Detoks Nedir? Nasıl Uygulanır Ve Yararları

Son dönemlerde adından en fazla söz ettiren şeylerden bir tanesi, detoks. Bilindiği üzere vücut stres, sağlıksız beslenme ve çevre kirliliği gibi durumlardan kaynaklı toksin biriktirmeye başlar.

Bu toksinlerin birikmesi ile baş ağrısı, sinirsel bozukluklar, deride döküntüler, uykusuzluk, mide bulantısı, baş dönmesi gibi sorunlar ortaya çıkar.

Beslenme alışkanlıkların düzenlenmesi ile vücudun toksin biriktirmesi engellenebilir. Beslenme tarzınızda yapacağınız değişiklik ve uygulayacağınız bir detoks ile çok daha sağlıklı ve dinç hissedebilirsiniz.

Detoks programları 3,5,7 en fazla 2 haftalık uygulanan beslenme programlarıdır.Uygulamak zor ve disiplin gerektirdiği için en çok tercih edilen detoks programı 3 günlüktür.

Kimlerin Detoks İhtiyacı Vardır Ve Nasıl uygulanır.

Sürekli halsizlik hisseden kişiler, Geçmeyen kronik baş ağrısından şikayetçi olanlar.

Şişkinlik hissi ve sindirim ile ilgili sıkıntıları olanlar mutlaka detoks uygulamalıdır.

Detoks vücuttan toksinleri atmayı  kolaylaştıran beslenme programı olduğu için yoğun olarak çiğ sebze ve meyve tüketiminden oluşur. Et, yağlı, şekerli gıdalar, kafeinden uzak durmak gerekir. Azda olsa bazı detoks programları hayvansal ürünler ve balık eti de bulunur. Detoks programı doktor onayı alındıktan sonra yapılmalıdır..

Detoks Sırasında Vitaminlerin Önemi

Detoks için yapılacak işlemler esnasında kişilerin mutlaka beslenme programlarını düzenlemesi gerekmektedir. Bunun için antioksidan vitaminlerden yararlanılabilir. Uzmanlar B3, C, selenyum, A ve E vitaminlerinin beslenme düzenine eklenmesini tavsiye etmektedir. Bilinenin aksine birkaç günlük ya da 1 haftalık detoks programları istenilen etkinin elde edilmemesine neden olmaktadır. Detoks yapılırken dilin üzerinde katman oluşuyor, idrar kahverengi olarak çıkıyor, bağırsaklar ağrıyor, ağızda kişiyi rahatsız edecek bir koku oluşuyorsa yapılan detoks programı kas yıkımına neden olmaktadır.


Detoks programı içerisinde sağlıklı yağlar, kuru yemişler, rafine edilmemiş tahıllar, meyveler ve sebzeler mutlaka bulunmalıdır. Böylece vücut ihtiyaç duymuş olduğu her şeyi alacak, bu esnada da içerisindeki toksinlerden kurtulmuş olacaktır.

Çiğ Beslenme

İnsanlar genel olarak besinleri pişirerek tüketiyor. Şimdilerde ise besinler herhangi bir pişirme işlemine tabi tutulmadan tüketilmekte. Böylece besinler sindirim için gerekli olan yüksek orandaki enzimleri içerisinde barındırmaktadır. Çiğ beslenmedeki en önemli nokta ise yenilecek besinlerin et olmaması. Uzmanlara göre çiğ beslenmek, yüksek vitamin ve mineral almayı sağlayarak enerjik bir yaşamın kapılarını açıyor.

Sebze ve Meyvelerin Suyu Sıkılıp Mı Tüketilmeli?

Detoks uygulanırken sebzelerin suyunu sıkıp tüketmek zorunlu değildir. Bu sadece çiğ olarak tüketilmekte zorluk çekilecek bir takım sebzelerin tadını karıştırıp tüketmek daha kolay olacağını düşünüldüğü için uygulanır.  Aksine çiğneyerek tüketmek hem doyma hissinizi arttıracak ve katı besinlerin sindirimi daha geç olacağından tok hissetme sürenizi uzatacaktır. Bundan dolayı eğer tatları sizi aşırı rahatsız etmiyorsa sıkıp içmek yerine sebzeleri çiğ ve çiğneyerek tüketmeniz daha doğru olacaktır.

Alkali Su

Detoks programı esnasında mutlaka içilen suya da dikkat edilmelidir. İçtiğiniz su Alkali olması tercih edilmelidir. Alkali su bazik bir yapıya sahiptir böylece vücuttaki toksinleri nötr hala gelmesini ve kolaylıkla vücuttan atılmasını sağlar.

Alkali su nasıl hazırlanır?

  • Bunun için bir limon ve biraz deniz tuzuna ihtiyacınız var. Akşamdan 2 litre suya 1 adet limon dilimlenip atılmalı ve 8 saat bekletildikten sonra, 1 çay kaşığı tuz ilavesi ile suyunuzun Ph değeri yükselecek ve alkali suyunuz hazır.
  •  İkinci yöntem ise  karbonat ilave ederek hazırlayabileceğiniz alkali su. Karbonat koyarak alkali su elde etmek için 1,5 lt suya 1 çay kaşığı karbonat ilave ettikten sonra 2-3 saat dinlendirilir ve alkali suyunuz hazır.

Detoks uygulanırken günlük en az 3 litre su tüketilmesi gerektiği unutulmamalı.Alkali suyun yanı sıra badem sütü de içilebilir. Üstelik bu sütü evde yapmak oldukça kolay. Bir su bardağı çiğ badem ve 4 su bardağı içme suyu geceden hazırlanarak en az 8 saat olmak üzere 24 saate kadar bekletilmeli. Daha sonrasında da ortaya çıkan süt ister süzülerek ister süzülmeden bademleri ile birlikte sorunsuzca tüketilebilir.

Uyarı;

Alkali su tüketileceği zaman mutlaka bir uzaman ve doktor danışılmalı. yüksek tansiyon ve tuz diyetinde olan kişilere zararlı olabilir. Doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Ayrıca İngiliz karbonatının bazı insanlar üzerinde olumsuz yan etkileri olabileceğinden mutlaka uzaman kontrolü ve tavsiyesinden sonra tercih edilmeli.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

DMCA.com Protection Status