Sabah Koşmanın Faydaları

Sağlıklı bir yaşam denildiği zaman insanların akıllarına ilk olarak gelen ancak gerçekleştirmediği şeylerden bir tanesi koşu. İnsanlar koşu denildiği zaman saatlerce sürecek maratonları düşünüyor. Halbuki yapılan araştırmalar gösteriyor ki her sabah yalnızca 5 dakika koşulduğunda bile ömür 3 yıl uzuyor.

 

Kan Basıncı Dengeleniyor

Düzenli bir şekilde her sabah koşulması sonrasında kan basıncı dengelenecek ve yüksek tansiyon düşürülecektir. İnsanlar koşmanın kan basıncını arttırdığını düşünür ancak uzun vadede kadın ve erkeklerde kolesterolü, diyabeti ve yüksek tansiyonu dengeler.

 

Kalp Hastalıklarının Oluşma Riski Azaltır

 Sabahları koşmayı alışkanlık haline getirmiş olan kişiler koşmayanlara göre %30 daha az kalp hastalıklarına yakalanacaktır. Haftada iki gün sabah saatlerinde en az 10 dakika hafif tempoda koşulması sonrasında kişi kalp hastalıklarına karşı korunur.

 

Zihinsel Güçlenmeyi Sağlar

 Yapılacak egzersiz sayesinde kalp çok daha fazla çalışmaya başlar. Böylece oksijen zengini olan kan vücutta dolaşır. Oksijen bakımından zengin olan kan beyinden geçer ve zihin performansı da artmış olur. Koşmak bununla birlikte ruhu rahatlatır ve zihni boşaltır. Düzenli koşan yetişkin bireylerde Alzheimer hastalığına yakalanma oranı azalır.

 

Kişiler Kendini Çok İyi Hisseder

 Her ne kadar kötü bir dönem geçiriliyor olsa dahi her sabah koşu yapan kişiler kendilerini çok daha pozitif hissetmeye başlar. Alışkanlık haline gelecek olan koşular sonrasında kişi kendini mutlu hisseder.

 

Uyku Düzeni Sağlanır

 Gün içerisinde çok daha aktif olacak kişinin düzenli koşması sayesinde vücut ısısının düşüşü çok daha rahat gerçekleşir. Bunun sonrasında uykuya dalma oranı artıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Kapat
of

Processing files…