Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Bakışlar Ve Anlamları

Bakışlar ve gizli sözler, sözsüz  iletilen mesaj bakışlar. Gözlerin davranışlarımızı nasıl etkilediği hakkında yapılan bir araştırma. Gözlerin  özellikle ikna  üzerindeki etkisi yapılan çalışmalarla incelenmiştir.

Birinin  gözlerinin içine doğrudan bakmak  direk uyarılma reaksiyonuna neden olur. Bu uyarılmanın nasıl  yorumlandığı  ancak  ilgili tarafların koşullarına bağlıdır. Bakışlar karşı tarafa pek çok  anlam içerebilir. Bazen direk bakışlar tehdit olarak yorumlanabileceği gibi bazen pozitif cinsel uyarılma ve bunun gibi sosyal ılımlı mesaj olarak ta algılanabilir. Birini etkilemek istiyorsanız doğrudan göz teması etkili olacaktır fakat bir tartışma yada bir konu üzerinde fikir paylaşıldığı ortamlarda ise direkt göz bakış tam ters bir etkiye sahip olabilir.

Harvard British Colombia Üniversitesi ve feriberg Üniveritesin’de araştırmacılar  bakışlar la ilgili iki iddiayı test etmek için gözlemler yürütmüşlerdir.Deneyler sırasında ilk olarak katılımcıların göz hareketlerini  video  ile  ve ayrı olarak  ses kayıtları ile  takibe alınarak   çalışma yürütülmüştür. Araştırmacılar katılımcıların  konuşmacıların gözlerine daha fazla süre bakıldığın da konuşmacıların  argüman olarak daha fazla etkilendiği gözlemlenmiştir. Yani ilk deney hoparlörle  amaçlanan etkinin tam tersi olduğu gözlemlenmiştir. İkinci bir deneyde bazı katılımcıların  konuşmacının  gözlerinin içine bakmaları  ve diğerlerinin konuşmacıların ağzını izlemeleri söylendi. Bir kez daha konuşmacının gözlerinin içine bakan katılımcıların onun karşıt argümanlara daha az  açık  olan ve ayı zamanda konuşmacının argümanının savunucuları ile etkileşim için daha az eğilimli olduğu gözlemlenmiştir. Yapılan bir çok deney sonrası  bulgular göz teması duruma göre mesajlar çok farklı sinyal gerçeğini vurgulamıştır. Göz teması  samimi durumlarda bağlantı yada bir güven işareti olsa da, düşmanca durumlarda hakimiyeti veya korkutma ile ilişkili olması daha olasıdır. Birini ikna etmeye çalışıyorsanız  göz temasını korumanız  etkili olabileceği gibi ters tepkide verebilir.

Göz teması hayatımızda davranışlarımızda bir çok duruma bağlı olumlu yada olumsuz etki yaratabileceğinden doğru yerde doğru şekilde kurulan göz teması  doğru kullanıldığında bizler için etkili bir iletişim aracı olacaktır. Özellikle ikna kabiliyetinizi arttırabilecek önemli bir unsur olacaktır doğru zamanlama yapıldığı zamanlarda.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Kapat
of

Processing files…