Kitap Okuyanların İdeal Sevgili Olduğunu Biliyor muydunuz?

Kitap okumak, bir insanın en büyük zenginliğidir derler. Fakat kitaplarla dost olmayı başarmış insanları son zamanlarda sosyal yaşamımızda bir nebze ıskalamaya başladık.

Cep telefonundan başını kaldırmayan insanların aksine, evde, yolda, metroda, fırsat bulduğu her yerde bir şeyler okuyan insanları genellikle asosyal bireyler olarak görmeye başladık.

Onların içine kapanık bireyler olduğu için kitaplara yöneldiği fikrine kapılırız. Bu son derece gülünç bir değerlendirme olduğu ortadadır. Zira kitap okuyan insanlar, yaşama farklı pencerelerden bakmayı daha kolay öğrenirler.

Empati Yetenekleri Ön Planda

Özellikle roman ve öykü kitapları okuyan insanların empati yapma becerisinin çok daha üstün olduğu bilinir. Kitap okuyan insanlar üzerinden son dönemlerde yapılan araştırmalar, her defasında çok daha farklı bir sonucu ortaya koyuyor. TIME dergisinin yakın zaman önce bu konuda yaptığı araştırmanın sonuçları da bir hayli ilginç. Araştırmaya göre kitap okuma alışkanlığı olan insanlar, hayatlarında neredeyse kitap okuma alışkanlığı hiç olmayan insanlara göre çok daha ideal bir sevgili formuna sahipler.

Bu aslında mantıkla çok da örtüşmeyen bir sonuç değil aslında; ancak günlük yaşamda çoğu zaman entelektüel birikimi olan insanların ikili ilişkilerde başarısız olduklarına ilişkin garip bir kanı var.  Eğer şu anki sevgiliniz beraber olduğunuz süre içinde kitaplara hiç ilgi göstermemişse, bu sizin için olumsuz bir sinyal olabilir. İlişkinizi bu bağlamda yeniden gözden geçirmenizde fayda olabilir. Bu elbette tek başına bir kriter olamaz ancak yine de kitap okuyan insanların çok önemli bir bölümü, sevgililik konusunda sınıfı sorunsuzca geçebiliyor.

Gerçek Bir Yol Arkadaşı

Bu arada kitap okumaktan kastedilen şey de elbette yüzeysel ve üstünkörü bir okuma değil. Kitabın en başından en sonuna kadar her cümleyi anlayarak, içinde hissederek, hikayeyi bizzat yaşayarak okuma deneyimine verimli okuma ya da derin okuma adı veriliyor. Kitap okuduğunu iddia eden insanların önemli bir bölümü okuduklarını birkaç gün sonra unutuyor. Başkaları için değil, kendi deneyimlerini zenginleştirmek adına kitap okuyan insanlardan söz ediyoruz. Bu insanların ne yazık ki gittikçe azaldığını söyleyebiliriz. Bu, aynı zamanda sevmeye, aşık olmaya gerçekten de değer naiflikte insanların da azaldığı anlamına geliyor.

Sizi Derinlemesine Anlamaya Çalışırlar

Şundan emin olun ki kitap okuyan bireyler, sevgilileriyle konuşmak yerine derin bir biçimde sohbet etmeye çalışırlar. Sizi yüzeysel olarak değil, derinlemesine tanımak ve anlamak isterler, bunun için bir çaba sarf ederler. Bu kişiler genellikle çok zekidirler. Bakış açılarıyla ve yaratıcı fikirleriyle sizi de harekete geçirirler. Okudukları kitaplardan etkilendikleri her olay, her durum ve karakter onlar için bir tecrübedir. Bu, onların sizi çok daha kolay bir şekilde anlamalarını sağlar. Ömür boyu gerçek bir yol arkadaşı arıyorsanız, gözünüz daima kitap okuma alışkanlığı olan insanların üzerinde olsun. Kitap okuyan insanların üstün iletişim güçleri, size müthiş bir yaşam enerjisi verecektir. Bu kişilerin şiddete olan eğilimlerinin de oldukça düşük olduğu bilinir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Sen de Düşüncelerini Paylaş!