Aile İçi Sağlıklı İletişimin İpuçları

Aile İçi Sağlıklı İletişimin İpuçları

Bir aile içerisinde iletişim ne kadar sağlıklı ise gerek anne baba gerekse çocukların psikolojileri de o denli sağlıklı olacaktır. Dolayısıyla ebeveynlerin bu konuda oldukça dikkatli olması ve çocukları ile gerekli iletişime sahip olması gerekmektedir.

 

Öncelikli Kural; Saygı

Aile bireylerinin arasında sağlıklı bir iletişim olması için öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken şey, saygı. Saygı kavramı yalnızca ebeveynler ve çocuklar arasında olmaz. Bununla birlikte aynı zamanda ebeveynlerin de kendi aralarında saygılı olması büyük bir önem taşıyor.

 

Çocukları Aşırı Baskı Altında Tutmayın

Birçok ebeveynin yapmış olduğu en büyük hataların başında, çocuklarının üzerinde egemenlik kurmaları geliyor. Her şeyden haberdar olmak ve çocukların kendi isteklerini kati suretle yapmalarını engellemek, bir süre sonrasında yalan söylemenin yolunu açacaktır. Bunun yerine çocukların da birer birey olduğunu unutmamak geliyor.

 

Kıskançlığın Oluşmasına İzin Vermeyin

Özellikle de çocuklu ailelerdeki en büyük sorunların başında, çocukların birbirlerini kıskanmaları gelmekte. Aile içerisinde herkesin eşit olduğunun vurgulanması demek, çocukların kendilerini önemli hissetmelerine yardımcı olacaktır.

 

Konuşmanın Gücünü Keşfedin

Ailelerin büyük bir kısmında özellikle çocukların büyüme evrelerinde kutuplaşmalar oluşur. Bu kutuplaşmanın önüne geçmek adına gerek sorunların olduğu zamanlarda gerekse mutlu anlarda ebeveynler ve çocuklar hep birlikte fikirlerini ve hislerini birbirlerine anlatabilmeli. Böylece bir taraftan sorunlar çözülürken diğer bir taraftan bireylerin konuşmak için dışarıdaki insanların yanına gitmeyi alışkanlık haline getirmesi de önlenmiş olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Hey there!

Forgot password?

Don't have an account? Register

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Kapat
of

Processing files…