Bad Trip Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Bad Trip” kavramını son zamanlarda sıklıkla duyar olduk. Peki nedir bu tuhaf isme sahip psikolojik rahatsızlığın aslı astarı?

Dilimize ölüm tribi olarak çevirebileceğimiz Bad Trip,  kullandığımız ilaç veya kimyasal maddeler sonucunda ortaya çıkabilen, müthiş kötü hislerle bizi karşı karşıya bırakan, sinir sistemine tümüyle nüfuz edebilen, deyim yerindeyse kabus gibi bir duyguyu üzerimize çökerten, yoğun bir psikolojik rahatsızlıktır. Bad Trip rahatsızlığına çoğunlukla uyuşturucu madde kullanan insanlarda rastlayabilirsiniz. Bad tripe dahil olduktan hemen sonra kişinin kalp atışlarında ciddi bir artış gözlenir.

Özellikle bu süreçte tıpkı panik atak geçiren insanlarda olduğu gibi, yoğun bir ölüm korkusu ortaya çıkar. Kişinin böyle zamanlarda çeşitli sanrılar görmesi olağandır. Kaygılar, endişeler, kişisel tüm korkular bad triple beraber açığa çıkar.

Bunu bilhassa yaşamında ilk kez yaşayan bir birey, o an için delirmeye başladığını düşünebilir. Bad Trip çoğunlukla kalp atışlarını bir tarafa bırakırsak fiziksel yansımalar sunan bir rahatsızlık değildir. Bad Trip  büyük ölçüde psikolojik sonuçlar doğurur. Bad Trip, genellikle sizde bir ağlama duygusu yaratır. İçine girdiğiniz bu derin çıkmaza hapsolmak, size böyle bir çaresizlik hissi verebilir. Bad Trp, muhtemel olarak paranoyak durumları da tetiklemektedir. Beyin olumlu değil de bir anda olumsuz olan senaryolara odaklanır. Aşırı kötümser bir ruh hali içinde sizi adeta boğacak gibi bir his bırakan

Bad Trip, öte yandan kişiyi sosyal yaşamdan da izole eder. Kişinin öz güveni ciddi anlamda kırılır. İnsanlarla iletişim kurmakta zorlanmaya başlar.  Hatta paranoyak düşüncelerin kendisine egemen olmasına engel olmaz. Bu negatif düşüncelerden kurtulmak adına, yüksek enerjisi olan kişilerle arkadaşlıklar kurmak, çözüm noktasında önemlidir. İyi düşünceler, bu tip negatif düşünceleri bir şekilde kırmayı başarır.  Göz teması kurmak ve size güven veren insanlarla vakit geçirmek önemlidir. Hatta güvendiğiniz insanlara uzunca süre sarılarak kendinizi sakinleştirebilirsiniz.

Bad Trip erkeklerde ve kadınlarda çok daha farklı sonuçlar doğurabilir. Daha da genel bir ifadeyle her insanda çok daha farklı bir biçimde yankı bulabilir. Bad Trip rahatsızlığının odak noktasında tam olarak ölüm korkusu vardır. Bu nedenle yakın ya da uzak çevresinden gelen ölüm haberleri, bu tip kişileri ciddi anlamda etkiler. Bad Trip rahatsızlığına maruz kalan bireyler, nadiren de olsa kendine zarar verebilir. Bu tip durumlarda sakinleştirici vermek yanlış bir çözümdür. En kısa sürede söz konusu kişiyi hastaneye kaldırarak profesyonel bir yardım almasını sağlamalısınız.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Sen de Düşüncelerini Paylaş!