Gezilebilecek 10 İdeal ve Ucuz Ülke

Ülkemizde yaşanan ekonomik dalgalanmalar, ne yazık ki yurt dışına çıkma hayallerini bir nebze olsun sekteye uğratmış görünüyor. Özellikle para birimi euro ve dolar olan ülkelere seyahat etmek; vize, ulaşım ve konaklama masraflarıyla birlikte düşünüldüğünde epey zor bir hale geldi diyebiliriz. Buna rağmen dünyada hala ucuza gezilebilecek onlarca ülke bulunuyor. Bunlardan on tanesini sizler için derledik.

1. Ukrayna

Ukrayna’ya gitmek için belki de en doğru zamanların içindeyiz. Uzun zamandan bu yana Ukrayna ve Türkiye arasında herhangi bir vize engeli söz konusu değil. Sadece kimliğinizi yanınıza alarak bu çok özel kuzey ülkesine gidebilirsiniz. Rusya ve Türkiye’nin ortasında yer alan Ukrayna’da, yakın zaman öncesinde çok ciddi bir iç savaş yaşandı. Bu savaş sonrası turistik faaliyetleri canlı tutmak adına her türlü kolaylık sağlanıyor. Türkiye’den Ukrayna’ya gidenlerin sayısına gözle görülür bir artış var. Başkent Kiev ağırlıklı olmak üzere, Lyiv, Odessa gibi şehirleri de içine alan harika bir tur organize edebilirsiniz. Alkol ve konaklama seçeneklerinin her daim çok uygun olduğu Ukrayna, harika gece hayatıyla da öne çıkıyor. Ülkemize bu denli yakın olması ise buranın en önemli avantajı.

2. Gürcistan

Gürcistan da yanı şekilde pasaport ve vize olmadan gidebileceğiniz ülkeler arasında. Üstelik Karadeniz’de, Artvin şehrinin hemen dibinde yer alıyor. Hem ulaşımı kolay hem de ucuz olan Gürcistan’a arabanızla tıpkı komşu bir şehre doğru yol alıyor gibi gidebilirsiniz. Gürcistan’da insanlar genel olarak misafirperver ve sıcak. Batum ise hareketli gece hayatıyla göz dolduruyor. Burada ayrıca tıpkı Kıbrıs’ta olduğu gibi dilediğiniz ölçüde poker oynayabileceğiniz özel mekanlar bulunuyor. Bir gün içinde 30-35 dolar gibi komik sayılabilecek bir bütçeyle, pek çok harcama yapabilirsiniz. Özellikle yüksek puanlı otellerin gecelik ücretleri sizi epey şaşırtacak.  Bu durum şehir için ulaşım ve yemek gibi konular için de geçerli.

3. Bulgaristan

Yine listemize komşumuz olan bir ülkeyle devam ediyoruz. Bulgaristan özellikle İstanbul, Edirne gibi şehirlerde oturanlar için çok ideal bir hafta sonu kaçamağı olabiliyor. Arabayla birkaç saat içinde ulaşabileceğiniz komşu ülke Bulgaristan, oldukça meşhur kayak merkezlerine sahip. Bu nedenle de Bulgaristan’a kış aylarında daha fazla ilgi olduğunu söyleyebiliriz. Neredeyse Bulgaristan ile Türkiye arasında fiyatlar konusunda yarı yarıya fark var. Bu nedenle kış aylarında bu özel ülkeye tam anlamıyla bir akın söz konusu. Başkent Sofya, pek çok konaklama seçeneğine sahip olmakla beraber ortalama 10-11 dolara gecelik kalabileceğiniz iyi otelleri de içinde barındırıyor. Aynı şekilde şehir içi ulaşım fiyatları da oldukça düşük. Sadece 0.50 cent ödeyerek buradaki toplu ulaşım araçlarından faydalanabilirsiniz.  Türkiye’nin yakın tarihi açısından da önemli bir ülke olan Bulgaristan; tarih, doğa ve kültür meraklıları için çok ideal bir seçenek.

4. Sri Lanka

Sri Lanka son derece fantastik bir ülke.Bir ada ülkesi olmasından dolayı özellikle yaz aylarında burası dünyanın dört bir yanından gelen turistlerle dolup taşıyor. Buna rağmen Sri Lanka fiyat standartları oldukça düşük bir yer. Sri Lanka’da günde 30 dolarla çok rahat yaşayabilirsiniz. Bunun biraz üzerindeki bütçeler, sizi kral gibi hissettirebiliyor, düşünün. Sri Lanka denildiği zaman akla hemen harika sahiller ve ince kumlar geliyor. Bulutların ve çay tarlaların çevrelediği, palmiye ağaçlarının renk kattığı bu özel ülke, adeta tabloları anımsatıyor. Balta girmemiş ormanlara çok yakın konumda olan otelleri değerlendirebilir ve ilginç bir deneyim yaşayabilirsiniz. Hint Okyanusu’na komşu olan Sri Lanka, aynı zamanda Antik çağdan kalan tapınaklarla da ilgi çekiyor. Özellikle başkent Kolombo ekseninde bir gezi planlaması yapabilirsiniz. Döner dönmez ilk işiniz eşinize dostunuza burayı tavsiye etmek olacaktır.


 

5. Nepal

Fazla para harcamadan gidebileceğiniz ülkelerden bir tanesi de Nepal. Ucuza gidilen ülkeler listesinde kendine her zaman ilk 10 içinde yer bulan Nepal’de başkent Kathmandu ön planda. Ülkede turistik faaliyetler büyük ölçüde burada yoğunlaşıyor. Burada 4-5 dolar harcayarak harika yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Konaklama fiyatları da yine aynı seviyelerde diyebiliriz. Buraya gelen insanlar Nepal’i bir meditasyon merkezi olarak tanımlıyor. Çünkü ülkenin turizm açısından en kıymetli özelliği, Everest gibi bir yeri bünyesinde bulunduruyor olması. Ülkenin bu kadar ucuz olmasının asıl nedeni başkentte yaşanan doğal afetler. Belli ölçüde yıkılan ve yeniden inşa sürecine giren Kathmandu, turizm sayesinde ayakta kalmaya çalışıyor. Nepal ne kadar ucuz olursa olsun turizm, ülkeye hala ciddi katkı yapan ender kalemlerden biri durumunda.

6. Vietnam

Asya’nın güneydoğu bölümünde yer alan Vietnam, geçen yüzyılda savaşın acı bedellerini yaşamış, zor bir coğrafya. Buraya turistik olarak geldikten sonra yerleşme kararı alan çok fazla insan var. Çünkü Vietnam’ın çok büyüleyici bir doğası ve atmosferi var. Aynı şekilde burada da 25-30 dolarlık bütçelerle gününüzü rahatlıkla geçirebilirsiniz. Vietnam biyoçeşitlilik bakımından her zaman ön plana çıkan bir ülkedir. Ulaşım fiyatları ortalama 0.80 cent civarındadır.

7. Makedonya

Balkan turlarının vazgeçilmez ülkesi olan Makedonya, kültürel kodlar açısından benzeştiğimiz bir ülke. Zaten tarihsel açıdan pek çok ortak noktaya sahibiz. Bu nedenle Makedonya gibi bir ülkeyi keşfetmek oldukça heyecan verici olabilir. Sınır komşumuz olmasa da bize oldukça yakın bir konumda yer alan Makedonya’nın başkenti Üsküp’tür. Tetova, Resne, Ohrid gibi şehirler de turistik açıdan aynı şekilde ön plana çıkıyor. Balkan ülkeleri arasında en ucuz ülke olarak kabul gören Makedonya’da konaklamaya ortalama 8 dolar ödemeniz yeterli.


8. Sırbistan

Sırbistan son zamanlarda Türklerin yoğun ilgi gösterdiği ülkeler arasında bulunuyor. Sırbistan Türkiye’den vize talep etmiyor. Bu nedenle de pek çok iş kolu buraya yatırım yapmaya başladı diyebiliriz. Ayrıca Sırbistan’ın güzelliklerini yerinde görmek isteyen seyahat meraklıları da buraya ilgi gösteriyor. Gece hayatıyla meşhur olan Belgrad, turistler açısından en cazip şehir. Dünya çapında pek çok festival, DJ şovları ve konserler, bu şehirde organize ediliyor. Burada konaklama ücretlerine gerçekten inanamayacaksınız. Şehir içi ulaşım için 0.80 cent ödemeniz yeterli.

9. Laos

Laos Türkler için oldukça ucuz bir seçenek. Buna rağmen ülkenin en önemli handikabı biraz uzak olması ve ulaşımının kolay olmaması. Başkent Vientiane turizmin kalbi olarak kabul görüyor. Bu şehirde ortalama 5-6 dolara konaklayacağınız seçenekler bulunuyor. Turizm konusunda komşuların gerisinde kalmıştır. Yakın tarihte büyük kayıplar yaşamaları bu durumun en önemli nedeni olarak gösterilebilir.

10. Hindistan

Hindistan kültürel açıdan dünyanın en yoğun ve özgün ülkesi. Nüfus konusunda dünyada ilk üçte olan ülkede gördüğünüz her şey başınızı döndürebilir. Şehir içi ulaşım 0.20 cent civarında. Bazı şehirlerde komik düzeyde ücretler karşılığında konaklamanız mümkün. Kendinizi burada sadece başkent Delhi ile sınırlandırmayın. Size vadettikleri bu fantastik dünya ile karşılığında ödediğiniz rakamlar arasında gerçekten derin bir uçurum söz konusu. İşte bu tam olarak Hindistan’ı bu kadar özel ve farklı kılıyor. Sokak kültürünün her daim canlı olduğu ülkede başkent Delhi dışında Mumbai ve Kolkata gibi şehirlere de uğrayabilirsiniz. Hindistan Türkiye’den vize talep ediyor; ancak vize konusunda zorluk çıkarmayan ülkeler arasında olduğunu söyleyebiliriz. Birkaç gün içinde ve ucuza, Hindistan vizenizi çıkarmanız mümkün.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

DMCA.com Protection Status