedenle kitabın içinde İngilizcenin kendi dinamiklerine uygun bir ruh yakalamanız mümkün. Kitabı kolay şekle okuyabileceğiniz için, bir süre sonra İngilizce pratiği unutup tümüyle kendinizi hikayeye kaptırabilirsiniz, bizden uyarması.


5. Twilight – S.Meyer

Twilight’ı aslında çoğumuz bir sinema filmi olarak tanıdık, sevdik; ancak film aslında aynı adı taşıyan kitabında uyarlama. Kendine has özel bir kitlesi olan başarılı eser, filmin aksine daha sakin, daha basit bir anlatıma sahip. Bu nedenle filmden yola çıkarak önyargılara kapılmayın. Twilight hem akıcı hem de son derece eğlenceli bir kitap. İngilizcenizi geliştirme konusunda size büyük fayda sağlayacağı kesin.

6. Ölmek İçin 13 Sebep  – Jay Asher

Bu tip listelere her zaman dahil olmayı başaran Ölmek İçin 13 Sebep, gerçek anlamda bir klasik. Öyküde kullanılan cümlelerin tamamı kısa cümlelerden oluşuyor. Kullanılan gramer, yerelden ziyade daha evrensel bir tona sahip. Kitabın dünya çapında bu kadar çok kişiye ulaşmasının en önemli sırrı bu olsa gerek. Yaz tatillerinin vazgeçilmezlerinden olan ödüllü kitap, genç bir lise öğrencisinin intiharı ile başlayan bir dizi tuhaf olayı okuyucuya aktarıyor.

7. Mango Sokağındaki Ev – S. Cisneros

Mango Sokağı’ndaki Ev’in karakterleri ile kısa sürede çok güçlü bir bağ kurabilirsiniz. Kitabın hem içeriği hem de biçimsel yapısı, yani cümlelerin sadeliği, kısalığı, betimlemelerin aktarımı vs. buna oldukça uygun. Kitapta hem Meksikalı Esperanza’nın yoksul dünyasındaki büyüme hikayesine, hem de Meksika yaşamının kültürel kodlarına eşlik etme şansı bulacaksınız.


8. Peter Pan – J.M. Barrie

Peter Pan hikayesiyle çoğumuz henüz okul yıllarında tanışmışızdır. Peter Pan’ı yıllar sonra bir de İngilizce okumak, hiç de fena bir fikir olmasa gerek. Peter Pan esasında bir çocuk kitabı olarak kabul ediliyor; ancak yapısı itibariyle yetişkinlerin de gayet severek okuyabileceğini söyleyebiliriz. Hikayenin tanıdık olması, dil konusunda zorlandığınız yerler özelinde size büyük bir avantaj getirecektir. Kitabın baş karakteri olan Peter, gölgesini kaybettiği için komşularının kızı olan Wendy’den yardım ister. Aynı gün kayıp oğlanların annesi olması için Wendy’i Neverland’a davet eder. Wendy teklifi kabul eder ve macera dolu yolculuk başlar.

İngilizce Öğrenmek İlgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

  1. Ücret Ödemeden İngilizce Öğrenebileceğiniz siteler
  2. Dizi İzleyerek İngilizce Öğrenmek
  3. Kolayca Yabancı Dil Öğrenmek İçin 9 Taktik
  4. Muhteşem İngilizce özlü sözler ve Türkçe anlamları “Galeri 01”

Sosyal Medyada Paylaşın:

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

DMCA.com Protection Status