Bilimin Dahi Açıklamakta Güçlük Çektiği Olgular

Bilim, nesnel verilerden hareketle, neden sonuç ilişkilerine dayalı açıklamalarda bulunur. Fakat bazen öyle doğaüstü öyle mucizevi durumlar vardır ki bilim açıklamakta gerçek anlamda yetersiz kalır. Bilimin açıklamakta güçlük çektiği bazı durumları sizler için derledik.

1. Beden ile Zihin Arasındaki Bağlantılar

Plasebo etkini çoğumuz duymuştur. Bu zaten başlı başına zihin ile beden arasındaki güçlü ve bir o kadar da ilginç olan bağın ispatı. Örneğin ilaç aldığınızdan haberiniz yok; ancak derdinizi kısa süre içinde çözecek bir ilaç kullandığınızı zihninizde düşündünüz. Kısa süre sonra bu düşüncenin varlığı dahi bedenen kendinizi daha iyi hissetmenize neden olabiliyor. Bu psikolojik bir his mi yoksa tıbbi açıdan belirtiler de sunan bir mucize mi muamma ama beden ve zihin arasında bir ilişki olduğu çok açık.

2. Hayaletler

Aslında hayaletlerin varlığına dair şu ana dek herhangi bir bilimsek ispattan söz etmek mümkün değildir. Fakat buna rağmen bugüne kadar dünyanın pek çok ayrı bölgesinden, ayrı kültürlerden ve farklı yaş gruplarından insanlar, hayaletleri gördüğüne veya hayaletlerle konuştuklarına inanıyor. İnsanlar nihayetinde genelde ölümden sonra hayaletlerle karşılaşacaklarını düşünüyor ve dolayısıyla muhtemelen beyin bu duruma karşı bir güvenlik ya da bir savunma mekanizması geliştirmeye çalışıyor.

 3. Dejavu

Dejavu daha önce yaşanmış bir olayı yeniden yaşıyormuş duygusuna kapılmak. Sanki o mekanı daha önce görmüşsünüzdür, o insanı daha önceden tanıyormuşsunuz ya da o gün yaşanan olayları ikinci kez yaşıyormuşsunuz gibi hissedersiniz. Sanki flu görülen bir anı gibidir. Bu ilginç duygu hemen herkeste en az bir kez yaşanmıştır. Sanki bu büyük paralel evrende bizle özdeş varlıklar ya da ruhlar var gibi düşünmeye başlarsınız. Dejavunun, bu büyük ve gizemli evrenin yansımaları olduğu düşünülüyor ama tabi bunlar birer öngörü.

4. Taos Kentindeki Uğultu

New Mexico eyaletinde bulunan Taos adlı kent çok ilginç bir iddia ile gündeme geldi. Buraya giden turistler kentte çölü andıran, düşük tonlu garip uğultuların olduğunu söylüyor. Üstelik bunu yüzlerce farklı kişi, farklı zamanlarda söylüyor. Taos kentinde oturan her 100 kişiden 3 tanesi bu iddiaya katılıyor. Kimileri çöldeki akustik problemlerinin böyle bir sonuç yarattığını düşünüyor. Kimileri ise toplumsal histeri probleminin kendini ele verdiğini düşünüyor.  Asıl garip olan ise henüz tek bir kimsenin, bu tuhaf sesin kaynağına ulaşamamış olması.


5. Psişik Güçler

Kimi insanlar duyusal güçlerinin, doğaüstü özelliklerinin olduğuna inanıyor. Daha da ilginci bu düşüncesini yüzlerce ve hatta binlerce kişiye kendince kanıtlıyor. Fakat hiçbir zaman böyle güçlere sahip olan insanlar, bilimsel olarak kendilerini kanıtlayamayacaklar. Çünkü bir takım gizemli güçleri olan insanlar, bilimin kendilerine şüpheyle yaklaştıklarını ve bu nedenle de böyle testlerde güçlerinin azalmaya başladığını söylüyor. Bu gerekçeden dolayı bu tip insanların güçlerini test etmek olanaksızlaşıyor.

6. Ölüm Sonrası Hayatın Varlığı

İşte geldik en çok merak edilen konuya. Tüm insanların peşinden koştuğu bu soruya yüzyıllardır kafa yoruluyor ama hala bir orta yol bulunmuş değil. Bilim ölümden sonra ne olacağına dair herhangi bir yargıyı kanıtlayacak bir pozisyonda değil. Genelde kafalardaki imaj, ölümden sonra karanlık bir tünele girileceği ve sonunda bir ışık huzmesinin yer aldığına ilişkindir. Kimi insanlar için de ölüm sonrası hayat huzur vericidir çünkü sevdikleriyle orada görüşeceklerini düşünürler. Öldükten sonra dünyaya geri gelip yaşadıklarını anlatan bir kimse olamayacağına göre bu konu sonsuza dek muamma olarak kalmaya devam edecek gibi görünüyor.

7. UFO Meselesi

Son yılların en gizemli sorularından bir tanesi de bu: UFO’lar gerçekten var mı? Bilim bu konuda net bir yargıya varabilmiş değil. UFO kavramını duyduğumuzda çoğunlukla akıllara uçan o meşhur daireler gelir. UFO’nun zaten açılımı tanımlanamayan ve uçan nesnelerdir. Pek çok ülkede gökyüzünde garip ve uçan, zaman zaman duran nesneler olduğu savunulmuştur. Hatta bu konuda pek çok gizemli hikaye ve video kayıtları mevcut. Yine de bunların ne olduğuna dair farklı görüşler de söz konusu olduğu için toptan bir kabul hiçbir zaman gerçekleşmedi. Dolayısıyla bu konu da şimdilik gizemini koruyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Dejvu nun nedeni çözüldü. Hayalet: adı üstünde “Hayal – etmek” . Psişik gucler: buna en iyi cevap ata sozu olsa gerek ” insan kinadınadığıni gormeden ölmezmis”.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

DMCA.com Protection Status