Bu Bitki Yağları Sigaradan Sizi Uzaklaştırıyor

Sigara ne yazık ki öyle bir anda bırakılamıyor. Yine de bu konuda iyi niyetli bir çabanız varsa bir şekilde destekleyici faktörleri arkanıza alabilir ve sigara bırakma sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz. Bunlardan bir tanesi de bazı tüketim alışkanlıklarını değiştirmek. Yapılan araştırmalar bazı ürünlerin gerçek anlamda sigarayı bırakmanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Sigara bantlarından elektronik sigaraya, ilaçlardan meditasyona dek pek çok yönteme başvuruluyor. Risk almadan, ekonomik açıdan zorlanmadan deneyebileceğiniz etkili bir yol da bitki yağlarıdır. Bitki yağlarının sigarayı bırakma isteğinize katkı sunduğu konusunda ciddi tezler söz konusu. Sizi kaygıdan, stresten uzaklaştıran bu özel yağlar, sinir sisteminizi de dengeleyecektir. Direk şişelerden ya da mendilden koklamak suretiyle kullanabilirsiniz. Dilerseniz masaj açısından da değerlendirebilir ya da bileklerinize birkaç damla sürebilirsiniz. Gelin sigara içme isteğinizi azaltacak olan bu bitki yağlarına daha yakından bakalım.

1. Karabiber Yağı

Karabiberin sigarayı bırakma noktasında en etkili ürünlerden biri olduğu söylenir. Daha önce 48 sigara bağımlısı üzerinde karabiber yağı ile alakalı olarak önemli bir deney gerçekleştirildi.  Bu deneyde katılımcılara çeşitli ürünlerin yer aldığı sigara türleri dağıtıldı. Bunlar arasında karabiber yağı, nane ya da mentolu sıralayabiliriz. Karabiber yağını solumak durumunda kalan katılımcılarda sigaraya olan özlem görece daha düşük düzeyde kaldı. Aynı zamanda bu kişilerin kaygı duygusunda da önemli bir azalma meydana geldi.

2. Melek Otu Yağı

Sigarayı hayatından çıkarmak isteyenlerin başvurduğu bitki yağlarından bir tanesi de melek otu yağı. Esansiyel yağlardan biri olarak kabul gören melek otu yağının sakinleştirici bir etkisi bulunuyor. Aromasından dolayı meleklerin yapı şeklinde tanımlanıyor. Melek otu yağının en önemli niteliği kişilerde nikotin isteğini kısa sürede azaltması. 20 gönüllü katılımcı üzerinden bu konuda önemli bir çalışma yapıldı. Ortaya çıkan neticeler melek otu yağının etkilerini doğruladı. Melek otu yağı aynı zamanda bazı solunum sorunları için de kullanılan bir bitki yağıdır.


3. Lavanta, Papatya ya da Bergamot Yağı

Esansiyel olarak adlandırılan bu tip yağlar sigarayı bırakma noktasında oldukça etkilidir. Bu yağlardan sadece soluyarak değil aynı zamanda cildinize uygulayarak da faydalanmanız mümkün. Yine benzer şekilde 48 sigara tiryakisi üzerinde bir çalışma gerçekleştirildi. Aromaterapi masaj programı kapsamında başlıkta sıraladığımız bitkilere ait yağlar bir karışım olarak kullanıldı. Masaj sonrasında pek çok tiryakinin sigara isteğinde bariz bir azalma gerçekleşti.

4. Narenciye Yağları

Tercih ettiğiniz bitki yağını, kendi eksikliklerinize göre tercih edin. Karışımlarınızı doğrudan bu bağlamda hazırlayabilirsiniz. Mesela sigara içmediğinizde bir süre kızgın ya da mutsuz olabilirsiniz. Kimbilir belki de kendinizi yorgun ya da uyuşmuş hissediyorsunuz. Narenciye yağlarının o nefis kokuları canlandırıcı bir etki yapar. Bu da sigaraya olan bağımlılığınızı belli ölçüde azaltır. Narenciye yağları için gözünüzü limon, greyfurt ya da portakal çiçeklerine çevirmeniz gerekecektir.


5. Ylang – Ylang Yağı

Ylang ylang yağı bir tür uçucu yağdır. Örneğin yattığınızda yastık kılıfınızın içine bir kumaş parçası ile beraber yerleştirirseniz sonuç alma şansınız epey yüksek olacaktır. En azından bu sayede gece boyuna sigara içme isteğinizde önemli bir azalma oluşur. Katılımcılar bu bitki yağının kaygı bozukluklarını giderdiğini ifade etti.

Tüm bu bitki yağlarının dışında karanfil yağı, tarçın yağı ve mercan köşk de sigarayı bırakma noktasında size doğrudan ya da dolaylı yoldan katkı sağlayacak ürünlerdir. Yağ olarak değil de direk bitki olarak da tercih edebileceğiniz ürünler söz konusudur. Ebegümeci, keçiboynuzu, esmer pirinç, badem, domates ve ıspanağı da aklınızda bulundurun.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
sigara bırakma

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

DMCA.com Protection Status