Kötü Düşüncelerden Kurtulmanın etkili Yolları

Psikolojide ruminasyon olarak adlandırılan durumda insanlar devamlı olarak düşünmeleri sonrasında sorunlarını kafalarında tekrardan canlandırırlar ve bunları sürekli bir şekilde hatırladıkları için de kafaları sürekli bir şekilde istemedikleri kötü durumlar ile meşgul ederler.

Ruminasyonun Ne Tarz  Zararları Vardır?

İnsan zihninin negatif düşüncelere yoğunlaşması çoğu zaman önemsiz bir şeymiş gibi gelebilir. Fakat yapılmakta olan araştırmalarda da görülebileceği üzere oluşan sıkıntılar ile alakalı olması gerektiğinden çok daha fazla düşünmenin sonrasında depresyon, anksiyete, travma sonrası stres bozukluğu gibi durumlar kendini göstermeye başlayacaktır. Öyle ki bir süre sonrasında negatif düşünme bırakılması çok zor bir döngü haline gelebiliyor. İnsanlar ilk aşamada sorunlarını düşünmeye başlamalarından sonra bunlar için kendilerini suçlamaya başlıyorlar.

Suçlamaların ardından ise kişinin özgüveninde ciddi düşüşler kendini gösteriyor, stres artıyor ve kişi depresyona girdiği için problemleri çok daha büyük bir şekilde kafasına takıyor. Yapılmakta olan kimi araştırmalara göre ise ruminasyon sonrasında duygusal stres artar ve bu durumun sonrasında ise farklı sorunlar kendini gösterir. Bu durumun oluşmasını engellemek için dikkat edilmesi gereken 5 adım bulunmakta.

1. Herhangi Bir Olay Yaşandığı Zaman Bunun Farkına Varın

Kişi ne kadar fazla ruminasyon yaparlarsa bir o kadar negatif döngü içerisine girmiş olacaklardır. Düşünce alışkanlıkları fark edilmeli ve negatif düşünceler zihinde canlandığı zaman bütün dikkat bu duruma verilmeli. Bu sayede düşüncenin değiştirilmesi çok daha çabuk olacaktır.

2. Probleme Yönelik Çözüm Arayışına Girin

Problemler yalnızca düşünülmemeli, bununla beraber konu ile alakalı çözümler de üretilmeye çalışılmalıdır. Kişiler kendi yapabileceklerini kendilerine sormalı, hatalarını öğrendikten sonra bu durumdan dersler çıkartmalıdır.

3. Düşünmek İçin Zamanınızı Kullanın

İnsan beyni günlük yaşamına en iyi şekilde devam edebilmeleri adına kimi şeyleri bazı işlemlerden geçirme ihtiyacı duyar. Günlük olarak 25 30 dakika yalnızca düşünmeye vakit ayrılmalıdır. Eğer ki ruminasyon yapmaya başlanmışsa, kişi kendi kendine şu an onu düşünme zamanı olmadığını hatırlatmalı. Böylece yaptığı işe ya da yaşantısına hiçbir sorun çıkmadan devam edilebilecektir.

4. Dikkatinizi Dağıtın

İnsanların büyük bir kısmı herhangi bir şeyi unutmak isterlerse bunu unutamazlar, aksine o şeyi çok daha fazla hatırlamaya başlarlar. Düşüncelerin dağıtılmasının en etkili yollarından biri kişinin kendini farklı bir iş ile meşgul etmesidir.

5. Farkındalık Önemlidir

Farkındalık olarak bilinen şey aslında insanların yaşadıkları anın şimdi olduğunu anlayabilmeleridir. Bu şekilde düşündükleri takdirde yalnızca içerisinde bulundukları anı yaşamış olacaklar. Aynı meditasyon gibi farkındalık da pratik ister ancak düzenli olarak bu konuda çalışmalar yapılmaya başlandıkça ruminasyonun düştüğü de fark edilecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Sen de Düşüncelerini Paylaş!