Detoks ve Çiğ Beslenmenin Önemi

Detoks ve Çiğ Beslenmenin Önemi

Son dönemlerde adından en fazla söz ettiren şeylerden bir tanesi, detoks. Bilindiği üzere vücut stres, sağlıksız beslenme ve çevre kirliliği gibi durumlardan ötürü toksin biriktirmeye başlar. Bu toksinlerin birikmesi demek başta baş ağrısı olmak üzere sinir, deride döküntüler, uykusuzluk, mide bulantısı, baş dönmesi, anksiyete gibi sorunlar ortaya çıkar. Beslenme konusunda yapılacak birkaç ufak değişiklik bile vücuda yeni toksinlerin gelmesi kısıtlanabilecektir.

Detoks Sırasında Vitaminlerin Önemi

Detoks için yapılacak işlemler esnasında kişilerin mutlaka beslenme programlarını düzenlemesi gerekmektedir. Bunun için antioksidan vitaminlerden yararlanılabilir. Uzmanlar B3, C, selenyum, A ve E vitaminlerinin beslenme düzenine eklenmesini tavsiye etmektedir. Bilinenin aksine birkaç günlük ya da 1 haftalık detoks programları istenilen etkinin elde edilmemesine neden olmaktadır. Detoks yapılırken dilin üzerinde katman oluşuyor, idrar kahverengi olarak çıkıyor, bağırsaklar ağrıyor, ağızda kişiyi rahatsız edecek bir koku oluşuyorsa yapılan detoks programı kas yıkımına neden olmaktadır.

Detoks programı içerisinde sağlıklı yağlar, karbonhidrat, protein, süt ürünleri, kuru yemişler, rafine edilmemiş tahıllar, meyveler ve sebzeler mutlaka bulunmalıdır. Böylece vücut ihtiyaç duymuş olduğu her şeyi alacak, bu esnada da içerisindeki toksinlerden kurtulmuş olacaktır.

Çiğ Beslenme

İnsanlar genel olarak besinleri pişirerek tüketiyor. Şimdilerde ise besinler herhangi bir pişirme işlemine tabi tutulmadan tüketilmekte. Böylece besinler sindirim için gerekli olan yüksek orandaki enzimleri içerisinde barındırmaktadır. Çiğ beslenmedeki en önemli nokta ise yenilecek besinlerin et olmaması. Uzmanlara göre çiğ beslenmek, yüksek vitamin ve mineral almayı sağlayarak enerjik bir yaşamın kapılarını açıyor. Lakin uzun süreler boyunca çiğ beslenmek ve protein içeren gıdaları tüketmemek kesinlikle sağlıklı değil.

Alkali Su

Detoks programı esnasında mutlaka içilen suya da dikkat edilmelidir. İçilecek sudan en iyi faydayı almak adına 5 gram karbonat bir su bardağına, birkaç kaşığı Himalaya tuzu da başka bir bardağa konulmalı. Bir sürahinin içerisine hazırlanacak olan bu karışımın içerisine elma, limon dilimleri, nar taneleri de atılabilir. İçme zamanı olmayan bu suda dikkat edilmesi gereken nokta ise asla içilmesinin ihmal edilmemesi gerekiyor.

Alkali suyun yanı sıra badem sütü de içilebilir. Üstelik bu sütü evde yapmak oldukça kolay. 1 su bardağı çiğ badem ve 4 su bardağı içme suyu geceden hazırlanarak en az 8 saat olmak üzere 24 saate kadar bekletilmeli. Daha sonrasında da ortaya çıkan süt ister süzülerek ister süzülmeden bademleri ile birlikte sorunsuzca tüketilebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Hey there!

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Kapat
of

Processing files…