İş Görüşmesinde En Sık Yapılan Hatalar

İyi bir okuldan mezun olmak ya da imrenilecek bir özgeçmişe sahip olmak iş görüşmesinde her zaman istenilen performansın gösterileceği anlamına gelmiyor. Öyle ki yapılacak hatalar sonrasında kesin olarak sonuçlanacak işler bile elden kayıp gidebiliyor.

1-Sözsüz İletişime Dikkat Etmemek

 İletişim denildiği zaman insanların akıllarına ilk olarak gelen şeylerin başında, karşılıklı konuşma geliyor. Halbuki başarılı bir iş görüşmesi için işe alım uzmanları öncelikli olarak gelen kişinin dış görünüşüne ve bunu ortaya koyuşuna dikkat ederler. Dolayısıyla vücut diline özen göstermek gerekiyor.

2-Konuşulanları Dinlememek

 İş görüşmesi esnasında siz konuşma yaparken bu görüşmeye yapan kişi dolaylı ya da doğrudan çeşitli bilgileri vermeye başlayacaktır. Bunları iyi bir şekilde dinlemediğiniz takdirde; pek çok şeyi kaçırırsınız. Konuşurken karşı taraftakinin söylediklerini unutmamak ve sonradan bunlardan bahsetmek; iş görüşmesini yapacak kişinin gözünde iyi bir intiba bırakacaktır.

3-Gereksiz Yere Konuşmak

 Randevu bilgileri daha öncesinde verilmiş olan iş görüşmesine mutlaka hazırlık yaparak gitmek gerekmektedir. Aksi bir durumda yalnızca konuşmak adına gereksiz, konuyla alakası olmayan cümleler kurulmaya başlayacaktır. Böylesi bir konuşma içerisine giren kişi ise özgeçmişi ne kadar başarılı olursa olsun işe alım uzmanlarının asla istemeyecekleri bir kişidir.

4-Aşırı Umutsuz Bir Görünüm

 Bu tarz iş görüşmelerinde dış görünüşün önemi her zaman çok yüksektir. Dolayısıyla yalnızca güzel giyinmek ya da dik bir şekilde yürüyüp etrafa olumlu bir hava yaymak yeterli olmaz. İş görüşmesine gelen insanın doğal olarak işe ihtiyacı vardır ancak bunu sürekli bir şekilde karşı tarafa iletmek, kendi özelliklerinden emin olunmadığı anlamına gelir. Bunun yerine kişi elinden geleni yapmalı ve olacakları izlemelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Sen de Düşüncelerini Paylaş!