Sade Kahvenin Az Bilinen Bilimsel Faydaları

Sizin de sabah kalktığınızda ilk aklınıza gelen şey güzel bir kahve içmek mi? Merak etmeyin, çevrenizdekiler bu durumu ne kadar yadırgasalar da doğru yoldasınız. Çünkü sade kahvenin bilimsel açıdan kanıtlanmış olan pek çok faydası var. Gelin bu faydalara hep birlikte göz atalım.

1. Sağlıklı Yaşamın Kapılarını Açar

Alkol tüketerek zamanınızı geçirmek yerine her gün sade bir kahve tüketmek pek çok açıdan daha sağlıklı. Bilimsel araştırmalar da bunu doğrular nitelikte. Her gün düzenli şekilde sade kahve içenlerin siroz gibi hastalıklara yakalanma olasılığı oldukça düşük.

2. Kahve Daha Zeki Olmanızı Tetikler

Kahve içmekle zeka arasındaki bağlantı size biraz garip gelebilir; ancak sade kahvenin zekayı tetiklediği yönünde ciddi öngörüler söz konusu. Kafeinin saykoaktif bir uyarıcı olması bu durumun en önemli nedeni. Kahve içtikten çok kısa bir süre sonra kafein kan akışına katılır. Daha sonra yaklaşık 40 dakika içinde beyne ulaşır. Kafeinin beyne ulaşmasıyla beraber adenozin engellenmiş olur. Dolayısıyla bu durum beyin nöronlarını harekete geçirir.

3. Metabolizmayı Artırır

Kilo u vermek istiyorsunuz. Hiç düşünmeden kahve için. Bu sizin daha aktif bir hayata dahil olmanıza da yardımcı olacak. Yağ yakma arzusunda olanlar için kahve çok ideal bir seçimdir. Elbette kahve tek başına yeterli değildir. Bunu bir de sporla birleştiğinizde yağ yakımını daha da hızlandırabilirsiniz.

4. Besin Maddelerini Almanıza Olanak Tanır

Kahve antioksidan konusundaki ihtiyaçlarınıza önemli ölçüde yanıt verir. Kahvenin içinde yer alan önemli besin değerleri arasında B5, B2, Magnezyum ve Potasyumu sıralayabiliriz.


5. Diyabet Tehlikesini Ortadan Kaldırır

Bu maddeye geçmeden önce hatırlatmak isteriz ki kahveniz şeker ya da krema içermemeli. Çünkü aksi takdirde bu maddeler bir karşılık bulmayacaktır. Bilimsel araştırmalar sade kahve içmenin diyabet riskini ciddi anlamda azalttığını gösteriyor. Eğer sabahları içtiğiniz kahve sayısını ikiye çıkarırsanız şekere yakalanma riskini yaklaşık %27 düzeyinde azaltabilirsiniz.

6. Depresyona Karşı Etkili Olur

Yukarıda da değindiğimiz üzere kahvede bulunan kafeinin miktarı, dopamin düzeyini de ciddi anlamda etkiliyor. Dopamin, mutluluk hormonu olarak da biliniyor. Kahve dışında da dopamin seviyesini yükseltecek besinlere yönelmeniz yerinde olacaktır.

7. Kanser Türlerine Karşı Kalkan Görevi Görür

Gün içinde düzenli ve istikrarlı bir şekilde sade kahve tüketen insanların kansere yakalanma olasılığı görece azalır. Özellikle kahvenin cilt kanseri ve karaciğer kanserine karşı kalkan görevi üstlendiğini söyleyebiliriz.


8. Kalp Sağlığını Korur

Kahvenin bir diğer faydası da kalp sağlığı ile ilgilidir. Kahvenin felce yaklaşık olarak %20 civarında iyi geldiği düşünülüyor.  Bunun haricinde çeşitli kalp hastalıklarına karşı da kahvenin altını çizmek gerekiyor. Hatta kalp sağlığı açısından kahve içmekle yürüyüş yapmak arasında ciddi bir benzerlik olduğu düşünülür.

9. Sistemin Temiz Kalmasını Sağlar

Kahvenin idrar sökücü bir işleve sahip olduğu bilinen bir gerçektir. Kahve sayesinde boşaltım sisteminin işlevini yerine getirmesini sağlayabilirsiniz. Vücutta biriken çeşitli bakterilerin ya da virüsün bir biçimde dışarıya atılması gerekir. Kahve içen insanların genelde bağışıklık sistemi güçlü olduğu için daha nadiren hasta oldukları bilinir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

DMCA.com Protection Status