Tech-Neck Hastalığı Nedir?

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte artık insanlar farklı hastalıklar ile karşı karşıya kalıyor. Şimdilerde nereye baksak elinde telefon ya da tabletle deyim yerindeyse bir olmuş insanları görüyoruz. Öyle ki artık eskisi gibi hiçbir şeye odaklanamıyoruz, birkaç dakika sonra bir anda gözlerimiz telefonlara kayıyor. Teknolojik aletler her ne kadar hayatımızı kolaylaştırsalar da mobil cihazların beyaz ışıklarının çocukların uyku düzenlerini etkilediği, bilinen bir gerçek. Sürekli bir şekilde eğilerek telefona bakmak, bir süre sonrasında boyunda sorunların oluşmasına neden oluyor. Şimdilerde buna Tech-Neck adı verildi. 18-40 yaş aralığındaki kişilerde görülen bu rahatsızlık sonrasında ciddi anlamda boyun ağrıları oluşmasına neden olabiliyor.

 

Mobil Cihazlardan Dolayı Oluşan Cilt Kırışıklığı

 

İnsanlar mobil cihazlarını yaklaşık 45 derecelik açı ile tutuyorlar. Böyle birkaç saat tutulan cihazdan dolayı cildin elastikiyetinde azalmalar meydana geliyor. Özellikle de yüz bölgesinde normalden çok daha hızlı kırışma, dikey çizgi oluşumu görülebiliyor. Normal zamanlarda ciltte kırışmalar ilerleyen yaşlarda görülüyordu. Ancak günümüzde 20’li yaşlardan itibaren bu sorun ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Kadınların derilerinin çok daha hassas olmasından ötürü oluşan kırışma oranı erkeklerinkinden çok daha fazla.

 

Tech-Neck’ten Korunmak İçin

 

  • 5 dakikada bir kafa ekrandan kaldırılmalı
  • Çene yukarıya doğru kaldırılmalı, rahat bir pozisyon sonrasında boyun ve omurga rahatlayana kadar esnetilmei
  • Çalışırken kimi zaman ekrandan uzaklaşılarak boyun rahatlatılmalı
  • Tatil zamanların mümkün olduğu kadar mobil aletlerden uzak durulmalıdır.

 

Tech-Neck Tedavi Edilebilir Mi?

 

Normalde kırışıklıkların giderilmesi adına yapılacak işlemler, bu rahatsızlık için de uygulanabilir. Kırışıklıkları gidermek adına dermatolog ile görüşülebilir, buralarda verilecek kremler ya da yapılacak uygulamalar ile kırışık görünümü giderilebilir. Ağrılar içinse nöroloji bölümü ile irtibata geçilebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Sen de Düşüncelerini Paylaş!

Selam!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Kapat
arasında

Dosya yükleniyor…