Çocuğunuzla Konuşmanız Gereken Zor Konular

Her anne baba, çocuğunun en iyi şekilde büyümesini ve yetişmesini ister. Bunun için de ona küçük yaşlardan itibaren bazı duyguları aşılamak ve onun kimi konular hakkında kafasında soru işaretleri kalmamasını sağlamak adına zorlansa da bazı konuları konuşması gerekmektedir.

1-Cinsellik Konusu

 Çocuğun kendini tanımaya başladığı andan itibaren vücudundaki değişiklikleri fark etmesi normaldir. Anne babanın bu değişiklik ile alakalı çocukla mutlaka konuşmalıdır. Böylece çocuk kendi ile alakalı durumlar ile alakalı başka birilerinden yanlış bilgiler edinmek yerine en doğrusunu sizlerden öğrenmelidir.

2-Ölüm Konusu

 Yaşayan herkes bir gün ölecektir. Ancak çocukların bu konu ile alakalı bilgi edinmesi için öncelikli olarak ölümün ne olduğu ile alakalı gerekli bilgilerin ona verilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında da inancınıza göre ölüm sonrasında neler olacağına dair çocuğunuzu bilgilendirmelisiniz. Bu tarz konular genellikle bir yakın ya da evcil hayvan kaybedildiği zaman gerçekleştirilmektedir.

3-Yalancılık Konusu

 Çocuğun kendini bilmeye başlaması ile birlikte onu dış dünyanın kötülüklerinden mümkün olduğu kadar korumak adına ona yalancı ve kişileri kandıran kişiler ile alakalı bilgilendirmelisiniz. Aile içerisinde herhangi bir güvenlik kuralı yoksa en kısa zaman içerisinde bunları belirlemeniz gerekmektedir. Öncelikli olarak çocuğun yalan söylememesi ve çevresinde yalan söyleyen kişiler varsa onlardan uzak durması gerektiğini anlatmalısınız. Daha sonrasında da çocuğun yakın çevresinde çok büyük ve yalan söyleyen kişilerin yer almamasını sağlamalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Kapat
of

Processing files…